10 години се навършват днес от протеста на Пламен Горанов на стълбите пред сградата на Община Варна.
Датата е 20 февруари 2013 г., 7,24 часа сутринта.
Пред сградата на общината, дни наред има протести, младият мъж застава с държи плакат с надпис: "Оставка на Киро и целия общински съвет до 17,00 часа на 20.2.2013 г.".
Демонстрацията му завършва злощастно с възпламеняването на огъня. Последствията за Пламен Горанов са тежки и дни по-късно той умира в болницата, където е откаран.
Днес негови приятели го почетоха, като оставиха цветя на т.нар. грамада, изградена скоро след инцидента от граждани от камъни, счупени плочки и павета. Грамадата стана символ на гражданските протести през зимата на 2013 година, а Пламен Горанов - едно от лицата на протестите във Варна.
Приятели на Пламен засадиха дърво в негова памет
Това разказа в интервю за Радио Варна днес писателят и икономист Димитър Събев. „Аз лично виждам в неговия протестен акт едно много дълбоко осъзнаване, че човек не може просто само да се храни и пие, а да се стреми и към нещо по-високо. В тази връзка, ще споделя, че приятелите му го почетохме след тези 10 г. с една напълно партизанска акция (смее се), като посадихме едно дърво, красиво средиземноморско дърво в центъра на Варна на място, на което все още няма да дам публичност", разказа Събев."Това е символичен акт. Времето минава, пада прах и пепел върху събитията и много неща се забравят, но нашият стремеж и желание са това дърво също да пусне дълбоки корени и високи клони. Това, което Пламен искаше да ни каже, все повече и повече хора да го разбират. И неговото действие да доведе най-сетне до своя плод!”, допълни още един от най-близките приятели на Пламен Горанов, който му посвети книгата "Саламандър".
"...как се гаси човек. Поне само това да научат българите от Пламен, стига. ... Горящ човек се гаси, като вземете дрехата, която е на гърба ви и я хвърлите върху него. Нали се сещате, втората риза, която дължите на вашия ближен" - така завършва Димитър Събев книгата за своя приятел.
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..