Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маруся Маринова: Където е фокусът ни – това ще виждаме и приемаме в живота си

Маруся Маринова
Снимка: Личен архив

Маруся Маринова е личен коуч и биофийдбек терапевт. В практиката си отскоро включва и т. нар. неврологичен дизайн. Инструментът, който използва, е разработеният от д-р Андре Вермюлен NAP™- въпросник за самооценка на неврологичната гъвкавост или невропластичност (Neuro Agility Profile™). В предаването „Златното сечение“ Маруся Маринова коментира отделните характеристики на неврологичния профил като баланса между двете мозъчни полукълба, индивидуалния стил на обработка на информацията, предпочитания начин на учене и мислене – визуален, аудио или чрез действие и преживяване, интелектуалните предпочитания въз основа на теорията на Хауърд Гарднър за множествената интелигентност и др. Анализът дава възможност за оценка и на мозъчната дейност и доколко оптимално реагираме под влияние на фактори като стрес, движение, нагласа, хранене, гимнастика за ума, сън. Неврологичната гъвкавост е изключително важна за адаптивното ни поведение в стресови ситуации, в конкурентна среда или когато сме изправени пред сложни за разрешаване проблеми в процеса на учене или работа.

Кое Ви предизвика да включите подобен инструмент за самооценка и обратна връзка относно неврологичните особености в своята работа? Какво се случва най-често, възникват някакви специфични бариери ли, съпротиви може би?

Това не е просто тест, а инструмент за личностно развитие. В началото след създаването му е използван повече за подобряване на атмосферата в екипи, за откриване талантите на служителите, но аз лично намерих приложението му и в коучинга. Помага ни да разберем по-добре себе си – начин, по който възприемаме света, кои са водещите ни сетива, как общуваме и мн. др., а това е важно, защото само когато познаваме себе си, тогава можем да опознаем другите и да подобрим комуникацията си.

Когато започнах да работя с коучинг техниките забелязах, че много хора предпочитат да свършат нещо, което им е актуално в момента и после някак си да забравят. Истината е, че много често започнаха да се връщат с други проблеми. Това ме накара да се замисля по какъв начин да им дам възможност да видят себе си от всички страни, във всички сфери на живота, което включва абсолютно всичко, за което се сещаме – навици, общуване с приятели, работа, учене, качество на съня и пр. – да видят живота си в неговата цялост. Първото, което използвах беше НЛП (невролингвистично програмиране), което ни насочва към много важни аспекти на комуникацията, след това включих биофийдбека, който ни показва как реагираме в стресови ситуации, но не и защо реагираме по съответния начин. И в един момент естествено възникна и въпросът „Защо?“. Защо реагираме по определен начин? Защо при някои хора промените се получават бързо, а при други е необходим по-бавен начин на учене и промяна? Тогава потърсих инструмент, който може да даде отговори, да помогне да разберем и емоциите си и да ни предложи насоки за себеразвитие в тази посока. И установих в практиката си, че дори и аз да вижда напред възможностите на клиентите си, важното е да ги оставя те сами да ги осъзнаят и опознаят и да достигнат до целта, която са си поставили.

Каква е логиката на изследване и подобряване на неврологичната ни гъвкавост - ако имаме някакво доминиращо състояние, започваме да работим с него или напротив, започваме от нещата, където имаме някакъв дефицит?

Логиката е да развиваме тези показатели, които най-бързо можем да повлияем. Инструментът, за който говорим, дава възможност първо да определим своята относителна латералност – дали работим повече с ляво или с дясно полукълбо, дали сме повече експресивни или приемащи, доколко успяваме да рационализираме емоциите, защото това е един от начините за благоприятно излизане от стреса – да включим рационалния мозък, къде са неврологичните блокажи и т. н. Щом имаме това знание за водещите ни сетива, можем много по-бързо и качествено да учим. Първо започваме от всички ресурси и положителни качества, които имаме и след това доразвиваме там, където има дефицит. Част от въпросите са свързани със стреса и как го преживяваме. Върху това оказва влияние доколко е пълноценен сънят, движим ли се и то не просто да се разходим в парка, но да се движим с емоция, като практикуваме танци, любим спорт и пр. Важно е също да знаем доколко позитивно мислим, къде е фокусът ни, защото където е фокусът ни – това ще виждаме и приемаме в живота си.

Относно емоциите и движението, има една интересна история, свързана с американката невробиолог Уенди Сузуки, автор на книгата „Момичето, което се влюби в своя мозък“, която до 40-ата си година изучава мозъка и има много големи научни постижения, преподава в Нюйоркския университет, но в личния си живот установява, че трябва да направи големи промени. Тя прави и и едно много показателно изследване със свои студенти – разделя ги в две групи, едната има интензивни спортни тренировки прези лекциите по невробиология, а другата – не. Оказва се, че първата група усвоява много по-лесно материала, отколкото втората, която се занимава само с интелектуални дейности, т.е. движението храни мозъка. Върху всичко това можем да действаме така, че да се чувстваме по-добре, без да сме свръхкритични към себе си. Няма негативна оценка, ние просто сме различни и сме добри в различни области, идеята е да намерим своето място. Този дизайн може да ни бъде много полезен в тази посока, включително и ако искаме, например, да сменим професията си. Много мои клиенти в годините след 2019-а започнаха да се занимават със съвсем различни неща от тези, които са привили винаги. Годините на пандемията бяха много тежки, но сякаш ни дадоха и време да се огледаме в себе си и да открием какво е онова, което ни прави истински щастливи...

Цялото интервю с Маруся Маринова можете да чуете в звуковия файл.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 02.04.25 в 08:10
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40
Теодор Славев

Теодор Славев: АПС има интерес от бързи избори

Възможно е във вторник депутатите от парламентарната група на ДПС-ДПС да обявят официал но, че излизат от управлението. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него обаче липсата на подкрепа от партията на Доган няма да се отрази върху стабилността на..

публикувано на 29.03.25 в 12:38

Във Варна най-младият носител на Мишлен звезда се влюби в киселото мляко

Звездите на Мишлен се смятат за отличителен белег на изискани ястия от най-добрите готвачи в света. Не са лесни за получаване и се дават на най-добрите ресторанти. Само на 26 години, но вече с Мишлен звезда е Карлос Касияс. Братовчед на известния испански вратар от близкото минало Икер Касияс, Карлос се изявява на полето на кулинарията..

публикувано на 28.03.25 в 08:20