Хиляди украински бежанци преминаха през област Добрич от началото на войната в Украйна. По данни на Областния съвет на БЧК само те са подпомогнали над 53 000. Много малка част от тези предимно майки, деца и възрастни хора, останаха в България, а още по-малко се установиха в област Добрич, особено след приключването на летния туристически сезон и намаляването на възможностите за намиране на работа. Все пак не липсват примери и на украинци, които вече работят, а децата им посещават детска градина и училище.
Юлия Митева от Одеса идва в България с трите си деца през месец март миналата година. Разказва, че тръгва сама с децата си, защото обстановката в Одеса е била несигурна. По това време пътят е бил изключително натоварен от изоставени автомобили и множество автобуси. Пристига в България, без да знае къде ще бъде настанена, притеснена и уплашена. Спомня си, че във Варна, където я закарва автобуса, просто се разплаква и към нея се приближава човек, който я пита с какво да й помогне. Настанява се в хотел „Самара“ в Балчик и оттук започва дългият й път по установяване в нашата страна.
Децата на Юлия – петгодишно момиченце и тригодишни близнаци момиченце и момченце, вече посещават детска градина в Балчик.
Голямата й дъщеричка вече говори свободно български език и Юлия планира тази година да я запише в училище. Въпреки че в Украйна Юлия е работила като лекар педиатър, тук се оказва, че за да получи това право, трябва да измине почти невъзможен път по легализация на документите, както и да покрие изключително сложен изпит по български език. Затова започва работа в една от частните лаборатории в Добрич.
Игор Слезовски и семейството му идват в България на 4 март миналата година. Съпругата му е бременна в деветия месец с петото им дете и ражда малката Мария в болницата в Добрич. Игор в продължение на два месеца е доброволец на Граничния пункт Дуранкулак и помага в посрещането на украинците и в дейността на БЧК. Така и получава предложението да започне работа към организацията.
Когато работата е много, в помощ идва и големият му син. За децата Игор разказва, че бебето си е естествено вкъщи с майка си, едно от децата посещава детска градина в Балчик, следващото по възраст учи в Основното училище „Кирил и Методий“ също в Балчик, а двете
големи деца учат онлайн в училищата си в Украйна, защото чакат да се освободят бройки за тях в гимназия с подходящ профил в Добрич. Заради липсата на контакти именно за по-големите деца адаптацията е по-трудна, докато малките вече са свикнали с новия начин на живот, допълва Игор.
Юлия обмисля да си вземе жилище в Балчик и когато войната в Украйна свърши, да си идва тук временно, но да се върне в родината си. Игор, съпругата му и петте им деца обмислят да останат тук завинаги, независимо от развитието на войната в страната им.
Хиляди са украинците, преминали през област Добрич през изминалата 2022 година. Сред тях лекари, учители, икономисти, медицински сестри, хора с опит в туризма, от които нашата страна не успя да се възползва. Христо Желев, който с месеци се грижи за настанените в хотела му бежанци, с болка споделя, че сме единствената страна в ЕС, в която броят на излезлите украинци е много по-голям от този на установилите се тук.
Или логиката просто е била да се поставят толкова много пречки за интегрирането на украинските бежанци тук, така че те да предпочетат други държави за своя следващ дом.
Как се адаптират към новия си начин на живот, ще останат ли в България за постоянно или планират да се върнат един ден в Украйна чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова:В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..
14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..