Българският военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ продължава да държи курс покрай бреговете на Мароко към Канарските острови в 17-ия ден от плаването си към Антарктида. В сутрешните часове на 12 януари плавателният съд се намира на около 170 морски мили от архипелага, предаде БТА.
„Св. св. Кирил и Методий“ плава на югозапад през Атлантическия океан по пътя си към втората междинна спирка от рейса до остров Ливингстън – Мар дел Плата в Аржентина. Очаква се корабът да пристигне в Мар дел Плата в началото на февруари. Там на борда му ще се качат учени от Българския антарктически институт, начело с председателя им проф. Христо Пимпирев, както и учени от полярната програма на Испания.
Наскоро България и Испания отбелязаха 30-годишнината от сътрудничеството си на Антарктида. Научните бази на двете държави на о-в Ливингстън - „Св. Климент Охридски“ и „Хуан Карлос I“, се намират едва на няколко километра една от друга. Постепенно българо-испанското съседство се превръща в силна дружба – през годините родните полярници най-често стигат до българската база „на стоп“ с испанския кораб „Есперидес“.
На свой ред тази година, освен за българската антарктическа база, българският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ натовари материална част и за испанските полярни бази „Хуан Карлос I“ и „Габриел де Кастия“ на о-в Дисепшън, с което приятелството между двете програми продължава да укрепва.
Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..
България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..
Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..
Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета. Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото. Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..
През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца. Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..
Във Варна ще учат хората как да рециклират и да участват в кръговата икономика. Екофестивал „Варна - Морето“ откриват днес ( 3 юли ) на сцена „Раковина“. Инициативата ще продължи до 20 юли. Акцентите на фестивала са поставени върху екологичните практики, устойчивия живот и отговорността към природата. Датата за откриването е избрана..