Да си спомним със стих за поета Красимир Чернев (15.01.1960 - 9.09.2022), който днес щеше да навърши 63 години.
За него Вера Калева пише: "Има редки моменти в самотния човешки живот, когато някоя душа докосва твоята така, както звездите доближават земята веднаж годишно.Краси притежаваше такава душа - уникално нежна, събрала в себе си топлината, искреността и почтеността на дълбокото човешко преживяване. В стиха си той събира всичко ценно, което е преживял, имал и е държал да има още - морето и любимото му място - брегът и фара, младостта, любовите и дори разочарованията и болките...
За неговата поезия Камелия Кондова ще напише в предговора на поетичната му книга „Фаропазачът има слънчеви мисли и сиви очи”, Издателство „Фабер”, Велико Търново, 2020: ”Това прави добрата поезия - разлиства ти сърцето и го кара да расте емоционално с всяка следваща метафора. Не можеш да затвориш и да оставиш за... после".
Едно от незабравимите му стихотворения:
ПЪРВИ УРОК ПО САМОТА
Запленен от нямо безделие
пазачът на фара сънуваше често
непознати сънища и чужди любови…
Сутрин ръцете му пилееха нежност,
натрупана в самота…
От ръба на надеждите
душата му с благодарност целуваше изгрева
и земно щастлива
се къпеше в пурпур и малко оранж…
Той, пазачът си имаше минал живот,
за който разказваше кротко на вятъра.
Във него се смесваха бурно
много слънца и дъждове.
Като чайки кръжаха мечтите подпухнали –
неустоими и невъзможни –
и се разтваряха във простора –
бели, изгубени облаци в тъжно небе…
Във уюта на своите бръчки и белези
криеше приказки, не разказвани никому до сега.
Всяка нощ ги дописваше – преди да задреме –
с тирета и точки върху лъча светлина…
Четяха ги само уморените кораби
и по своему ги разказваха на света…
Те, корабите –
не обичат да чакат дълго на котва
и щастливо преминават
далече от всеки фар…
А пазачът на фара всеки ден
събираше по скалите
люспи от отминали щастия…
Артистичната двойка Любен Генов и Мария Райчева се представя за първи път с изложба във Варна. В галерия „Ларго“ те изследват взаимоотношенията между морето и брега с поредица живописни платна, създадени в последната година специално за изявата им. Изложбата си са озаглавили „Море. Бряг“. Тя е специален реверанс към публиката във Варна. Включва..
От 9 до 23 ноември в галерия “Тихото гнездо” на „Двореца“ в Балчик гостува изложба живопис "Трансилванската средновековна крепост" на Овидиу Кърпушор (Румъния). Вернисажът на 9 ноември е от 14:30 до 17 часа. Изложбеният проект „Трансилванската средновековна крепост“, започнат от Овидиу Кърпушор преди 20 години, е представян пред публика и..
На есенния християнски празник Архангеловден събор има най-голямото село в община Каварна - Българево. Камбанен звън на църквата „ Св. Архангел Михаил“ ще привлече миряните на празнична литургия, изнесена от архимандрит Методий Хлебаров. В 10,30 часа на големия площад в центъра на селото с приветствени думи към жителите и гостите ще се обърне..
Веселин Димов, сочен от изследователите като един от пионерите на съвременното изкуство в България, организира необичайната художествена акция "Живопис в градска среда". В основата ѝ е излагането на творби дигитална живопис върху рекламни билбордове във Варна. Произведенията представляват дигитално генерирани живописни изображения на фрактали -..
Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” се завръща през този месец с втора част на своята програма. Събитието започва ударно на 10 ноември, когато ще има четири различни артистични събития. От 10 часа сутринта в Юнашкия салон ще се проведе уъркшоп с Коста Каракашян - 100% Authentic Movement. Ако сте си задавали въпросите: “Как да танцувам..
Предстои третото издание на Малък фестивал на куклите. Той отново ще бъде във Варна. Датите са 9 и 10 ноември. Мястото - Фестивалния и конгресен център. В Малкия фестивал на куклите освен театрални постановки, ще бъдат организирани и театрални работилници. Дарина Колева, създател на фестивала, споделя, че интересът и към постановките, и към..
До 10 ноември във Варна се провежда Седмицата на православната книга. За първи път всички представяния на книги ще се проведат в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“. Всяка вечер от 17 часа всички желаещи ще могат да се срещнат с авторите, издатели и преводачи на православни книги от последните няколко години. Седмицата се организира от..