Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радио Варна с две номинации за наградата "Сирак Скитник"

| обновено на 25.01.23 в 21:37
3
Снимка: Архив БНР

На 25 януари отбелязваме Деня на Българското национално радио. На тази дата през 1935 година цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването у нас става държавна собственост. Ежегодно на този ден се връчват наградите „Сирак Скитник“ за изключителни постижения в радиожурналистиката и радиопроизводството през изтеклата година и за принос в развитието на Българското национално радио като обществена медия. Най-високият приз носи името на първия директор на БНР – писателят, критикът, художникът, общественикът Сирак Скитник /Панайот Христов/. Всеки от екипите на регионалните и национални програми на БНР издига своите номинации в три категории - „Индивидуална награда за радиожурналистика“, „Награда за радиопредаване, радиопроект, мултимедиен проект“ и в категория „Голямата награда „Сирак Скитник”.

Радио Варна е с две номинации за наградата на БНР "Сирак Скитник" -  за мултимедийния проект "Пътешествието - с Марто и Сарандев не само на море" 2, номинира и кореспондента на БНР в Добрич Мая Щърбанова за отразяването на украинската бежанска вълна у нас.

От 25 февруари 2022 г., ден след нападението над Украйна, Мая Щърбанова ежедневно задълбочено и професионално следи темата с пристигащите вълни бежанци, настаняването им, проблемите на българските хотелиери и власти с обгрижването на украинците, със социализацията им. Освен за националните радиопрограми, Мая Щърбанова работи и за регионалната Радио Варна, с допълнителни материали, важни и интересни тематични разработки за аудиторията на Източна България. Важно е да се отбележи, че много често акцентът в материал за регионалната аудитория е различен от този за националната, често изисква много повече подробности и търсене на допълнителни коментатори.



Силата на Мая като репортер освен в новините ярко се прояви във включванията й на живо в програмата на Радио Варна – в публицистичните предавания „Пост Фактум“ и „Позиция“, в информационните блокове. Слушателите бяха информирани в мига, в който се случваше нещо на ГКПП Дуранкулак или Кардам, уловени и разказани бяха не само фактите, но и коментарите на експертите – институционални и НЕинституционални; слушателите емоционално ставаха /и все още стават/ свидетели на събитията по границата, в местата за настаняване, на техните протести, на личните им истории. 

Мая Щърбанова за първи път се среща с човешкото лице на войната, онова страдащо лице на всеки човек, бягащ от ужаса на огъня, на границата при Дуранкулак.

"Границата при Дуранкулак -  червен автомобил, препълнен с куфари. На задната седалка момиченце и момченце, между тях клетка с кученце, а отпред двамата родители, които опитват да спасят най-скъпото за тях от войната. За мен като кореспондент, войната в Украйна доби реални измерения точно тогава, видях я в очите на тези изплашени хора, не предполагах, че в следващите месеци ще видя още стотици автомобили, автобуси, хиляди хора - предимно майки и деца. Техните истории ме хванаха за гърлото в момент, в който можех да се закълна, че журналистическата ми душа, калена в професията, ме е е научила да посрещам почти всяка мъка със стоицизъм. Затова в първото включване по "Хоризонт" не можах да скрия напълно вълнението си... През месеците март и април записаните от мен украинци казваха, че надеждата им е войната скоро да свърши и те да се приберат в домовете си. Днес вече почти никой не говори за края на войната. Надеждата всичко да остане зад гърба им като че ли почти е угаснала точно както угаснаха светлините от домовете на милиони украинци...  Зима е и се очаква бежанската вълна да се засили отново, а журналистите да продължим да бъдем там, където има нужда от нашия глас и точни възприятия. Въпросът можем ли да помогнем на бягащите от войната като държава обаче остава... А като хора, съм сигурна, че можем (...) ", споделя Мая Щърбанова:



Предложението на екипа на Радио Варна е наградата “Сирак Скитник” в категория „Награда за радиопредаване, радиопроект, мултимедиен проект, музикален радиопроект“ за 2022 г. да бъде присъдена на мултимедийния проект на Радио Варна “РАДИО ВАРНА: ПЪТЕШЕСТВИЕТО; Част ВТОРА - с Марто и Сарандев НЕ САМО НА МОРЕ“.

Проектът е с автори репортерът Мартин Николов и фоторепортерът Румен Сарандев. Осъществи се в рамките на една седмица (средата на месец юни 2022 г.), през която репортерите бяха в селата Българево, Тюленово, Дуранкулак, Граничар, Кайнарджа, Ново Ботево, Оногур, крепостта Палматис, каньона на Сухата река, с. Огражден, ЖП гара Кардам, пътуваха с автомобил, летяха със селскостопански самолет, катериха скали пеш...

Изборът на мултимедийния характер на проекта е свързан с възможностите, които предлагат стрийминг включванията и все по-големият интерес на аудиторията към визуализирането на информацията. Целта на проекта беше колкото да се предложат на слушателите и читателите на сайта малко познати туристически обекти и маршрути в Североизточна България през период на отпуските, толкова и обективно да се представят проблемите на живеещите и работещите в региона. Проектът представи другото лице на Северното Черноморие и Добруджа - не само като място за плаж, а и като място, което се обезлюдява и икономически изостава. В репортажите и интервютата.

Мартин Николов и Румен Сарандев разказват и показват живота в малките населени места, някои от тях само с един жител, на Варненска, Добричка и Силистренска област (и трите са в региона на покритие на Радио Варна), срещат ни с интересни личности, разказват заедно с изследователи за непознати места и природни феномени, коментират трудния начин да правиш бизнес в тази част на страната.



Проектът включваше три ежедневни репортерски „live“ включвания в ефира на Радио Варна със събеседници в различни програмни отрязъци чрез системата Report-IT /минимизира т.нар. телефония в ефира и създава документалност на звуковата картина/, и подготовката на две едночасови обзорни предавания. Интервютата и репортажите успоредно с радиоизлъчването бяха публикувани в сайта на Радио Варна в специално брандирана рубрика, а видеостриймингът – в профилите ни в социалните мрежи.

"Пътешествието 2 - с Марто и Сарандев не само на море" - част едно

"Пътешествието 2 - с Марто и Сарандев не само на море" - част две

Пътешествието 2 - с Марто и Сарандев не само на море" - част три


Проектът „РАДИО ВАРНА: ПЪТЕШЕСТВИЕТО; Част ВТОРА - с Марто и Сарандев НЕ САМО НА МОРЕ“ демонстрира и доказва възможностите на радиото извън традиционния ефир, както и качествата на репортерите му да създават смислено, интересно, стойностно и уникално съдържание.

Той е част от по-голяма идея на екипа на БНР – Радио Варна „РАДИО ВАРНА: ПЪТЕШЕСТВИЕТО“. Първото му издание - “Пътешествието 1 - с Марто и Митака НА МОРЕ“, е осъществено през лятото преди КОВИД пандемията.

Днес, часове преди церемонията по награждаването, Румен Сарандев и Мартин Николов гостуваха в предаването "Новият ден" с водещ Иван Барбов:





 "Къде бяхме? Бяхме навсякъде, където можахме да отидем и докъдето стигаше служебната кола на Радио Варна. Караше Румен (Румен Сарандев) и минавахме през места, където нямаше и асфалт - между дупките имаше асфалт", спомнят си с усмивка Марто и Сарандев.

В едната посока стигат до Малък Преславец, община Зафирово. А в другата посока...

"От морето до реката. До Граничар, бяхме и в Шабла", споделя Румен Сарандев.

Той е шофьорът на служебната кола, макар и да е летял със самолет, за да предава Радио Варна видео в социалните мрежи. Цялата техническа поддръжка е негово дело, а търсенето на интернет и обхват на телефона се оказват истинско предизвикателство за двамата. "Спомням си, че на едното от местата търсихме обхват под една липа, пълна с пчели", коментират Марто и Сарандев.

Много хубави места с прекрасна природа и човечност срещат двамата, благодарение на "Пътешествието".

"Като излезем от всички тези боричкания кой е по-по-най на политическо ниво, има хора, които са много по-човечни от това, което медиите показват. Срещите бяха много, а всеки един, когото срещнахме, си е цяла Вселена", подчертава Мартин Николов.

Как приемат тази номинация? С типична скромност и чувство за хумор двамата се поглеждат и засмяват. След което Мартин отговаря сериозно: "Според мен признанието би дошло да повторим, потретим "Пътешествието" и всяко следващо да е още по-мащабно и осигурено".

Цялото интервю с Мартин Николов и Румен Сарандев чуйте в звуковия файл по-нагоре в публикацията.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Eicca Toppinen (APOCALYPTICA): Искаме хората да мислят

Интервю с Eicca Toppinen (APOCALYPTICA) APOCALYPTICA започнаха кариерата си с албум с кавъри на METALLICA. Близо 30 години по-късно финландците издадоха и втора част отново с кавъри на METALLICA. На 28 ноември групата ще представи „Plays Metallica Vol. 2“ и в София по покана на „EventEase“ в Зала 3 на НДК. Това ще бъде деветия концерт на..

обновено на 24.11.24 в 09:45

Балчик за "Петият ъгъл" на Керанка Далакманска: Това е един лирически връх в българската поезия

Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..

публикувано на 22.11.24 в 07:00

Ценностите и добродетелите в семейството на един капитан далечно плаване

Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..

публикувано на 21.11.24 в 09:45
Снимката е илюстративна

Учителите в протестна готовност, ако няма ръст на заплатите от 1 януари

Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...

публикувано на 21.11.24 в 07:00

Георги GOOSH Енчев за премиерата на "Таралежите": Да си таралеж е несъгласие с несправедливостта

Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят  актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..

публикувано на 20.11.24 в 08:30

Експерт: Над 5 млрд. лева годишно харчи българинът за цигари, в домакинствата с ниски доходи разходите стигат 10-15%

Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..

публикувано на 19.11.24 в 08:15

Dwid Hellion (INTEGRITY): Не се опитвам да променя света

Интервю с Dwid Hellion (INTEGRITY) INTEGRITY са една от първите екстремни банди, които смесват метъл с хардкор. Оригинално групата е създадена през 1988 година в Кливланд, Охайо, но е базирана в Белгия от 2003 година. На 24 ноември INTEGRITY се завръщат в България по покана на „141“. Концертът е в „Grindhouse Skateboard Club“ с подкрепата..

публикувано на 19.11.24 в 07:25