Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Племенницата на Юлия Огнянова обработва безценния архив на легендарната режисьорка

Преминах през три строя и разбрах, че ако човек иска, може да остане свободен

yuliya_ognyanova

Днес честваме 100-годишнината от рождението на Юлия Огнянова (1923-2016). Юлия Огнянова е родена във Варна на 22 февруари 1923 г.

През 1943 г. е арестувана за агитационна дейност сред офицери от армията и е жестоко измъчвана в Дирекцията на полицията и РО-2 (Разузнавателен отдел) на Министерството на войната. Осъдена е на смърт, но оцелява.

През 1953 г. завършва театрознание в ГИТИЗ в Москва. Между 1957 и 1960 г. е режисьор заедно с Леон Даниел, Вили Цанков и Методи Андонов в Бургаския театър. Това е бележитата "бургаска четворка", която с новаторските си идеи подкопава битуващите принципи на т. нар. "социалистически реализъм" в изкуството, но четиримата са обявени за „формалисти“, за „проводници на чужди влияния“. След като бургаската група е разбита, Юлия Огнянова работи в театър „Трудов фронт“, Централния куклен театър, по-късно в Кукления театър в Пловдив, поставя в Ямбол, Смолян, Хасково, както и в Латвия, Полша, Италия, Кипър и др. През 1981 г. започва да преподава във ВИТИЗ.

Сред учениците ѝ са Стефан Москов, Александър Морфов, Леонард Капон, Велимир Велев, Катя Петрова, Петър Тодоров, Кръстю Лафазанов, Симон Шварц, Мая Новоселска, Мария Сапунджиева, Вяра Коларова, Нина Димитрова, Васил Василев-Зуека, Марий Росен и други. Юлия Огнянова е създала над сто постановки. Тя почина на 29 септември 2016 г.

Носител е на международни и национални отличия, сред които почетните „Аскеер“ 1999 и „Икар“ 2009 за цялостно творчество.

Българските театри честват 100-годишнината на Юлия Огнянова с различни събития в програмите си. Днес, 22 февруари, пътуваща документална изложба, която разказва за легендарната режисьорка, тръгва из страната.

Племенницата на Юлия Огнянова, Мария Гинева, преподавателка по пиано в НУИ "Добри Христов"- Варна, чиито възпитаници се нареждат сред най-добрите български пианисти с международна кариера, се е заела да направи богатия архив на Юлия Огнянова обществено достояние.

Огромно количество книги и материали открива Мария Гинева в дома на режисьорката. В момента работи над тях и тепърва ще решава по какъв начин да се съхрани безценният архив.

Преминах през три строя и разбрах, че ако човек иска, може да остане свободен – спомня си думите на своята родственица Мария Гинева.

Светлана Вълкова разговаря с нея:

Аз не знаех, че Юлия Огнянова е родом от Варна. Каква е вашата родствена връзка?

Моята баба и нейната майка са сестри.

Сигурно имате много лични истории с нея. Искахте ли и Вие да се занимавате с театър?

Не, защото аз съм музикант, а вие знаете, че музикантите започват от малки, но може би голямата ни близост с нея е на тази основа – че се занимаваме с изкуство. За мен са много свидни дългите ни разговори за смисъла, за начина, по който да се прави изкуство. Въпреки че не съм се занимавала пряко с театър, мисля, че много съм научила от нея, тя много е повлияла за моето формиране като музикант и като творец. Безкрайно съм и благодарна, както и всички, до които тя се е докосвала.

Докато бях студентка в София, пък и по-късно, съм ходила много на нейни репетиции и представления, отблизо съм следила кариерата и. Било ми е безкрайно интересно, но останах вярна на своя избор.

Нейното верую беше, че всички хора се раждат творци, само трябва да намериш начин да ги разкрепостиш и да се пусне тази сила на свобода.

Защо е толкова важна Юлия Огнянова за българския театър според Вас? Всички, до които се е докоснала, са и изключително верни.

Тя имаше една огромна агитаторска сила. Толкова силна личност с такова обаяние, може би наистина са малко този вид хора. Тя по някакъв много неусетен начин успяваше не толкова да те промени, колкото да извади най-доброто от теб, да те насочи в посока, която е може би твоята, но ти не си успявал да осъзнаеш. Предполагам, че хората затова са и благодарни, защото са намерили себе си, благодарение на контакта с нея.

Разбирам, че нейният огромен архив ще стане обществено достояние. Какво съдържа той?

То се оказа огромна работа. Мислех, че ще приключа поне описването за 100-годишнината, но не. Страшно интересно! Има много записки, бележници, разработки на спектаклите, които е правила. Не бяха подредени, затова е толкова трудно, трудът е колосален. Въпреки че я познавах, аз се изненадвам от количеството на материала.

Първото, което направих, е да опиша библиотеката и. Беше ми много интересно! Не мога да ви кажа колко хиляди тома в най-различни области, което отразява интересите и. За науката, за живописта, тя обожаваше живописта – тук има цял огормен отдел с албуми на художници на 6–7 езика, тя говореше добре няколко езика...

Сега си давам сметка за мащаба на тази личност – енциклопедичните знания, които са я интересували. Вълнуваше се от всичко – от това как е направен саксофонът до строежа на Космоса...

Цялото интервю на Светлана Вълкова с Мария Гинева може да чуете в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

С музика в сърцето и мечта в очите: Георги Дачев от Do Sho на Гергьовден

Именият ден на вокалиста и основател на група Do Sho – Георги Дачев, започна със специално участие в студиото на Радио Варна и предаването „Новият ден“. „Дядо ми по бащина линия се казва Георги, както и прадядо ми по майчина линия. Така че празнуваме много Георгиевци – или както аз обичам да ги наричам – Георгета“, сподели с усмивка Дачев...

публикувано на 06.05.25 в 11:58

MiroMAG представя втория си албум "Infinity"

Варненският музикант и композитор Мирослав Гочев е готов с втория си албум. Заглавието му е "Infinity" и за разлика от дебютния албум на MiroMAG , "By The Sea", тук музиката е изцяло електронна. Започнах работата по този албум още през 2021 г. - разказва Мирослав Гочев. - Тъй като съм доста зает, процесът отне повече време, но ето, че..

публикувано на 05.05.25 в 07:35

Георги Георгиев, "Възраждане": Кметът на Варна отказва да защитава интересите на всички варненци

Общинската администрация налага своите решения без диалог с общински съвет. Тази теза изказа в обзорното предаване на Радио Варна общинският съветник от партия „Възраждане“ Георги Георгиев. В частност, той оспори проектобюджета на община Варна за 2025 г. С думите, че не предлага нищо ново или конструктивно, а се явява продължение на предходната..

публикувано на 03.05.25 в 15:10

Павел Попов: Чакаме МРРБ да подпише споразумението за новата сграда на Математическата гимназия

Над 27 млн. лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кметът с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови..

публикувано на 03.05.25 в 14:32
Пресиана Леонидова и Александра Атанасова

Пресиана Леонидова: Вдъхновена съм от българския фолклор още от дете

Пресиана Леонидова, която спечели специалната награда на Радио Варна за звукозапис на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“, е ученичка в 11 клас в Национално училище по изкуствата "Добро Христов" във Варна. Вече 11 години се занимава с гъдулка и с народно пеене. Нейни преподаватели са Иванка  Друмева (по пеене) и Симеон Семеонов (по..

публикувано на 02.05.25 в 07:55
1 май 1879 година - рождената

1 май - Ден на българската пощенска марка

Първата българска пощенска марка е била издадена на 1 май 1879. И така днешния ден е и Ден на българската пощенска марка. Родните пощенски маркипо онова време били наричани "сантими". Номиналната им стойност била 5 сантима, тъй като тогава не е съществувала българска парична единица. На марките бил изобразен изправен лъв с корона като символ на..

публикувано на 01.05.25 в 06:55

Цветомир Върбанов-SemDD в мистичния свят на хандпаните

Цветомир Върбанов-SemDD е видеооператор, продуцент и режисьор. Автор е на редица музикални видеоклипове и е продуцирал документалния късометражен филм "Disconnected" на режисьорката Мария Голубцова, с който участва на фестивала на българското документално и анимационно кино "Златен ритон" в Пловдив през 2024 г. Той е пътешественик с много и..

публикувано на 30.04.25 в 08:20