Даниела Маринова написа песен за сина си аутист по повод Световния ден на информираността за аутизма - 2 април и я разпространи във видеоклип в YouTube.
„Видеоклипът е посветен на моя син аутист Иън и неговата прекрасна сестричка Микаела, които са близнаци.“, се казва в посланието на майката. Посветен е и на всички хора алисти (не аутисти), като им благодари за безкрайната подкрепа, която оказват, за да допринесат за разпространението на идеята, че е важно да се знае повече за това състояние на живота, да се уважават хората аутисти и да се приемат различията, за да живеем щастливо заедно.
Песента се казва „Това съм аз“ и разказва за живота на Иън. Даниела е автор на текста. За музиката и звукозаписа се свързва с уеб сайт, от където записват песента в професионално студио, след което й изпращат готовата песен с пълните права за разпространение.
Първоначалната идея е песента да се разпространява в училището, в което учат децата й. Иън и Микаела са на 5 години и са предучилищна подготовка в масово училище. Учителката им харесва песента, често я пуска на децата в класа, а не след дълго и останалите преподаватели проявяват интерес и така зазвучава в цялото училище.
„Направих песента за съучениците в класа на Иън, защото според мен информираните деца нормализират различията.“, каза за Радио Варна Даниела Маринова.
Даниела е родом от Белослав, но от години живее в Испания, където се омъжва. Бори се с масовото възприемане, че аутизмът е болест и хората в това състояние трябва да бъдат диагностицирани като болни. Това е и причината да напише песен, в която разказва кой е Иън, какво харесва и какво не, какви умения има, как се забавлява, от какво се плаши и какво го радва.
Като всички деца Иън обича да се смее, да играе, да готви, да бяга, да пее, да изучава света понякога до най-малките детайли. Има невероятно добра памет. Обожава цифрите, буквите, книгите, пъзелите, музиката и животните. Добър е в научаването на чужди езици и е много любвеобилен, разказа Даниела.
Апелът, който майката отправя в посланието си е да приемат аутистите такива, каквито са, а не да се опитват да ги променят според собствените си разбирания за нормалност.
"Голяма грешка, която се прави е, че се правят международни конференции за аутизма, на които няма поканен нито един аутист да говори за това какво е аутизма. Това е като да направиш една конференция за феминизъм и да няма нито една жена например.
Единственото, което искаме е да сме уважавани, да сме добре дошли като всички останали, без да е нужно да се крием такива, каквито сме.", каза още Даниела Маринова.
"Това съм аз"
Днес е моят специален ден и съм щастлив.
Аутист съм от раждането си
и просто искам да знаеш, че животът ми е много по-интензивен.
Това не е болест, това е МОЯТА ИДЕНТИЧНОСТ,
моята природа, моят начин на съществуване, на действие.
Трудно ми е да те слушам, ако ме молиш да те гледам в очите
и предпочитам да се отдалеча
защото ми е трудно да общувам с теб.
Не понасям шума, виковете, безредието.
Усещам света по много различен начин.
Движа се, повтарям и пърхам с ръце,
за да подредя това, което чувствам,
за да се чувствам по-добре с мен,
за да сложа ред в главата си.
Нуждая се от твоето разбиране
да бъда добре дошъл като всички останали.
Нормалността е опасен мит.
Не е нужно да ме приобщаваш, нека просто да живеем заедно.
Нито цветни пъзели, нито сини балони.
Просто се нуждая да ме чуеш.
Искам да се гордея с това, което съм, а не да се крия в някой ъгъл.
Имам душа пълна с живот
едно сърце и хиляди мечти.
Аз съм упорит, несравним, прекрасен,
оригинален като никой друг
Аз съм Иън.
Аз съм аутист - човек като теб.
Искам просто да бъда ЩАСТЛИВ
и никога да не спирам да се усмихвам.
Общуването с околните е много сложно,
това е голямото ми предизвикателство.
Знам, че твоята подкрепа и разбиране
ще бъде една добра причина
да се чувствам добре дошъл
и да се наслаждавам на цялото това приключение.
Аз съм аутист, аз съм такъв.
Просто искам да бъда щастлив.
Аз съм уникален, аз съм автентичен
дори ако не съм напълно перфектен.
Днес е моят ден, имам една мечта
и те питам от сърце
Мога ли да разчитам на теб?
Отговорът е - до Безкрайност.
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
Представяне на музикален филм, който проследява създаването на албума на музикалната група КАКЕ?, предстои в петък във Варна. Прожекцията на “КАКЕ? - THE MOVIE FILM” ще бъде от 20 часа, а час по-късно започва концертът на бандата. Мястото е Хале 3. Мартиан Табаков, Мартин Пенев и британския журналист Андрю Андерсън ще изнесат концерт веднага..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..