Хабсбургите управлявали седем века почти без прекъсване Свещената римска империя, после Австрийската империя и накрая Австро-Унгария, чиито умален наследник е Република Австрия. Монархията я няма повече от сто години, династията не е действаща, но родът съществува.
Лятната резиденция Шьонбрун блести в сегашния си вид благодарение и на онзи галоп, с който хусарите на Ян Собиески разпиляват османците и спасяват столицата. Представете си, че галопирате през историята на значимия европейски род, за да може съзнанието ви да обхване мащаба и значимостта на Хабсбургите и едно от многобройните техни наследства.
Така както яхнала любимия си кон дива и свободна е запомнена и императрица Елизабет, позната като Сиси. Шьонбрун е зелен оазис от 160 хектара насред Виена, най-посещаваната забележителност на Австрия: 3,7 млн. годишно в двореца и още над пет млн. посетители в парка.
От 1996 г. Шьонбрун е в списъка на културното наследство на ЮНЕСКО. А там сред гъсти гори е текла река, приток на река Виена, преминаваща и днес пред двoреца, успоредно на линията на метрото U4, с която най-лесно може да се стигне от центъра. Историята, както ни разказа лицензираният гид Диана Пиперова, започва с реката – приток, който днес тече под земята.
През 16 век император Максимилиан II решил да изкупи Гатербург както е спомената тогава околността. С втория му син, император Матиас е свързана легендата за името Шьонбрун. По време на лов той открил извор, пил от водата и възкликнал: „Welch ein schöner Brunn“ (Какъв хубав извор!).
С времето от възклицанието станало Schönbrunn. Трябвало да минат повече от два века, за да се появи истински дворец. След опустошенията на Втората османска обсада (1683 г.) император Леополд I решил да построи дворец, а Карл VI го завещал на дъщеря си Мария Терезия. Забележителната владетелка го превърнала в лятна резиденция на императорското семейство Хабсбург-Лотрингия. Нейна била заслугата и за "облагородяването" на околността, раздавайки места на приближени аристократи за да си построят дворци. Така от някогашното селце Хитцинг, граничещо с Шьонбрун, се родил един от най-скъпите квартали на Виена, с посланически резиденции и разкошни вили сега.
Знатните гости влизали с каляските си през централния портал на двореца. От двете му страни се издигат обелиски, древноегипетски символи на вечността, с позлатени сфери и кацнали орли върху тях. Сферите символизират слънцето. Когато то изгрее, лъчите му се спускат по четирите ръба на обелиска и огряват четирите посоки на света. Орелът е птицата на бога Юпитер, а двуглавият орел е част от герба на империята. Вдясно се намира Дворцовият театър, най-старият действащ театър на Виена, открит от Мария Терезия.
Понякога самата тя, съпругът и децата й вземали участие в представления пред отбрана публика. В лявото крило на двора между колонадата се влиза в кафе „Резиденц“, където се предлагат едни от най-добрите виенски торти, щрудели, Кайзершмарн (в превод „Императорската „щуротия“) , виенски шницел и други сладки и солени изкушения, разбира се, гарнирани с виенското кафе „Меланж“ във всичките му имперски разновидности.
Симпатични сладкари правят щрудел-шоу, показват нагледно как се точи и прави ябълков щрудел, разбира се, с консумация. Заобиколяйки двореца отдясно през „кестеновата“ или „камерната“ градина, любима на красивата и загадъчна императрица Сиси, се излиза на т.н. цветен партер, който се е ширнал пред очите ни до хълма. Шьонбрун е разкошен пример за барокови градини, наричани още „гобленови“ или „бродерии“. Най-добрата възможност да им се насладиш е от дворцовия балкон. От двете страни на цветния партер се издигат 32 мраморни статуи на богини и богове от гръцката и римската митология, най-вече като част от една пропагандата за произхода, мощта и непобедимостта на династията.
Разстлалият се бароков гоблен завършва в подножието на хълма с фонтана на Нептун. Вляво от бога на моретата и океаните Нептун Тетида, майката на Ахил, го моли да закриля сина й по време на морските му пътешествия. Фигурите са подчинени на морската тематика, дори конете не са с копита, а с плавници, наричат ги „хипоками“. Най-впечатляващите снимки на двореца може да се направят от пещерата зад фонтана, през струите му. Вдясно от него е един от входовете на Зоологическата градина, гордостта на Шьонбрун и Виена, защото е най-старата в света, от 1752 г. Там може да видите над 700 животински вида с местообитания от Арктика до Екватора и Антарктида.
А за почитателите на рустикалния стил във високия край на градината една тиролска вила предлага мляко, вкусотии и деликатеси от домашните животни, които се отглеждат на място. Зиг-загообразните пътеки на хълма водят към Глориете - арката, с която Мария Терезия отбелязала победата си над върлия си враг, пруския крал Фридрих II. Все пак негови са думите: „Най-после Австрия да има на престола си мъж и той е жена.“ Гледката от хълма е впечатляваща.
Франц Йозеф също обичал да й се наслаждава. Той е имал особено емоционално отношение към двореца, в който е роден, а и където е завършил живота му. Сред алеите може да се изгубиш в тишина и спокойствие, изведнъж да се озовеш пред разкошен розариум или барокова клетка за птици, пред „Руините на Картаген“ или „Къщата на палмите“, Музея на каляските или Оранжерията - неповторимо съчетание на природа, архитектура и история. Дворецът Шьонбрун притежава 1441 стаи, а сега може да е посетят не повече от 40, всяка представяща имперското великолепие чрез декорации и предмети, свързани с владетелите. В Огледалната зала например, която е запазила оригиналната си височина от 8 метра, 6-годишния Моцарт е концертирал пред имперското семейство и дори е заявил, че като порасне ще се ожени за Мария-Антоанета, тогава 9-годишната императорска дъщеря.
Слушайте "Хоризонти" с автор и водещ Иван Симеонов в петък от 11 до 12 часа.
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионал абиблиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...
142 срещу 132 са издадените актове за раждане през 2024 спрямо предходната година. Това показват справките на дирекция Гражданска регистрация и административно обслужване в община Балчик. Първият издаден акт за раждане за 2025-а е в регистъра от дата 2 януари, но момченцето Николай Асенов е роден на 22 ноември миналата година в Полша. В балчишкото..
Новородените в АГ-болницата във Варна са повече момчета (957) и по-малко момичета (924). Тази тенденция се запазва през последните няколко години. С имена Александър, Георги, Иван и Калоян се кръщават най-често момчетата, родени през 2024-та година. А при момичетата в първата част от класацията са: Никол, Александра, Валерия, Виктория и..