Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Боян Медникаров: Първото ми впечатление от Антарктида беше суровата красота на острова

| обновено на 06.03.23 в 10:16
Корабът
Снимка: Олег Василев

Флотилен адмирал проф. д-р Боян Медникаров е началник на Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" във Варна. Той беше на остров Ливингстън като част от българската антарктическа експедиция, която пристигна там с научно-изследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий". Той е собственост на Българския антарктически институт и ВВМУ, но може да се ползва и за учебна практика на ученици и студенти, както и от Института по океанология.

"Реализирахме една дългогодишна мечта на българските учени и на хората, които се занимават с Антарктида. Испанските военноморски сили и държавата Испания дългогодишно са ни подкрепяли. Ние направихме сериозна стъпка да върнем жеста на тази подкрепа. За първи път те се почувстваха осигурени със собствен кораб с възможност да се пренесе оборудването на строящата се антарктическа база. Корабът ежедневно  подсигуряваше техните дейности", подчерта проф. Медникаров.

Проф. Боян Медникаров

Проф. Боян Медникаров сподели за най-вълнуващите преживявания по време на престоя му на ледения континент, както и по време на плаването дотам с изследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий".

Видяхме уникални снимки - и на пингвините, и на красивия пейзаж. Вие като слязохте за първи път там, какво Ви направи най-силно впечатление?

Първото впечатление беше тази сурова красота на острова, на ландшафта, на ледниците... Някои от тях са използвани като място за плаж на морски обитатели. Имахме случай, когато два леопардови тюлена минаха буквално на десетина метра от кораба, излежавайки се върху леден блок. Рязката промяна на времето - от светло и слънчево време изведнъж започва снежна буря. Изпитанията на плаването с лодки в тези бурни води в условията на т. нар. ледена супа, където е движението на ледените блокове, дебаркирането на скалистия бряг, където трябва да слезеш в лодката някой път на дълбочини повече от метър и половина, за да се съхранят двигателите на лодката.
Направи ми впечатление доверчивостта на пингвините.

Това, което ни бе обяснено от колегите изследователи е,че сега е моментът, в който пингвините сменят своите пера. Те застават на ветровити възвишения, хълмчета, и са в една летаргия. Те са застанали срещу вятъра, където чакат вятърът да обрули старите пера, за да се появят нови.  Казват, че в това състояние те са доста латентни и статични. Съветът, който ни беше даден, е да не ги притесняваме, така че гледахме да стоим на поне 2-3 метра далеч от тях. Те очакваха вятърът да им смени перата.

Разбрах, че Варна вече е побратимена с Мар дел Плата, благодарение на Вас.

Отивайки там, бе проведена консултация с кмета на града. Предадох предложението на варненския му колега да бъде организирано побратимяване. Мар дел плата е като морската столица на Аржентина.

Кога ще пристигне корабът "Св. св. Кирил и Методий" в България?

 Към края на месец април. 


По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00