15 хиляди комикса. Трудно е да си го представи човек, но толкова наброява колекцията на Александър Въчков. Няма държава от която да му липсва представител на деветото изкуство. Някои от най-старите в колекцията му са още отпреди Първата световна война. Самият Въчков е историк, но и художник с над 30-годишен опит. Любовта му към комикса е от ранна детска възраст, а и самият той има издадени редица с хиляден тираж.
"Единият ми чичо, който говореше френски език, беше абониран за списание "Пиф", което за онези години беше доста рядко. Мисля че 94 лева беше годишният абонамент, което за тогавашните пари си беше сериозна сума. Но все пак излизаха 52 броя в годината, всяка седмица. Когато му ходехме на гости ми даваха няколко "Пиф"-а и аз ставах най-кроткото дете на света," спомня си Въчков.
Като дете е имал само две издания на списание "Пиф", а до 1990 година колекцията му продължава да е скромна. След това се появяват много възможности през антикварни книжарници, които започват да продават всякакви издания. И така постепенно натрупва колекция от около 15 хиляди комикса. От "Пиф" има 1600 броя, от които най-ранните са от 1954 година.
"Практически няма държава от която да нямам комикс. Аржентинците, например имат много силна школа, имам някои бразилски комикси, кубински," казва Александър Въчков.
Според него е много трудно в момента за българските автори на комикси да се препитават от деветото изкуство:
"За сравнение мога да кажа - някога в "Дъга" са плащали около 40 лева на кадър, а на една страница има 6-8 кадъра, а един епизод е от 5-6 страници. При тогавашните цени и заплати, това са наистина неприлично много пари. В момента най-приличните хонорари за които съм чувал са около 350-400 лева на страница, без значение колко кадъра има на нея. Сумата звучи добре, но трудът, който стои зад изработването на една страница, не се изплаща с такава сума," категоричен е Въчков.
По думите му у нас излизат качествени комикси, но основният проблем е разпространението. Издателите не поглеждат сериозно на деветото изкуство.
Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..
Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..
Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..
Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..
Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..
Възможно е във вторник депутатите от парламентарната група на ДПС-ДПС да обявят официал но, че излизат от управлението. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него обаче липсата на подкрепа от партията на Доган няма да се отрази върху стабилността на..
Звездите на Мишлен се смятат за отличителен белег на изискани ястия от най-добрите готвачи в света. Не са лесни за получаване и се дават на най-добрите ресторанти. Само на 26 години, но вече с Мишлен звезда е Карлос Касияс. Братовчед на известния испански вратар от близкото минало Икер Касияс, Карлос се изявява на полето на кулинарията..