Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Знаци на паметта", посветена на Апостола, в Музея на Възраждането във Варна

6
Портрет на Левски от италианския художник Алесандро Киараппа
Снимка: Александър Йорданов

От 18 февруари 2023 г. посетителите на Музея на Възраждането във Варна ще могат да разгледат изложбата „Знаци на паметта“, посветена на 150-годишнината от обесването на Васил Левски. Във витрините са подредени образци на българската нумизматика, нотафилия, фалеристика, филателия, както и други предмети, свързани с образа на Апостола на свободата.
Показана е най-старата пощенска марка с изображение на Дякона, която е издадена през 1929 г. Неин автор е Христо Лозев. Тя е част от серия, посветена на 50- годишнината от Освобождението на България. За почти 100 години темата за Левски е една от най-често срещаните в българската филателия – издадени са над 10 марки с неговия лик или показващи основните моменти от живота му, припомнят от Музея на Възраждането във Варна.
 
В изложбата са включени и двете сребърни юбилейни монети, издадени от БНБ по повод 100 г. от обесването му и 150 г. от рождението му. Първата е от 1973 г. и е с номинал 5 лв. На обратната ѝ страна е отсечено изображението на Левски по портрета му от известната литография на Георги Данчов – Зографина. По гурта на монетата се чете „Свята и чиста република“. Автор на проекта е Георги Балджиев. Втората монета е с номинал 20 лв. Отсечена е през 1987 г. Нейни автори са Тодор Варджиев  и Кънчо Аврамов. По монетния кант този път е изписано „Ако спечеля, печеля за цял народ“. Не е пропусната и родната нотафилия, която е представена с банкнота от 1997 г. Тя е пусната в обращение същата година и е с номинал 1000 лв.

Връзката между Левски и българската фалеристика е засвидетелствана чрез няколко значки и трите степени (с мечове и без) на ордена „9 септември 1994 г.“, с който са наградени над 70 000 души у нас в периода 1945 – 1990 г.
Първата българска книга посветена на Левски, с автор Захари Стоянов 
Сред другите интересни предмети са фотография-портрет, картички и рисунки от Българското възраждане, както и две литографии, посветени на Апостола и борците за свобода.
 
В изложбата е показан и вторият портрет на Левски, нарисуван от чуждестранен художник. Това става през 2017 г., когато италианският артист Алесандро Киараппа гостува в България със свои творби. Портретът е част от диптих, обединяващ Апостола на българската свобода и италианския национален герой Джузепе Гарибалди под надслова „Два свята – един идеал“. Портретът е интересен и с това, че не е рисуван с четка, а с пръсти.

Изложбата ще може да бъде разгледана до 18 март 2023 г. в сградата на музея на ул. „Д-р Л. Заменхоф“ 21. Работното време е от понеделник до петък между 10 и 17 ч.

По случай честванията на 18 и 19 февруари музеят ще работи извънредно от 10 до 17 ч.
По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Отиде си Турхан Расиев

На 14 юли на 83-годишна възраст си отиде Турхан Расиев – доайен на българската сатира, един от учредителите на Сдружението на писателите – Варна, и дългогодишен член в редакционната колегия на вестник КИЛ („Култура, Изкуство, Литература“), съобщиха от Сдружението на писателите във Варна.  Турхан Расиев е роден на 28 януари 1942 г. в с. Генерал..

публикувано на 15.07.25 в 08:00

Носителят на Грами Louie Vega с ексклузивен DJ сет на плажа във Варна

По покана на плажен бар Кубо със съдействието на Love & Happiness Music - лейбъла, който развива независимата музикална култура в града, за ексклузивен сет на 24 юли във Варна пристига една от най-големите икони на световната клубна сцена: легендарният продуцент и диджей Louie Vega! Събитието обещава да се превърне в незабравимо изживяване за всички..

публикувано на 14.07.25 в 11:57

Във Варна представиха проекта Balkan Moods

Във Варна и България премиерно беше представен проектът  Balkan Moods („Балкански настроения“) по време на Международния музикален фестивал „Варненско лято“ в Археологическия музей в града. В него участие взеха Теодосий Спасов – кавал, Георги Василев – китара, Димитър Иванов – 10-струнна китара, Атанас Уркузунов – китара, и Ирина-Калина Гудева –..

публикувано на 12.07.25 в 12:00

Представят комикса "Битката при Варна. Битка на народите през 1444 г."

На 15 юли (вторник) от 18 часа в Галерия „Аспарухово арт“ на читалище „Просвета 1927“ в квартал „Аспарухово“ ще бъде представен комиксът „Битката при Варна. Битка на народите през 1444 г.“ Комиксът ще бъде експониран на изложбени пана, които придружават печатното издание. Документалният комикс на авторите Елена Владова (сценарист) и Николай Русев..

публикувано на 11.07.25 в 08:45

Балетните спектакли "Катарина, или Дъщерята на разбойника" и "Лебедово езеро" представят във Варна

Два грандиозни балетни спектакъла очакват зрителите на фестивала Опера в Летния театър – Варна 2025 през юли. „Катарина, или Дъщерята на разбойника“ ще се играе на 15 юли, а на 23 юли публиката ще се наслади на балета на балетите – „Лебедово езеро“. „Катарина, или Дъщерята на разбойника“ е внушителна възстановка на забравения за почти два века балет на..

публикувано на 10.07.25 в 16:50

Излагат артефакти от Несебър в Париж

Седем артефакта от музей "Старинен Несебър" са включени във временна експозиция "По вълните на Черно море през хилядолетията". Изложбата ще бъде представена на сесия на Комитета за световно културно наследство на ЮНЕСКО в централата на организацията в Париж. Събитието във френската столица е организирано от Република..

публикувано на 06.07.25 в 16:01

Три четвърти от обектите от световното наследство на ЮНЕСКО са застрашени

Близо три четвърти от обектите, включени в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, са застрашени, сочи доклад на Института за световни ресурси и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура. Причината - недостиг или излишък на вода. 73% процента от 1172 неморски обекта, класифицирани като световно..

публикувано на 06.07.25 в 10:09