Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Успешно приключи мащабният проект за опазването на египетския лешояд в света

След пет години целенасочени и обединени усилия, реализирани от 22 институции и организации в 14 страни на три континента, успешно приключи проектът "Опазване на египетския лешояд по миграционния му път".

Египетският лешояд е един от най-застрашените видове птици на планетата. Популацията му на Балканите е намаляла с над 80% за последния четвърт век заради отравяне, бракониерство и токови удари, причинени от електропреносната мрежа.

За първи път от 30 години насам най-източноевропейската популация на вида показа признаци на стабилизиране в резултат на ключовите природозащитни мерки за смекчаване на основните заплахи за египетския лешояд в гнездовите му местообитания и по протежение на прелетния път, реализирани от международния екип на проекта с кратко наименование „Нова надежда за египетския лешояд“.

Над 60 птици бяха маркирани с GPS предаватели, създавайки научната основа зад работата на екипа. Това помогна да се идентифицират ключовите и най-разпространени заплахи за лешоядите, като се гарантира прилагането на необходимите природозащитни мерки.

Екипът реализира и серия от дейности, посветени на борбата с незаконното поставяне на отрови и отровни примамки в дивата природа на Балканите. Те включват разработване на бази данни за случи с отравяния, съставяне на карти на чувствителност и приемане на национални стратегии за борба с отровите в целия регион.

Първите екипи с кучета за борба с отровите като част от българската полиция бяха създадени в страната ни, както и мрежи от заинтересовани страни за борба с отравянията на Балканите. В резултат на тези мерки броят на докладваните случаи на отравяне в районите на проекта намаля с 50%. Важно е работата да продължи, за да се запази тази тенденция в по-дългосрочен план.

Екипът си сътрудничи с енергийни компании и правителства в шест ключови държави по протежение на миграционния път на вида, за да изолира 1 620 опасни електрически стълба. В началото на проекта бяха открити 839 мъртви птици по 2 849 км изследвани електропроводи. След изолирането на линиите нови смъртни случаи не бяха докладвани, което потвърждава ефективността на тези мерки. Обезопасяването на електропроводи, за да бъдат безопасни за птиците, беше пилотна мярка в проектните държави от Близкия изток и Африка.

Бяха положени значителни усилия за забрана на диклофенак и други опасни за лешоядите нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС) за ветеринарна употреба в Йордания, Саудитска Арабия и Сирия.

В Ливан броят на загиналите от незаконен острел мигриращи птици намаля с 32%, благодарение на целенасочена кампания с ловците и на звената за борба с бракониерството. А в Нигерия и Нигер екипът на проекта си сътрудничеше с жители и заинтересовани страни, за да се справи с употребата на части от лешояди в традиционната медицина. Много племенни лечители започнаха да използват растителни алтернативи, намалявайки продажбата на части от лешояди на изследваните пазари с над 80%.


По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 120 ретро автомобила ще участват в конкурс за елегантност във Варна

Националният конкурс за елегантност на ретро автомобили , носещ името на доайена и вдъхновителя на ретро движението в България - варненеца Николай Колев-Бижуто, ще се проведе на 14 септември в морския град. Откриването е в 11:00 часа на входа на Морската градина до Слънчевия часовник. Събитието се организира с подкрепата на Община Варна. В конкурса ще..

публикувано на 13.09.24 в 17:47

За книгата "Крайморска Добруджа - Балчик, Каварна, Шабла": Никой така детайлно не е описвал топонимите от Дуранкулак до Кранево

„Всеки от нас е в триадата на времето - минало-настояще-бъдеще. Защото в настоящето и бъдещето винаги има и част от миналото. Тази книга е за миналото, но е написана с взор насочен към настоящето и бъдното. Тя е резултат от многогодишни проучвания с прилагане методите на научното дирене. Същевременно сме се постарали да избегнем сухотата на чисто..

публикувано на 13.09.24 в 16:35

Пожарната в Балчик: Пожарът на кораб е от сложните

Обгазен работник на пристанището в Балчик е евакуиран след пожар в битовата стая на докерите, при който горяща печка възпламенява и облицовката на стената. Такъв бе сценарият на днешното пожаро-тактическо занятия на порта в Белия град, организирано в рамките на Седмицата на пожарната безопасност, която се провежда от 9 до 15 септември. Точно в 10.00..

публикувано на 13.09.24 в 14:10

Отговорно инфлуенсърство? Що е то

Покрай казуса с чалга певицата, която рекламираше енергийни напитки под формата на прах се заговори за отговорно инфлуенсърство. Всеки може да бъде инфлуенсър в днешно време, казва маркетологът Иво Илиев. Ето наскоро видяхме две млади момчета с китари, които свирят и изведнъж от улични музиканти станаха инфлуенсъри. Това, което е..

публикувано на 13.09.24 в 13:00

Седмична прогноза за времето от 13 до 19 септември

В петък денят ще започне със слънчево време, но впоследствие облачността ще се увеличи и към края на деня на изолирани места ще превали слаб дъжд. Вятърът от юг-югоизток ще се усили. Минимални температури 12°-17°, по крайбрежието 15°-20°, максимални между 27° и 32°, по брега на морето 24°-29°. От събота до понеделник облачността ще е по-често..

публикувано на 13.09.24 в 06:41

Варненец: Да се глобява общината за счупена кола от дупки по пътищата, парите за благотворителност

Да налагат глоби на община Варна за некачествено изпълнение на пътен ремонт, а средствата да бъдат вкарвани във фонд и използвани за благотворителни цели. Това предложение отправя варненецът Йордан Йорданов. Той посочи, че всекидневно шофьорите в морската столица се сблъскват с естествени препятствия като дупки и хлътнали шахти, които нанасят материални и..

публикувано на 12.09.24 в 12:55

"Трън в очите" ли са хората с увреждания във Варна?

Доколко хората с увреждания у нас са интегрирани в обществото, имат права като всички останали, имат достъп до обществени места и въобще могат да живеят нормално?   Потърси ни редовният ни слушател Красимир Вълев, който живее в кв. „Аспарухово“ и който е загубил единия си крак при инцидент и се придвижва трудно с патерици. Решил да отиде..

публикувано на 12.09.24 в 09:11