Президентът Румен Радев наложи вето на промените в Закона за енергетиката, одобрен от Парламента на 12 януари, съобщиха от пресцентъра на Президентството.
Според Радев приетите промени не гарантират това, а се стига до отклонение от общоевропейската уредба, като се пречи на нейните социално-икономически ползи в България.
Следва пълният текст на мотивите на президента:
М О Т И В И
За връщане за ново обсъждане в Народното събрание на Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, приет от 48-ото Народно събрание на 12 януари 2023 г.
Уважаеми народни представители,
Споделям стремежа за промени на действащата нормативна уредба в областта на енергетиката, които трябва да насърчат конкуренцията и да гарантират доставките на електроенергия на най-конкурентни цени. Уредбата следва да бъде в съответствие с изискванията на правото на Европейския съюз в областта на енергетиката и да осигури нови възможности за стопанска инициатива. С § 24 от Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, приет от 48-ото Народно събрание на 12 януари 2023 г. (ЗИД на ЗЕ), не се гарантира това съответствие, а се стига до отклонение от общоевропейската уредба, като се препятстват нейните социално-икономически ползи в България. С разпоредбата се предвижда до края на 2023 г. финансовият сетълмент, изготвян от електроенергийния системен оператор, да се извършва на времеви интервал от един час.
Регламент (ЕС) 2017/2195 на Комисията от 23 ноември 2017 година за установяване на насоки за електроенергийното балансиране установява насоките за електроенергийно балансиране и предвижда общ за целия Европейски съюз набор от технически, експлоатационни и пазарни правила, които уреждат работата на балансиращите пазари и тяхното интегриране. В чл. 53, пар. 1 от Регламент (ЕС) 2017/2195 е посочено, че в срок три години от влизането в сила на Регламента всички оператори на преносни системи „започват да прилагат периода за уреждане на дисбалансите от 15 минути във всички зони за съставяне на графиците, като гарантират, че всички граници на единичния пазарен период съвпадат с границите на периода за уреждане на дисбалансите". Комисията за енергийно и водно регулиране чрез дерогация е предоставила изключение от това задължение, но не по-късно от 31 декември 2022 г. От 1 октомври 2022 г. в България операторът на електропреносната мрежа и операторът на борсов пазар са въвели 15-минутния период за уреждане на небалансите и 15-минутни продукти за търгуване на пазара в рамките на деня.
Задължение за въвеждане на период за уреждане на дисбаланса от 15 минути е в сила и съгласно Регламент (ЕС) 2019/943 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2019 година относно вътрешния пазар на електроенергия. Според чл. 8, пар. 4 от този регламент "към 1 януари 2021 г. периодът за уреждане на дисбаланса е 15 минути във всички зони за съставяне на графици, освен ако регулаторните органи са предоставили дерогация или освобождаване".
Задължителното балансиране за 15 минути е въведено след детайлен анализ на системите в 36 държави, голяма част от които от Европейския съюз. Прилагането на 15-минутните периоди за балансиране допринася за по-доброто използване на съществуващите междусистемни електропроводи, по-големи обеми на износа на електроенергия от България към съседните страни, по-добро ниво на честотното регулиране, по-активно участие на търговците в балансирането на системата, подобряване на прогнозирането и намаляване на цените на балансирането. Те са от полза както за електроенергийната система, така и за търговските участници и имат положителен обществен ефект.
С § 24 от ЗИД на ЗЕ е приета разпоредба, която се отклонява от посочените норми на Регламент (ЕС) 2017/2195 и Регламент (ЕС) 2019/943. Тя отлага вече въведеното в България задължително балансиране за 15 минути и връща сетълмента, извършван на времеви интервал от един час. Ако периодът на сетълмент не е максимално близо до часа на доставка, резултатът ще е по-неточно прогнозиране от страна на търговските участници и отчитане на по-високи количества търговски небаланси. Вследствие на това операторът ще реализира по-високи разходи за регулиращи мощности и може да се стигне до намаление на водните запаси в големите язовири. Увеличението на разходите за регулиране на оператора ще доведе и до по-висока цена на балансиращата енергия, което ще бъде с неблагоприятен финансов ефект за потребителя. Търговският износ и обменът на електрическа енергия с други държави също ще бъдат засегнати.
Уважаеми народни представители,
Стабилността на правната уредба и последователното законово регулиране са сред признаците на правовата държава, която изключва приемането на законодателни актове в противоречие с норми от по-висш ранг. По изложените мотиви упражнявам правото по чл. 101, ал. 1 от Конституцията на Република България да върна за ново обсъждане разпоредбата на § 24 от Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, приет от 48-ото Народно събрание на 12 януари 2023 г.
Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници. Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е..
Министерството на туризма инициира създаването на карта на важни, но недостъпни и труднодостъпни туристически и културно-исторически обекти. От ведомството ще настояват за финансиране на необходимите ремонти и подобрения, които ще улеснят достъпа на посетители и ще подпомогнат развитието на местния туризъм. От туристическото министерство ще работят..
Слаб сняг вали във Варна и региона, пътищата са проходими при зимни условия. Проблеми с натрупването на повече сняг е имало на обръщачите на автобусите в квартал "Владислав Варненчик" и в квартал "Галата" в район "Аспарухово", но са изпратени на място фирмите за снегопочистване и автобусите излизат нормално-съобщи дежурния в община Варна...
30 процента е избирателната активност в село Ягнило, община Ветрино на частичните местни избори за кмет, които се провеждат днес. Гласуването протична нормално, каза за Радио Варна председателят на Общинската избирателна комисия във Ветрино Георги Андреев. В селото има една избирателна секция. Около 130 души имат право на глас. От тях до 11:30 са..
Европейският съюз планира да блокира вноса на определени хранителни продукти, изготвени по различни стандарти, в опит да защити фермерите си, повтаряйки реципрочната търговска политика на американския президент Доналд Тръмп, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикация на в. "Файненшъл таймс". Следващата седмица Европейската комисия ще съгласува..
Четирима души са загинали, други са ранени при тежка катастрофа край Видин на разклона за град Дунавци, съобщава агенция БГНЕС, цитирана от БНР . На главен път Е79 са се удирили пътнически бус с пловдивска регистрация, управляван от 48-годишен мъж от гр. Хасково и товарен автомобил с прикачено полуремарке със софийска регистрация, шофиран от 55-годишен..
Цените на повечето зеленчуци са по-ниски на борсите у нас тази седмица, докато плодовете са по-скоро в посока нагоре, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), публикувани в седмичния ѝ бюлетин, предава БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните..