Едно от най-големите предизвикателства пред проектантите на сгради са детските градини и яслите. Или казано с други думи – проектирането на пространства за деца. Те трябва да се съобразяват с много повече изисквания в сравнение с една обикновена жилищна или офис сграда например, които също носят своите специфики. За това с Диляна Христова, генерален мениджър на строително-инвестиционна компания, подвигаме завесата към тази дейност.
Проектирането на пространства за деца е доста сложна материя, започва Диляна Христова. В този случай проектантите не могат да дадат полет на фантазията си, защото съществуват много стриктни изисквания, наредби и регулации.
"Които следва да се спазват при проектирането на детски градини, училищ, детски площадки. Независимо дали става въпрос за открито или закрито пространство. Регулациите са доста строги."
Едно от задължителните изисквания например е помещенията, в които децата пребивават по време на активните си часове – т.е. играят, пеят, учат, трябва да бъдат с южно или югоизточно изложение.
Когато се пристъпи към създаването на пространство за деца – открито или закрито, трябва да се постигне пълно единодушие между проектанта, инвеститора, собственика и изискванията на министерството на образованието, коментира Диляна Христова, генерален мениджър на строително-инвестиционна компания.
"Да има определена площ на квадратен метъл за всяко дете. Изисква се да се продоставии двор. Има много изисквания, които са свързани с наредбата за достъпна среда."
На първо място обаче е безопасността. И фокусът е към индивидуалните потребности на децата.
Повече чуйте в звуковия файл.
На 25 юли Православната църква възпоменава Успение на св. Анна. Света Анна, майката на Пресвета Богородица, произхожда от свещеническия род на Левиевото коляно. Със съпруга ѝ Йоаким живеели в гр. Назарет, в Галилея, и до дълбока старост били бездетни. Търпели заради бездетството си много огорчения и обиди, но понасяли всичко смирено, уповавайки се на..
Във все по-богатата програма на Варненския фестивал ‘‘Опера в летния театър‘‘ едно заглавие изпъква пред останалите. Мюзикълът ,,Аладин‘‘ е най-новата продукция на ТМПЦ – Варна и заедно с мюзикълите ‘‘Дух‘‘ и ‘‘Парижката света богородица‘‘ е лауреат на програмата на фестивала. С премиерата си на 18 юни мюзикълът покори сърцата на..
Три дни ще празнува своята 70-годишнина Университетска ботаническа градина – Балчик от 25 до 27 юли, когато ще се проведе арт изложение сред цветята. Събитието се организира съвместно с фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, като ще бъдат представени занаяти, изкуства, лични срещи с творците, образователни работилници като тъкане,..
Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници . Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот. В същото време има и не малко примери за..
На 24 юли честваме паметта на света великомъченица Христина. Мъченицата Христина живяла през III век в град Тир, където баща ѝ, Урбан, бил владетел. Когато се родила, родителите ѝ ѝ дали името Христина, което не било според тяхното езическо мъдруване, а по Божий промисъл, предопределил живота ѝ в служба на Бога. Момичето било невероятно красиво и..
Клавирен рецитал изнесе в рамките на Международния фестивал "Варненско лято" снощи Антонио Паван. Той е само на 11 години с българо-италиански произход, а биографията му вече е забележителна, репертоарът му се простира от барока до XXI век, свирил е в престижни зали в Италия, където живее, и в Европа, печелил е само първи награди от конкурси, често..
Предстои едно изключително вълнуващо и заредено с обич събитие във Варна, което ще събере на едно място представители на природозащитни организации, доброволци, любители на животните и всички хора със сърца, отворени за доброто. В събота, 27 юли, от 10:00 до 22:00 часа, на входа на Морската градина в морската столица ще се проведе фестивалното..