Днес, ден преди Йордановден, свършват така наречените Мръсни дни - много опасен период между Рождество и Богоявление. Разбира се, че с годините много от народните обичаи и ритуали се изтриват от народната памет и тези, които си ги спомнят, стават все по-малко. Стане ли въпрос за Йордановден, асоциацията е с ваденето на Богоявленския кръст от водата. Ивановден е свързан освен със Свети Йоан Кръстител, и с хилядите, които имат имен ден. Ние обаче с уредника от Етнографския музей във Варна доктор Светлозара Колева ще Ви припомним някои от вярванията, в които май вече никой не вярва.
Навремето, започва разказа си Светлозара Колева, имените дни са били по-важни от рождените.
"Имените дни са се отбелязвали много активно. Дори във Варна по-известните именици, известни личности са обявявали в пресата, че ще дават прием."
Навремето Йордановден, Ивановден и Бабинден са се отбелязвали като Водици един след друг. Обаче при промяната на календара Бабинден се измества на друга дата.
"Той е също свързан с вярването в очистителната сила на водата. Но постепенно Бабинден се измества на 21 февруари."
Навремето се е смятало, че дните между Рождество и Йордановден са много опасни. Тогава не са се правили годежи, сватби, а погребенията са били в много тесен кръг. В миналото тези забрани са се спазвали много стриктно.
"Когато се е вярвало, че през нощта ходят много лоши сили, вредоносни сили, които могат да навредят на хората - вампири, вещици, таласъми. През тези дни не се е излизало след залез слънце. А, ако това е било наложително, в джоба е трябвало да се носи скилидка чесън."
Друг обичай, който е запазен от миналото е, на Бъдни вечер, Коледа и Йордановден да се отделя по един орех от трапезата.
Какво се прави с тези орехи? Чуйте повече в звуковия файл.
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..