Киберсигурността е в основата на доверието към технологиите, а те от своя страна са в основата на дигитализацията. Неразбирането на значението на киберсигурността означава, че ние всъщност имаме спирачка пред дигитализацията, т.е. да работим по-ефективно, по-бързо и по-добре. Това коментира за Радио Варна националният координатор по киберсигурност Петър Кирков - директор "Мрежова и информационна сигурност" в Министерство на електронното управление (МЕУ)
У нас обучението в сферата на киберсигурността не е особено застъпена. Тук-там има курсове, но реално всеки един от нас би следвало да има поне минимален набор от умения и знания в сферата като се започне от двойната идентификация и разбирането за ползване на сигурни пароли, да не се преизползват едни и същи пароли за различни сайтове и др.
Страстта към хартията като израз на недоверието към дигитализацията не е характерна само българите, каза Кирков. По думите му, тя е и израз на носталгия, но и има и много психология. В нашата психика е заложено, че ако нещо не го разбираме, то е страшно и ние се опитваме да го избегнем. Затова има нужда от повече популяризиране на значението на киберсигурността, смята Кирков.
Иначе, у нас предстои сформирането на първия национален отбор по киберсигурност. Търсят се младежи между 14 и 25 годишна възраст, които да представят страната ни на EU Cybersecurity Challenge - 2023 в Норвегия. Надпреварата се организира от ENISA (Агенция на Европейския съюз за киберсигурност) с амбицията да предизвика най-големите млади таланти в областта на киберсигурността и киберзащитата в цяла Европа. Това ще е осмото издание на форума.
Националният ни тим ще се селектира след серия от вътрешни състезания, като водеща ще бъде оценката на експертите в сферата на киберсигурността.
Първият квалификационен рунд за българските участници ще бъде проведен онлайн на 18 и 19 март, като част от конференцията Security BSides Sofia 2023. За да станат част от българският отбор младите таланти ще трябва да се справят с редица казуси, задачи и предизвикателства в различни области на киберсигурността.
За информация и регистрация на кандидат участниците: https://ecsc-bg.eu/
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..
Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета. Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото. Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..
През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца. Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..
Във Варна ще учат хората как да рециклират и да участват в кръговата икономика. Екофестивал „Варна - Морето“ откриват днес ( 3 юли ) на сцена „Раковина“. Инициативата ще продължи до 20 юли. Акцентите на фестивала са поставени върху екологичните практики, устойчивия живот и отговорността към природата. Датата за откриването е избрана..
Ледената пързалка в "Младост" ще работи до 28 юли, след което започват ремонтни дейности и отваря отново врати на 15 септември. Съоръжението работи до 13.00 ч. заради топлото време и нагряването на покрива, което размразява леда и възпрепятства пързалянето, обясни Борис Георгиев, главен организатор на ледената пързалка от 15 години. Съоръжението..
И днес ще е слънчево, следобед - още по-горещо. Ще духа слаб северен вятър, по Черноморието следобед до умерен от изток-североизток. Максимални температури 30°-35°, по Черноморието 26°-31°, за Варна около 30°. Вълнение на морето 2, следобед 2-3 бала. Температура на морската вода между 22° и 25°. Изгрев на Слънцето за Варна в 5 часа и 36 минути, залез..
Новината за уловена риба балон край бреговете на Севастопол предизвика широк обществен интерес. Причината – този вид е тропически и не е характерен за Черно море. Присъствието му повдига въпроси за промените в морската екосистема и потенциалните рискове за рибарите и околната среда. Рибата балон произхожда от Червено море и е навлязла в..