Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връзката на Апостола с Варна и следата, която оставя...

Радио Варна организира дискусия, посветена на 150-годишнината от гибелта на Васил Левски

3
Васил Левски
Снимка: РИМ - Карлово

Документалната изложба „Гледай народната работа повече от всичко друго, повече и от себе си да я уважаваш!”, посветена на 150-годишнината от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски, ще бъде открита на 17 февруари в Стъкления куб на Радио Варна. 

Цитатът е избран от екипа на Радио Варна и е част от писмо, което Васил Левски пише до приятеля си и съратник в борбата за освобождение Христо Иванов-Големия (от 4 август 1872 г.).

Донка Николова - главен експерт в Държавен архив-Варна сподели, че на изложбата ще бъдат представени 15 писма между Иван Драсов и Данаил Попов. Те са били близки съратници на Левски. 

 Изложбата е интерактивна. Със сканиране на QR код посетителите могат да се чуят какво се казва в писмата. 

„Архивът на Иван Драсов е може би най-богатият архив, запазен от участник от тези събития”, подчерта Николова.

Информацията е пътувала бавно и несигурно и съратниците на Левски не са знаели окончателно до март или април, че той е заловен и обесен. Архивът на Иван Драсов не е много популяризиран, с изключение на сборник, който е издаден от Държавен архив-Варна с Националната библиотека и Архива на Българската академия на науките.

Представените писма в изложбата са от периода декември 1872 – май 1873 г.

Повече подробности чуйте от Донка Николова. С нея разговаря Валерия Василева:


Каква е била Варна в периода на Българското възраждане, на национално-освободителните войни и на активната дейност на Апостола на свободата разказа Марияна Николова - уредник на Музея на Възраждането във Варна.

„Това е един космополитен град и трябва да се вземат под значение и други фактори. Периодът на така наречените Руско-турски войни засягат района на Североизточна България. Обезлюдяването на този регион намалява броя на българите, живеещи в Североизточна България и това няма как да не се отрази по някакъв начин и при организирането на революционни дейности”, каза Николова.

Варна тогава е била голям космополитен град, в който живеят много гърци, арменци, турци, евреи... „Българите са малка част от тази космополитна общност, този многообразен, многолик град”, допълни тя.

По думите й, трябва да се прави разлика между българите, живеещи в Копривщица и тези, които живеят във Варна. „Много по-плахи са те тук, много по-плахи са техните организационни опити. Хората ще си спомнят, че отварянето на училището „Васил Априлов” става през 1835 г., а българите успяват да отворят училище, в което да се преподава изцяло на български чак през 1860 г.”, посочи Марияна Николова.

Тя припомни още, че през декември 1868 г. Васил Левски е минал през Варна на път за Цариград и е отседнал във фабриката на Никола Провадалиев. Според изследователя Васил Боянов това не е единственото посещение на Левски във Варна. Според него по време на втората обиколка през 1869 г. Левски пак минава през Варна. Той смята, че това е така защото Левски вече познава мястото и знае, че пътят е безопасен.

Повече чуйте от разговора с Марияна Николова, уредник на Музея на Възраждането във Варна:

Нели Димова е преподавател по история в Първа езикова гимназия. "Българската история има силно присъствие в учебното ни съдържание. Целият десети клас изучава българската история и на периода Българско възраждане се отделя много време", каза тя.
По думите й, Левски е оставил богато наследство и неговите идеи стигат до учениците по своя най-естествен начин:


Никола Стамов, ученик в 11. клас и председател на Клуб "История" в Първа езикова гимназия във Варна: "Ние чрез възможностите на новите технологии и новото време даваме различен поглед и гласност на малко известни факти от живота и забележителните биографии на нашите икони на национално-освободителни войни. Нашият клуб се насочва предимно към видео-филмите - ние пресъздаваме най-интересните моменти от техния живот. За 150 години от гибелта на Апостола направихме видео филм за Васил Левски - чрез възстановките и актьорската игра, премесена с документалната линия и придържането към потвърдената информация, представихме неговия живот":


Можете да чуете дискусията, посветена на Васил Левски и връзката му с Варна, в предаването "Златното сечение", с автор и водещ Валерия Василева, от 11 часа, в ефира на Радио Варна.
По публикацията работи: стажант-редактор Йоана Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Борислав Сарафов от 21 юли е господин Никой

От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна  адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека.  По думите му законът, приет на 21..

публикувано на 26.07.25 в 11:50

"Царско лято" представят Лилия Кунева и Крис Николов във Варна

Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино.  Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..

публикувано на 25.07.25 в 07:45

Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER): Метълът е нашата религия

Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..

публикувано на 24.07.25 в 22:27

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 24.07.25 в 09:25

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45