Едно от най-големите предизвикателства пред проектантите на сгради са детските градини и яслите. Или казано с други думи – проектирането на пространства за деца. Те трябва да се съобразяват с много повече изисквания в сравнение с една обикновена жилищна или офис сграда например, които също носят своите специфики. За това с Диляна Христова, генерален мениджър на строително-инвестиционна компания, подвигаме завесата към тази дейност.
Проектирането на пространства за деца е доста сложна материя, започва Диляна Христова. В този случай проектантите не могат да дадат полет на фантазията си, защото съществуват много стриктни изисквания, наредби и регулации.
"Които следва да се спазват при проектирането на детски градини, училищ, детски площадки. Независимо дали става въпрос за открито или закрито пространство. Регулациите са доста строги."
Едно от задължителните изисквания например е помещенията, в които децата пребивават по време на активните си часове – т.е. играят, пеят, учат, трябва да бъдат с южно или югоизточно изложение.
Когато се пристъпи към създаването на пространство за деца – открито или закрито, трябва да се постигне пълно единодушие между проектанта, инвеститора, собственика и изискванията на министерството на образованието, коментира Диляна Христова, генерален мениджър на строително-инвестиционна компания.
"Да има определена площ на квадратен метъл за всяко дете. Изисква се да се продоставии двор. Има много изисквания, които са свързани с наредбата за достъпна среда."
На първо място обаче е безопасността. И фокусът е към индивидуалните потребности на децата.
Повече чуйте в звуковия файл.
Акция по кръводаряване се провежда днес от 10 до 14 часа пред хранителен магазин в с. Тополи. Тя е под егидата на областния управител на Варна проф. Андрияна Андреева. На всеки кръводарител ще бъде предоставена подкрепително тонизираща храна в размер на 8 лв и служебна бележка за ползване на отпуск. Инициативата е част от мащабната кампания в..
Любовта е разковничето във всяка професия, така е и в учителството, и в ограмотяването на подрастващите. А когато това се отнася до най-мъничките, които все още трудно говорят и пишат, тя е в основата на всичко. Децата я усещат, попиват и връщат многократно към учителя със знания, внимание и желание за покоряване на нови върхове. Детелина..
В сърцето на квартал „Трошево“ във Варна между няколко панелни блока става нещо красиво. Там, където доскоро са властвали бурени и отпадъци, днес цъфти градина, създадена с грижа, въображение и… лични средства. Междублоково пространство на улица „Йордан Йовков“ прилича на малка ботаническа градина. А само до преди пет години..
Най-важният фактор за всеки родител, който търси бебешки колички, е безопасността на детето му. За щастие съвременните модели включват множество системи за сигурност, надеждна конструкция и допълнителни функции, които да улеснят ежедневието ви. Но кое е най-важното, на което трябва да обърнете внимание, когато търсите безопасни бебешки колички?..
Необходими са превенция и планиране, за да могат местните общности да купуват и потребяват разумно храна във връзка с предстоящия летен сезон. Това е целта на днешното обучение по европейския проект FoodWISE или в превод "Храни се разумно", което се провежда в Технически университет-Варна. Още от репортажа на Ваня Славова в прикачения звуков файл:..
Мащабно събитие, организирано от Ротари клуб - Балчик, с което ротарианци и общественост заявяват „Не на дрогата“, стартира днес на два етапа в Балчик. Над 650 деца от три училища са част от богатата програма на събитието, което се провежда със съдействието на Община Балчик, СОНИК СТАРТ и Държавен културен институт "Двореца". Започна тази сутрин..
За втора поредна година конкурсът в район „Владислав Варненчик“ във Варна „Пъстро и създадено с любов“ за най-красива градинка и междублоково пространство, спечелиха хората от блок 205, вход 2, за който са гласували в интернет 258 души. Диана Тодорова получи почетната грамота от кмета на района Николай Костадинов. Наградите за победителите са..