Граждани и организации застават срещу поставянето на павилиони в Морската градина и искат вече поставените да бъдат премахнати. В отворено писмо до Община Варна, Областна управа - Варна, Министерството на културата и медии недоволните изтъкват аргументите си против разполагането на подобни търговски обекти.
Според тях няма необходимост от такива, тъй като павилиони има по цялата крайбрежна алея, по улиците и булевардите, прилежащи на Морската градина, а храни и напитки се предлагат и на много места в самия парк - в зоните на Летния театър, Зоопарка, Детския кът и др.
В писмото те напомнят, че общината има задължението да поддържа множеството чешми в Морската градина. Ако тези чешми работят, отпада необходимостта от търговски обекти. В допълнение, ползването на обществените чешми намалява потреблението на пластмасови бутилки, което на свой ред е добре за околната среда, подчертават още те.
Несъгласните с плановете на общината изтъкват още, че решението е взето без обществено обсъждане. "Държим да отбележим, че представители на активното гражданско общество във Варна не са присъствали на такива обсъждания, за да изкажат мнение. Този затворен модел на управление, при който гражданското участие е чисто фиктивно, беше категорично отхвърлен от варненци, с протестите от 2013 година и много други пъти след това. Той доказано води до грешни решения, в ущърб на градската среда", гласи текстът.
Друг аспект върху, който наблягат е визията на преместваемите обекти.
"Павилионите в бял цвят нямат никаква естетическа стойност и не се вписват в парка. Със същия успех могат да се ползват на рибната борса или за продажба на шир-потреби. Отделно предразполагат към вандалски прояви – пръскане със спрей, например. Допълнителният кич в случая са хладилници, витрини, сергии и реклами които се добавят към павилионите без това изобщо да е ограничено в условията на Общината" , се казва още в писмото.
Ето какво гласи писмото:
Община Варна обяви планове за разположението на 10 нови павилиона в и около Морската градина на Варна. Долуподписаните граждани и организации се обявяваме срещу тези планове със следните аргументи:
1.) Липса на необходимост:
В Морската градина на Варна има достатъчно търговски обекти, които могат да задоволят търсенето на храни и напитки от посетителите на парка. Без претенции за изчерпателност, посочваме заведенията и павилионите по цялата крайбрежна алея, по улиците и булевардите, от които се осъществява пешеходния достъп до Морската Градина, както и зоните на Детския кът, Летен театър, Зоопарка и повечето площи на север от Зоопарка.
2.) Нецелесъобразност:
Това, което няма достатъчно в Морската Градина, именно поради изобилието от търговски обекти, е спокойствие за разхождащите се. Поставянето на допълнителни павилиони ще постигне цели в разрез с основната функция на градината, а именно - релакс от стреса на градската среда.
3.) Алтернативи:
Напомняме на Общината, че дължи на Варненци поддръжка на множеството чешми в Морската Градина, които осигуряват нужната вода през горещия летен сезон. Ако тези чешми се поддържат, отпада необходимостта от достъп до търговски обекти. В допълнение, ползването на обществените чешми намалява потреблението на пластмасови бутилки, което на свой ред е добре за околната среда.
4.) Порочен процес на вземане на решението:
Община Варна посочва, че плановете за тези обекти не са от вчера и са съгласувани по съответния административен ред. Държим да отбележим, че представители на активното гражданско общество във Варна не са присъствали на такива обсъждания, за да изкажат мнение. Този затворен модел на управление, при който гражданското участие е чисто фиктивно, беше категорично отхвърлен от варненци, с протестите от 2013 година и много други пъти след това. Той доказано води до грешни решения, в ущърб на градската среда.
5.) Неестетичен вид:
Павилионите в бял цвят нямат никаква естетическа стойност и не се вписват в парка. Със същия успех могат да се ползват на рибна борса или за продажба на шир-потреби. Отделно предразполагат към вандалски прояви – пръскане със спрей. Допълнителният кич в случая са хладилници, витрини, сергии и реклами които се добавят към павилионите без това изобщо да е ограничено в условията на Общината.
6.) Цялостното отношение на Община Варна към градската среда:
Община Варна продължава да допълва градската среда хаотично и без визия. Преместваемите обекти в града са навсякъде, имат най-разнообразен стил, и често са в конфликт с околната архитектура и с пешеходния трафик. Това, както и тротоарното право за заведенията, е стар и значим проблем. Ние искаме тази практика да спре. Морската градина, и обектите в Морската градина на свой ред, трябва да имат единен дизайн и визия, в съответствие със съвременни градоустройствени и естетически концепции.
7.) Общината решава несъществуващи проблеми за сметка на съществуващи:
Никой не се е оплакал от липса на търговски обекти в Морската градина. Ако Общината иска да направи нещо конкретно за посетителите през идния сезон, може да се погрижи за кошчетата за боклук, които са малко и винаги препълнени, както и да премахне големите контейнери за боклук от алеите - източник на миризми, течове и нелицеприятни гледки. Спираме дотук, въпреки че можем да продължим.
В заключение:
Надяваме се, че широката подкрепа на всички подписани организации, политически партии, общественици, граждани, ще убеди Община Варна да разпореди демонтиране на вече поставените и да не разрешава поставяне на нови павилиони, докато не проведе широка обществена дискусия с експерти и граждани относно необходимостта от такива обекти в парка.
Предстои да бъде свършена много работа преди Европейският парламент в Страсбург да гласува проектодоклада за напредъка на Северна Македония. Трябва да бъдат проведени много индивидуални разговори с различни представители на групите в Европарламента, за да бъде осигурено мнозинство, което да покрепи отпадането на изразите “македонска..
Около 45 милиарда евро е годишната цена на жегите в Европа. Прогнозите на европейската агенция за околна среда за тази година са за още по-високи икономически щети, причинени от суша, гръмотевични бури, наводнения.Най-засегнати са Германия, Италия, Франция, Испания и съседна Гърция. Средиземноморските страни, една от които е Гърция, в момента..
Предстои откриването на нови 17 километра на магистрала "Хемус", което ще облекчи трафика към Плевен. Пред БНТ регионалният министър Иван Иванов анонсира, че се очаква на 18 юли да бъдат отворени тунелите "Топли дол" и "Правешки ханове", като вторият ще бъде изцяло готов, а пред есента "Топли дол" отново ще бъде за кратко затворен за извършване на..
„Не обвиняваме никого за това, че приемането на бюджета на община Варна закъсня толкова много“. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ председателят на Варненския общински съвет Христо Димитров. По думите му, това се дължи на различни комбинации от фактори, като забавяне на държавния бюджет, увеличаване на приходната и..
Община Варна постави общо 174 броя знамена – националния флаг, знамето на Европейския съюз и флага на Варна – на входовете и изходите на града. По-голямата част от тях са монтирани по протежението на автомагистрала „Хемус“ на 76 стълба, на всеки от които има окачени по две знамена. Останалите са поставени на изхода от Варна в посока Бургас..
Почивните дни ще са горещи с температури във високия диапазон - между 35 и 40 градуса. Ще е преобладаващо слънчево с минимална облачност. Кулминацията на настоящия горещ цикъл ще е в началото на предстоящата седмица, когато дневните максимални температури ще отбележат стойности до 41-42 градуса в обичайно топлите региони по поречието на Дунав и по..
Отклонения в един от водоизточниците в курорта "Златни пясъци" са отчетени от Регионалната здравна инспекция във Варна , сочат резултати от мониторинга за качеството на питейната вода в областта за периода 16-30 юни 2025 г. Според данните на РЗИ проба, взета от хотел в курортния комплекс, не отговаря на изискванията, като е отчетено високо микробно..