Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва втори сезон на PARA Robotics Incubator за най-добрите идеи в роботиката у нас

Снимка: архив

Започва отсяването за втория сезон на PARA Robotics Incubator, насочен към младежи с проекти в сферите на роботика и автоматизация, дронове, IоТ (интернет на нещата), машинно зрение и AI (изкуствен интелект), съобщи за Радио Варна Кристиян Михайлов - един от съоснователите на Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (ПАРА).

Програмата, която е единствена по рода си у нас, съчетава подкрепа от опитни инженери с достъп до лаборатории и развойни центрове с цел достигане до завършен прототип или MVP. По време на програмата идеите и създателите им получават достъп до хардуер, менторска подкрепа и помощ за кандидатстване за финансиране.

Вторият сезон на PARA Robotics Incubator ще подпомага проекти в две кохорти: учебни проекти и стартъп проекти, посочи Михайлов.

Участниците и в двете направления трябва да създадат и развият решение в сферите на роботика, автоматизация, дронове, интернет на нещата, машинно зрение, изкуствен интелект или умни устройства. PARA Robotics Incubator ще приеме до 5 учебни проекта, които с помощта на обучители и ментори ще подпомогне да се развият до работещ прототип.

Инициативата ще приеме и до 5 стартъп проекта, които с подкрепа от опитни инженери, достъп до лаборатории и развойни центрове ще подпомогне да достигнат до MVP на продукта или услугата си. Всяка от двете кохорти ще се обучава по индивидуална програма, създадена според необходимостите на участниците. Всички участници в програмата и създателите им получават финансиране за хардуер, инженерно и експертно менторство, както и достъп до лаборатории и развойни центрове на компании.

Само за първите няколко дни са подадени повече от 10 проекта.

Иначе, сред успехите от първия сезон е робот за борба с плевелите, който ще получи финансова подкрепа от над 400 хил. лева по линия на Националния иновационен фонд. Проект за дрон-спасител е готов за пазарен тест, след като в PARA Robotics Incubator довърши прототипа си, както с хардуер, така и с експертна помощ. Платформа за следене цените на електронните компоненти базирана на AI също бе разработена отново в инкубатора.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Плаж на о-в Крит, 15 юни 2022 г.

Новата седмица идва с още по-горещо време

През нощта ще е предимно ясно, а утре слънчево и още по-горещо. Следобед ще се развива купеста облачност и към вечерта във вътрешността на Североизточна България не са изключени изолирани краткотрайни превалявания. Ще духа слаб, през деня умерен вятър от юг-югоизток, по Черноморието от източна четвърт.  Преобладаващи минимални температури..

публикувано на 06.07.25 в 15:33

Вярата посочва всичките ни недостатъци

Вярата посочва всички наши недостатъци и ни насочва към смирението, каза отец Емануил по време на неделната си проповед в добричкия храм “Света Троица”. Той прочете част от Евангелието на Матей. Свещеникът разказа за думите на стотника, който се обърнал към Христос с молба да изцели неговия слуга: “Господи, аз не съм достоен да влезеш под..

публикувано на 06.07.25 в 13:34

Да проходиш втори път – историята на Ана от Варна

На 14 години, с усмивка и воля по-силна от много възрастни — това е Ана Добрева от Варна. Тя живее с диагноза детска церебрална парализа. Родена преждевременно, още от шестмесечна възраст Ана преминава през рехабилитации. Но въпреки усилията, походката ѝ остава неправилна. Преди година лекарите решават, че има нужда от коригиращи операции – по една..

публикувано на 05.07.25 в 13:22

Създателят на Ахинора разработва нови дигитални образи

Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..

публикувано на 04.07.25 в 15:03

Експерт: България е на последно място в ЕС по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса

България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..

публикувано на 04.07.25 в 10:53

Невероятно откритие на варненския пещерен клуб "Торбалан"

Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..

публикувано на 04.07.25 в 10:13

79 участници се включиха в състезанието „Млад спасител“ във Варна

79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..

публикувано на 03.07.25 в 17:20