Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За последните 25 години в България

300 хиляди семейни стопанства, произвеждащи плодове и зеленчуци, са престанали да съществуват

Снимка: БГНЕС

От няколко месеца в обществото на дневен ред е дискусията за високите цени на храните в малката потребителска кошница. Защо въпреки понижените цени на енергоносителите, цените на хранителните продукти не само не падат, но и бележат ръст?

На този фон обаче се забелязва и друг проблем. Липсата на родна продукция в големите търговски вериги, особено на плодове и зеленчуци.

„През годините българските производители на плодове и зеленчуци бяха подменени, защото интересите ни не бяха защитени още при влизането ни в ЕС.“ Това каза за Радио Варна Цветомир Цеков от Национална браншова камара "Плодове и зеленчуци". По думите му още с влизането ни в Единния европейски съюз не сме били равнопоставени с останалите държави от общността. Като последна присъединена държава и то под условие, получавахме в пъти по-ниско подпомагане на селското стопанство. Пряката конкуренция в общия пазар бяха сериозни кооперативни производства, щедро субсидирани от държавите. След това с търговските вериги влезе и това производство, допълни той:

Ние, неподготвени за този пазар, просто бяхме подменени. Давам ви пример - допреди няколко години в една от големите търговски вериги не се допускаше въобще българска ябълка. Почти не можеше да видиш български картоф. Има картофи от Франция, от Египет, Германия, от където се сетите, но не и от нашата страна. Ябълката италианска, полска, македонска, но не и българска. Българските правителства не са успели, не са поискали или са пропуснали, както прецените, не са защитили интересите на българските производители, така както са го направили властите в Словения или Словакия, където подобни търговски вериги са подписали договори, които осигуряват пласирането на определен процент от продукцията на съответните държави в чуждите супермаркети.

Парадокс на пазара - високи цени, а българският производител не може да получи достойна цена на продукцията си. Когато той не може да постигне тази цена и съответната печалба, а е на загуба, как ще намери мотивация да работи и да произвежда?

Той даде и обяснение защо идващата от Турция селскостопанска стока е с по-ниска себестойност:

Когато искаш да работиш, съответната община ти предоставя земя, трактори, които изплащаш с продукцията, която се изкупува, освен това има създадени огромни логистични предприятия,  които обединяват тази продукция, доставя се безплатна вода, въпреки водната криза в южната ни съседка. Освен това работната ръка е по-нископлатена, торовете са с по-ниски цени, към това може да се добави и географското положение на Турция. Реално те не ползват енергия за производство на домати, докато в България 60% от доматите са оранжерийно производство.

И понеже тези трудности са малко, ние сме постоянно във форсмажорни обстоятелства, оплака се председателят на Национална браншова камара "Плодове и зеленчуци". Например, „Напоителни системи“ вдигнаха цената на водата с няколкостотин процента и то непосредствено преди поливния сезон. Наши колеги, производители от Североизточна България, в района на Попово, Разград, там където е концентрирано производството на малини, ягодоплодни, цената е вдигната със 700-800%. Ако държавата може да си позволи да остави хиляди хора без традиционен поминък, ще бъде много жалко. И въобще е показателно дали има държавност, държавна мисъл и дали се наблюдават тези процеси някъде?

И още по темата. За първите 10 месеца на 2022 г. България е изнесла общо около 32 хиляди тона пресни зеленчуци, което е с 30% по-малко от предната година. В същото време, родната продукция от плодове и зеленчуци в българската магазинна мрежа е все по-рядко явление.

Цветомир Цеков каза, че хората масово се отказват от производство на зеленчуци и плодове, защото не виждат смисъл. Той допълни, че масово се изкореняват овощни градини, а засетите площи с някои зеленчуци миналата година са били по-малко с 20 до 30%.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Парад на улични артисти и огнедишащ дракон за 1 юни във Варна

Парад на улични артисти на кокили и огнедишащ дракон ще преминат по централните улици на Варна в рамките на инициативата "Слез от колата, включи се в играта", организирана по повод Международния ден на детето – 1 юни. Шоуто на формацията „Fireter" ще премине по бул. „Княз Борис I“от градинката на търговската гимназия до кръстовището на Икономическия..

публикувано на 28.05.25 в 14:51

"Дари кръв - вземи билет" за Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми

Кампанията "Дари кръв – вземи билет" ще се проведе тази година в рамките на  Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми.  21-вото издание на кино форума ще се проведе от 12 до 20 юни, а кръводарителската кампания – два дни по-рано. Целият 10 юни ще бъде посветен на инициативата , съобщават организаторите. Тази година тя ще се проведе..

публикувано на 28.05.25 в 14:31

За 1 юни в центъра на Варна деца ще разхождат кучетата от приюта в Каменар

Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар и доброволците към него ще се включат заедно с Ротаракт клуб – Варна в инициативата на Община Варна „Слез от колата, включи се в играта“. Без автомобили в центъра на Варна и тази година за 1 юни В Международния ден на детето – 1 юни, между 10:00 и 14:00 ч., в пространството на площад..

публикувано на 28.05.25 в 09:15

На 5 юни раздават награди за най-хубава градинка

Приключи конкурсът на Община Варна за най-красиво поддържана градинка. Крайният срок за участие беше 25 май. В този срок граждани и търговски обекти от различни райони на града имаха възможност да споделят своите зелени кътчета, оформени с внимание и любов.  Конкурсът има за цел да насърчи екологичното мислене и активното участие на гражданите в..

публикувано на 27.05.25 в 17:32
Теодосий Теодосиев

Изкуственият интелект - само в краен случай

Преди повече от 100 години  Ото, Дизел, Никола Тесла, Хенри Форд са искали да освободят хората от тежкия физически труд. Резултатът е, че сега хората са по-болни, отколкото тогава.  С навлизането на изкуствения интелект се задава друга заплаха - от психически болести. За това предупреди във Варна златният физик на България..

публикувано на 27.05.25 в 16:44

Вина от 4 континента представят във Варна

Вина от четири континента ще бъдат представени във Варна този петък и събота. Това ще стане в рамките на първото издание на World Wide Wine, зад чиято организация стоят Георги и Владислав Ванкови. Собственици на една от най-впечатляващите градски винарни у нас, те са в организацията и на вече традиционният винен фестивал във Варна през юли..

публикувано на 27.05.25 в 14:12

Във Варна пръскат срещу кърлежи паркове, детски площадки и спортни комплекси

Общинско предприятие „Дезинфекция, дезинсекция, дератизация“ обяви графика за обработване на терени с  обществено значение  против кърлежи (дезакаризация) за дните от 27 до 30 май. Обработката се провежда при подходящи климатични условия (температура, влажност, вятър, валежи, прорастнала растителност). Използваните биоциди са предназначени за битова..

публикувано на 27.05.25 в 13:46