Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гражданите срещу бараките в Морската градина - какво следва?

| обновено на 02.03.23 в 10:10

След като в средата на февруари започна поставянето на 10 павилиони в Морската градина, граждани и организации се обявиха срещу тях и поискаха те да бъдат премахнати. В отворено писмо до община Варна, областната управа и министерство на културата, те изтъкват редица аргументи против.

Набирането на подписи е отворено и тече в социалните мрежи.

Отвореното писмо с аргументите в него, сред които са посочени липса на необходимост от разполагането на павилиони в Морската градина, тъй като такива има по цялата крайбрежна алея, по улиците и булевардите, прилежащи на Морската градина, а храни и напитки се предлагат и на много места в самия парк - в зоните на Летния театър, Зоопарка, Детския кът и др., естетическия вид на бараките и пр., ще бъде внесено по официален път в институциите.

Това коментира един от първите подписали документа – Евгений Станимиров.

Списъкът с подписи против павилионите се разширява ежеминутно, каза той. Надявам се на здравия разум на хората в общината, които претендират за облика на Варна като курортен град с европейска визия, подчерта Станимиров. Той припомни, че от години тече дискусия по темата, припомни и за проведен конкурс за павилиони, който тогава не е проследил, но изрази възмущението си от визията на вече монтираните обекти.

Гражданите винаги научаваме тези неща пост фактум, вземат се решение без да се чуе нашият глас, отбеляза Станимиров. Не става въпрос за квартална градинка, това е перлата на нашия град, може би най-ценното нещо, с което градът се гордее, подчерта той.


Гражданите припомнят и, че общината има ангажимент да поддържа множеството чешми в Морската градина, а ако те работят отпада и нуждата от търговски обекти. В допълнение, ползването на обществените чешми намаляват потреблението на пластмасови бутилки.

Арх. Максим Недков допълва.

С пазар и тържище асоциираме будки с подобна неприемлива визия, каза арх. Максим Недков. Търговските обекти да са в архитектурния стил от времето, в което е създадена Морската градина, е предложението на архитекта. Той подчерта, че пример за павилион в стил Сецесион може да се даде и от Варна, не само от Ню Йорк и Лондон. Такъв има на централно място по Крайбрежната алея, каза той.





По публикацията работиха: Доротея Николова, Елисавета Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Център за настаняване във Варна мечтаят повече млади хора да се ангажират с каузата "социална грижа за деца в нужда"

Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..

публикувано на 25.11.24 в 15:10
Първа награда за 2023 г., автор Присила Махмудова 15 г.

Радио Варна с покана към рисуващите деца за конкурса „Моята Коледа”

Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..

публикувано на 25.11.24 в 10:48

Насилието над жени започва от думите

На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...

публикувано на 25.11.24 в 08:55

Честваме Св. Климент Охридски

Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..

публикувано на 25.11.24 в 07:36
РПЦ Харманли

В търсене на по-добър живот

Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..

публикувано на 24.11.24 в 10:58

Ще се намерят ли скоро средства за ремонт на читалището в балчишкото село Гурково?

Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..

публикувано на 23.11.24 в 10:10

Първият робот в обществена библиотека у нас заработи във Варна

Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов.  Роботът се казва Емма и е част от проект,..

публикувано на 22.11.24 в 15:31