Последната група на 31-та Национална антарктическа експедиция заминава на 11 февруари, съобщава Ръководителят на експедицията проф. дн. Христо Пимпирев.
Това са мениджърът по логистиката на Националния център за полярни изследвания Драгомир Матеев, микробиоложките доц. д-р Петя Орозова и гл. ас.д-р Снежана Русинова – Видева, ихтиологът доц. д-р Тихомир Стефанов, почвоведът д-р инж. Чавдар Желев, логистикът-строител инж. Невян Симеонов и логистикът-полевия асистент Александър Недялков.
Групата ще лети с граждански авиации по маршрута София – Амстердам – Сантияго де Чили - Пунта Аренас. В Пунта Аренас, чилийско пристанище на брега на Магелановия проток, те ще се качат на специален полет със самолет нает от португалската антарктическа програма, специално за логистична подкрепа на програми от други държави, до съседния на о-в Ливингстън, остров Кинг Джордж.
Там ще ги очаква първият български НИК 421 „Св. Св. Кирил и Методий“ за да ги откара, заедно с испански полярници до о-в Ливингстън, където са разположени българската антарктическа станция „Св. Кл. Охридски“ и испанската станция „Хуан Карлос I”.
Експедицията ще завърши през първата половина на месец март с отплаването на кораба към родните брегове.
Любопитна подробност е, че биолозите в експедицията, ще уловят и транспортират живи в специален контейнер екземпляри от куриозната ледена риба с бяла кръв и други интересни представители на антарктическата морска фауна, които ще бъдат изложени в аквариумите на експозицията на Пловдивския природонаучен музей.
Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..