Надграждане в системата за електронно правосъдие - т.нар. Единен портал за електронно правосъдие, ограничава достъпа до права на гражданите и представителите им. За това съобщават адвокати в сигнал до Висшия съдебен съвет (ВСС), както и до Министерствата на правосъдието и на електронното управление.
Казусът засяга десетки хиляди души, коментира адв. Гергана Върбанова, която е сред подалите сигнала.
Причината?
По презумция, Единният портал за електронно правосъдие (ЕПЕП) осигурява достъп не само на адвокатите, които в страната са около 14 хил., но и на всички граждани, които водят граждански и наказателни дела, т.е. са страни по тях, и които след проста регистрация можеха да имат достъп до делото си - да следят движението по него, както и документите, които са представени.
След последното надграждане на ЕПЕП обаче, достъпът до системата става възможен само и единствено за граждани и адвокати, които разполагат с по-старата технология за електронен подпис (КЕП) на устройство тип "флашка".
На практика се стигна до рязко ограничаване на права и достъп до електронно правосъдие не само на адвокати, но и на всеки един гражданин, и то при условие, че няма никакви законови изисквания за подобна стъпка, пояснява адв. Върбанова.
Системата освен това изцяло изключва достъп до нея посредством по-съвременна технология като облачните електронни подписи. Такива страната има издадени около 1 милион.
Т.е. ние трябва да задължим 1 млн. души да отидат и да си купят подпис на флашка, т.е. да се върнат технологично назад. Налагат се разходи, които не са по изискванията на обществената поръчка, категорична е Върбанова.
За мащабността на казуса говорят и обобщените публични данни на Висшия съдебен съвет.
Само за първото полугодие на 2022 г., в българските съдилища са постъпили над 255 хил. дела, разглеждани са повече от 388 хил. дела, от които приключени са 263 хил., а 124 хил. дела са останали висящи. Сравнено с данните за последните три години, цифрите са съпоставими и в предишните 2021 и 2020 г., Така може да се предполага, че ще са съпоставими и за настоящата 2023 г., т.е. няколкостотин дела, с десетки и десетки хиляди граждани и юристи, като част от двете страни във всеки един съдебен процес.
В обществената поръчка за надграждане на ЕПЕП изрично е записано, че трябва да се запази досегашният достъп до портала с потребителско име и парола. Не е заложено това да се прави с КЕП с флашка, уточняват юристите.
По думите на адв. Върбанова, разработката влиза в противоречие и с наредбата на ВСС, която урежда достъпа до портала за електронно правосъдие, както и начина, по който той функционира. Не са спазени и техническите спецификации към обществената поръчка, казва тя.
Освен ограничението да трябва да си купиш КЕП на флашка, за да достъпиш електронното правосъдие, има и други проблеми с надграждането на системата
До момента порталът е достъпван от всяко смарт устройство - лаптоп, таблет, мобилен телефон. Сега това също е невъзможно, тъй като флашката - тъй като има драйвери, може да се инсталира само на стационарен компютър или на лаптоп.
Проблемен се оказва достъпът до портала за е-правосъдие и от различни браузъри като chrome и firefox, да не говорим за opera или safari.
Накратко - електронното правосъдие у нас се оказва достижимо само от компютър или лаптоп с конкретна операционна система и конкретна технология за електронен подпис.
Отделно, ако все пак гражданинът X успее да влезе в портала, най-съществените функции като заявяване на документи или на самото дело също се оказва, че не работят. Не могат и да се подписват документи, защото системата се бъгва, поясняват юристите.
Иначе, обществената поръчка за надграждане предвижда още влизането в ЕПЕП да остане достатъчно опростено - с потребителско име и парола. Отделно от това държавата е разработила схема за електронна идентификация така че да може всеки публичен орган да ползва електронни услуги - ПИК на НОИ. на НАП, на НЗОК, която лесно да бъде интегрирана от всяка институция в държавата, така че да осигури достъп до електтронни услуги, вкл. и до електронно правосъдие.
Може да видите и да прочетете сигнала до ВСС и двете ведомства в линка.
Сигнал във връзка с оптимизация на портал за е-правосъдие.
Целият разговор с адв. Гергана Върбанова може да чуете в звуковия файл.
В неделя ще преобладава ясно и слънчево време, следобед с временни незначителни увеличения на облачността. Ще духа слаб север-северозападен вятър, следобед по крайбрежието ще духа умерен бриз. Минимални температури между 15° и 20°, максималните във вътрешността ще се повишат и ще са от 30° до 35°, само по крайбрежието ще се запазят малко..
Група деца, приятели на Социалната чайна във Варна, се заемат с вдъхновяваща мисия: приготвяне и продажба на домашна лимонада с кауза. Инициативата има за цел не само да разхлади минувачите в горещите дни, но и да събере средства за насърчаване на детската инициативност и развитието на пространството за деца и младежи в Чайната...
Кампания "Неволя" се провежда на входа на Морската градина във Варна. Варненецът Емил Ефендулов и приятелката му Милена Димитрова раздават безплатно комплекти чували за смет, ръкавици и щипки за събиране на отпадъци на всички, които искат да участват в кампанията им. Идеята е да не викаме неволята, а сами да участваме в превръщането на..
Петото измерение, отговорите на човечеството, въпросите за времето и духовността във физиката - това са темите, които бушуват в съзнанието на Кристиан Ивковски, 16-годишният физик от Международния френски лицей "Шарл Перо" във Варна. Той прилага различен подход в точните науки и вярва, че това, което все още не може да се обясни, се крие в петото..
Българският фермерски съюз организира във Варна специализирано изложение на местни фермерски и млечни продукти. Събитието се провежда днес и утре в градинката между Община Варна и Археологическия музей и събира десетки производители от цялата страна. Участие в изложението вземат регистрирани земеделски стопани и представители на малки и средни..
Зоопаркът във Варна призовава гражданите да се въздържат от носенето на гларуси, чайки, гълъби и други многобройни птици, за спасяване там. Това е спасителен център основно за защитени видове животни и няма как да се спасяват всички повсеместно разпространени видове, обясни Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Тя добави, че това са агресивно..
За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..