Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Регистър ще ограничава достъпа на хазартно зависими лица до казина и сайтове за залагания

Когато чуем думата „зависимост“ първите неща, за които се сещаме е алкохолната зависимост или пък тази от наркотици. Има обаче и други видове зависимости, за които се говори много по-малко. Една от тях е хазартната. Специалисти в областта на психиатрията определят обаче хазартната зависимост като трудно лечимо психическо заболяване, което може да доведе до много неприятни последствия, както за зависимия, така и за неговите близки. Няма да навлизаме в дълбоки разсъждения дали държавата прави достатъчно за превенция на хазартната зависимост. Истината е, че за нея дори не се води и официална статистика.

Преди около месец, Националната агенция по приходите възобнови т.нар. регистър на хазартно уязвимите лица.

"Основната цел на регистъра е да бъде мярка за защита на тези хазартно уязвими лица. Вписването в него е доброволно и по собствено желание. Ако смятат, че са развили зависимост към хазарта и участието им в хазартни игри би довело до финансови или социални последици могат да подадат искане до изпълнителния директор на НАП за да бъдат вписани в този регистър", каза за Радио Варна експерта от НАП Петър Лилов.

Организаторите на хазартни игри са задължени по закон да не допускат лицата от този регистър до казина, игрални зали и сайтовете за залози. Именно те, заедно с определени със заповед служители на НАП ще имат достъп до този регистър, който не е публичен.

Петър Лилов коментира, че няма опасност за личните данни на регистрираните лица, тъй като служителят в казиното или друг организатор на хазартни игри ще може да получава данни само за проверяваното от него лице, но не и за останалите имена в списъка. Те ще могат да проверяват лицата чрез нова електронна услуга.

До момента в регистъра са вписани над 360 лица от цялата страна, които смятат, че са в рисковата група за развиване на хазартна зависимост. Вписването е изцяло доброволно и по преценка на лицето, а срокът на вписването е минимум две години. Според психиатъра проф. Христо Кожухаров, който от години работи с пациенти с хазартна зависимост, една от първите и основни стъпки в борбата с това заболяване е именно лицето само да осъзнае проблема. Това обаче не е никак лесно.

Той беше катеогоричен, че хазартната зависимост е сериозно подценявана в България, а последствията от нея са в големи мащаби за зависимото лице – както психически, така и социални.

Проф. Кожухаров каза още, че лечението е дълго и трудно. По-често е амбулаторно, а близките също играят основна роля в него.

Чуйте повече в репортажа на Иван Барбов:





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мисия възможна ли е разширението на пътя Варна-Добрич?

Все още не е ясно дали е започнала работата по проекта за разширение на пътя Варна – Добрич. Пари за тази цел са предвидени в държавния бюджет за 2024 година. Това съобщи за Радио Варна депутатът от БСП от Добрич Мая Димитрова. Тя е задала въпрос до министъра на регионалното развитие и благоустройството във връзка с това на какъв етап е..

публикувано на 07.07.24 в 13:21

Атина е в топ 10 туристически дестинации на американците

От храмовете в Япония и термалните бани в Унгария до Цикладските острови в Гърция - това лято американските туристи са навсякъде, а Атина е сред 10-те най-желани от тях дестинации. С поскъпването на долара стойността на парите в джобовете на американците сякаш ги отвежда още по-далеч...

публикувано на 07.07.24 в 11:20

Почитаме света великомъченица Неделя

Света мъченица Неделя е родена в Мала Азия. Още от детството се посветила на Бога и решила цял живот да пази целомъдрие. Много младежи търсели нейното съгласие за брак, но тя на всички отказвала с думите, че се е сгодила за Христа и иска да умре девица. Тогава един младеж от знатно семейство, обиден от нейния отказ, съобщил на император..

публикувано на 07.07.24 в 09:11
Крепостта Овеч

Най-дългото българско знаме ще бъде разпънато на крепостта Овеч край Провадия

През 2018 година в Плевен деца ушиха 740-метров национален трибагреник. Знамето е носено в тържествено шествие през центъра на града по време на празненствата за 3 март. Това е неофициален рекорд за най-дълго българско знаме. Тази неделя, обаче, той ще бъде подобрен. Инициативата е на клуб по народни танци от Варна, ушили още по-дълъг..

обновено на 07.07.24 в 08:46

"Плувно лято" в Каварна

„Плувно лято – 2024 г“ се провежда в община Каварна през месец юли. Смените са четири и в тях се обучават на плувни умения деца от първи до четвърти клас от СУ „ Ст.Караджа“ и ОУ „ Й.Йовков“. Първа смяна приключи успешно с 18 деца от първи и втори клас, водени от Галя Тодорова – учител в СУ..

публикувано на 07.07.24 в 08:28

20-та годишнина празнува Комплекс от социални услуги „Радост“-Варна

С открит урок, празник с балони и много изненади отбеляза 20-та си годишнина Комплекс от социални услуги „Радост“-Варна. Екипът му предоставя помощ на деца със специални потребности, от 2 до 18 години. А за родителите им – консултиране и посредничество.  „Общностна работа“ е може би най-важната за децата и семействата, които често попадат в..

публикувано на 06.07.24 в 10:00

Световен ден на целувката

6 юли е световният ден целувката. Идеята целувката да си има "Международен празник" идва първо на британците, които забелязали, че хората като че ли забравят да се целуват.  Удоволствието от целувката е може би най-интимното чувство, което всеки може да изпита. Но..

публикувано на 06.07.24 в 08:25