Един от често срещаните видове разстройства на съня е инсомнията или т.нар. безсъние. То засяга все повече млади хора заради неспазване на режима за бодърстване, прекомерната употреба на компютърни игри, телефони, таблети и други устройства с екрани. Това сподели в интервю за Радио Варна проф. Марио Милков, оториноларинголог и експерт по медицина на съня.
Сънна апнея и хъркане
Други често срещани разстройства на съня са обструктивната сънна апнея, която се изявява с различни дихателни нарушения, както и хъркането. Те засягат предимно възрастните хора, а също и хората с наднормено тегло, диабет, както и сърдечно съдови заболявания.
"Най-често проблемът бива открит първо от партньорите на подобни пациенти, които забелязват хъркане, след това и спирания на дишането по време на сън. Може да се стигне и до задълбочаване на придружаващите заболявания", поясни проф. Марио Милков. Леките форми на сънната апнея могат да се лекуват след консултация със специалист по дентална медицина.
"Моят съвет към пациентите е да не пристъпват веднага към използването на неизвестни за тях медикаменти, които се предлагат масово в интернет пространството", отбеляза специалистът.
Как да се предпазим от сънна апнея?
Професор Марио Милков посъветва хората, които са с метаболитни проблеми и наднормено тегло да имат по-голяма двигателна активност и да спазват определени диети.
"Хубаво е да се избягва и употребата на алкохол", поясни проф. Милков и изтъкна и важността на профилактиката.
Безплатни прегледи във Варна
Проф. Марио Милков е един от дългогодишните инициатори на безплатните профилактични прегледи по повод Световния ден на съня, който се отбелязва на 17 март. Подобни консултации вече започнаха в началото на тази седмица във Варна и ще продължат до първи април. Прегледите се извършват от мултидисциплинарен екип в кабинет 114 на сънната лаборатория на Университетския медико-дентален център на Медицинския университет във Варна. Необходимо е предварително записване на телефони 0882 413 456 или 052 677 299.
Инициативата е съвместна между университета, Българското дружество по Обструктивна сънна апнея и хъркане и Световната сънна асоциация.
Чуйте интервюто на Иван Барбов с проф. Марио Милков:
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..