Започва седмицата, през която по традиция се иска и се дава прошка: от днес до неделя, когато е Сирни Заговезни.
Навремето на този празник ергените се надпреварвали да изпращат огнени стрели в двора на фаворитката си. Простичко било. Всеки момък си изработвал самоделен лък и се прицелвал със запалена стрела в двора на момата, която харесвал. Семейството на момичето, естествено стояло будно, за да предпази имота си от пожар. И милата картинка включвала: момата, която гордо се разхождала из двора и събирала стрелите и... родителите й, раздирани от противоречия, кръжащи от плевнята до къщата и обратно, в опити да гасят пламъците.
Защо раздирани от противоречия?
Първо: защото уважавали традициите и знаели, че щом преди години на Сирни Заговезни бащата се опитвал от любов да опожари имота на любимата си, а майката била свидетел как родителите й давали всичко от себе си, за да предпазят бащиния й дом от пожара на любовта в прекия смисъл, значи децата и внуците им също трябвало да повторят историята на определен етап от житейския си път.
Второ: въпреки зачитането на традициите, вътрешно проклинали този идиот, който за първи път дал старт на опасното събитие. Все пак това бил единственият им семеен имот, в който бащата се родил и отраснал и в който се надявал да отгледа внуци и правнуци, а те от своя страна да проследят следващите разклонения на родословното дърво... Тази перспектива не включвала неовладян пожар на Сирни Заговезни и имотни загуби, породени от вулкан от необуздани хормони и незачитане на чуждата собственост. Ама... Наистина кой идиот...? Както и да е ... Традициите трябва да се уважават. По мое мнение може и да не се спазват, ако са опасни за здравето и за имотното състояние на хората.
И трето: въпреки голямата опасност от застрахователно събитие, родителските сърца прескачали по няколко удара от гордост, че колкото повече подпалвачи се събират отвън, пред двора, толкова по-харесвано и приятно за окото на населението е чедото им.
Толкова за традицията и пожарите на любовта.
Извън шегата, идеята за прошка ме провокира да помисля за друго – нещо, което често пренебрегваме, а колкото повече го замятаме към килера, толкова повече расте то и рано или късно последствията от него като лавина се струпват върху нас. Имам предвид първата прошка – тази, която дължим на себе си.
Наскоро в „Лесна работа“ обсъдихме посланията, които изпращаме до бъдещото си Аз в новогодишната нощ. Днес става дума за друга посока – посланията към миналото Аз. В много случаи това са си цели разговори, дори обвинителни речи в стил: „Мое минало Аз, ти защо постъпи така? Защо не премълча? Защо направи точно този избор?“ Поне веднъж сте си го мислили, нали?
Това не работи по желания начин.
Вероятно най-доброто, което човек може да направи, е да погледне със смирение назад, да каже: „Е, мое минало Аз, сгреших, но си научих урока“.
Да продължим напред е лесна работа, когато си простим собствените грешки и погледнем на тях като на възможности. Това ни прави спокойни, свободни и щастливи. А щастливите хора обикновено постъпват така, че няма какво да им прощаваме.
Можем само да им се радваме и да благодарим, че са част от живота ни.
Проливен дъжд се изля в центъра на Варна около 14.30 часа днес. Малко след началото на валежа едрите капки преминаха в градушка с размер на зърна леща и се разви гръмотевична дейност, видя репортер на Радио Варна. Внезапният дъжд принуди десетки варненци, излезли на разходка по ларгото и в Морската градина да потърсят подслон под най-близката..
“55,7 % от използващите Тик Ток имат симптоми на депресия, а 31,5 % - симптоми на прекомерна тревожност“. Това каза Аглая Кацирумпа, докторант в катедрата по сестрински грижи. Според нея Тик Ток служи като „убежище“ за хората, които се опитват да избягат от ежедневието си. Първото проучване на пристрастяването към тик Ток в Гърция, проведено от..
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...