Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политологът Сергей Петров: Важно е да се гласува, независимо, че има разочарование у хората

| обновено на 31.03.23 в 15:31
Личен архив
Снимка: Сергей Петров

На 2 април отново голяма част от българските избиратели ще упражнят правото си на вот, но не малко е онази част от тях, която все още се двоуми дали изобщо да стигне до своята изборна секция. Съществува и т.нар. контролиран вот, който със сигурност ще вдигне в проценти избирателната активност така, че да не е твърде ниска. Истината е, че е важно всеки един да упражни конституционното си право на глас, важно е да се стигне до урната и е важно да бъде пуснат вот. Това коментира за Радио Варна политологът Сергей Петров:

"Хората започват да губят доверие в процеса, не в институциите, защото доверието в тях отдавна е изгубено. Неприятно е, когато на един човек му задават един и същи въпрос повече от 2-3 пъти. Тези избори са още по-специфични защото не предвещават нищо ново. Другият ключов фактор, който също демотивира хората е, че когато се съберат такива, които имат изключително високи нива на нарцисизъм и високо его, които наблюдаваме от телевизионния екран, освен, че отблъсква избирателя, прави още по-сложно съставянето на правителство под една или друга форма", категоричен е Петров. 
Много хора решават да отидат до избирателните секции в последния момент, не са малко и онези, които се отказват да упражнят правото си на глас. И на тези предсрочни парламентарни избори ще има доволни, разочаровани, предубедени, ще има твърд електорат, но и т.нар. контролиран вот, коментира още политологът: 

"Контролираният вот ще бъде в основата. Той ще компенсира избирателната активност да не бъде шокиращо ниска. Това е нормално. Казвам "контролиран вот" защото не винаги говрим само и единствено за платен вот. Тенденцията, която наблюдавам е малко по-различна и тя ми прави по-голямо впечатление, а всъщност, че сред тези, които заявяват желание да отидат и да гласуват расте процентът на хората, които не са решили в средата на кампанията за кого ще гласуват. Т.е. хората, които до последно се колебаят дали да отидат до урните или не има редица фактори, които ще им повлияят - времето, кой как ще си проведе кампанията и дали ще достигне до него като таргет. По-притеснителното е, че ние имаме една голяма маса от хора, които осъзнават отговорността и знаят, че е редно, че трябва да отидат и да дадат своя глас, но никой не може да ги убеди, че точно това трябва да бъдат хората, на които да гласуват доверие. Това е голям проблем. Това означава, че политическите партии се справят много зле с политическата си кампания, защото това е най-добрата оценка, която те могат да получат."

По отношение на избора "Не подкрепям никого", Сергей Петров сподели, че е един особен акт. "Той изисква от човека все пак да извърши усилието да отиде до своята секция и да отбележи, че не подкрепя никого, което не знам дали хората могат да придобият представа колко голям е процентът на онези, които биха го направили, но просто не виждат смисъл да се разхоят до там и да извършат това действие, което така или иначе не им помага по никакъв начин. Най-големият проблем, който аз виждам е, че политическата сцена не предвещава никаква промяна. Сега е модерно да се използва терминът "политическа криза". Българският избирател иска да има някаква алтернатива, но за съжаление вече след като два-три пъти е гласувал доверие на определени хора и те са го разочаровали, пак казвам според субективната оценка, която е винаги на избирателя, всичко останало е субективно. Това още повече руши доверието на хората, още повече ги демотивира да отидат и да дадат своя глас", завърши Петров. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51