Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлозара Христова - между думите и движението

Нов експеримент на културолога изследва разходката като практика, отключваща творческия потенциал на човека

| обновено на 12.04.23 в 18:45
3
Снимка: Яна Пенева

Светлозара Христова е културолог, съосновател на ежегодните варненски фестивали RADAR и Moving Body, създател на платформата за любители на книги Book Journey. Любовта ѝ към четенето и изследователският ѝ интерес към движението я отвеждат до поредния експеримент, в който участниците са предизвикани да се отправят на разходка сами със себе си, без никакви дразнители наоколо, след което да напишат отговори на няколко предварително зададени въпроси-упражнения. Но в основата на всичко е платформата Book Journey.

Светлозара Христова:
Book Journey е свързана с моя дългогодишен интерес към литературата и към самотното занимание на четенето, което всъщност може да бъде и общностно - когато е в група. В Book Journey предлагаме изненадващи четива на аудиторията - романи, издадени в последната една година, които комбинираме с кулинарни рецепти. Авторите подбираме заедно с актрисата Ирмена Чичикова, а Нора Ненчева разработва рецептите - те може да са свързани с дестинация от сюжета на романа, или пък с родното място на автора, а понякога де отнасят до любимата храна на героите в книгата. Да, четенето на един роман е самотно занимание, но когато след това поканиш близки и приятели, с които да споделите вкусна храна и да обсъдите впечатленията си от този роман, това вече е общностно занимание. Освен това абонатите на платформата имат възможността да участват в месечни литературни срещи. Щастлива съм от факта, че все повече хора ни се доверяват за избора - да не забравяме, че те не знаят какво ще съдържа кутията всеки месец. Стремим се това да е литература, която подтиква към размисъл и търсене на отговори на големите въпроси. Book Journey е един формат, с който можем да пътуваме по целия свят, докато сме си вкъщи, и освен четивото, рецептата също, чрез своите специфични вкусове и аромати, ни доближава до тази различна култура.

Какво е общото между четенето на книги и разходките?

Разходката е изключително интересен феномен. Тя присъства в нашето ежедневие, но много често е просто машинално действие на придвижване от точка А до точка Б и ние даже не разбираме, че сме се разходили. Моите тийнейджърски години бяха времето на уолкмените, а малко по-късно и на mp3 плейърите. Тогава мой ритуал беше да си пусна един албум, разхождайки се в Морската градина. използвах това време за подреждане на мислите и за изчистване на съзнанието. И като че ли винаги съм усещала, че в разходката се съдържа невероятен творчески потенциал. Резултат от това са аудиоразходките, които с екип от съмишленици създадохме през последните години. А в момента съм се фокусирала върху изследването на разходката като практика. Създадох една поредица от фотографии, спазвайки правилото да снимам един-единствен кадър в рамките на една моя разходка, и в последствие да напиша кратък текст, свързан с него. Т.е. използвах разходката като инструмент за вдъхновение. Писатели като Марк Твен, Вирджиния Улф, много философи и творци са я ползвали, така че това в никакъв случай не е ново откритие. По-скоро усещам, че в днешния дигитален свят се връщаме към една практика, която ни дава много възможности, ако ние изберем разходката да бъде осъзнато наше движение, след което да седнем пред белия лист и да започнем да пишем.

А дали забързаният дигитален век, в който живеем, е причината все по-настоятелно да търсим път към себе си чрез разходки, чрез осигуряване на време за себе си, чрез завръщането към природата и селото?

Със сигурност! Най-хубавото нещо на глобализацията и на дигиталния свят е това, че днес наистина можем да бъдем свързани и да наваксваме разстоянията. Има го обаче и моментът на пренасищане, което ограбва личното ни пространство. И именно затова търсим входове към природата, към градското пространство, в което да ни е достатъчно уютно и приятно, за да не се чувстваме откъснати и роботизирани, а напротив. Така че това завръщане към селото, към една неградска среда и към практики, които преди време много по-осъзнато са били част от ежедневието на хората, е един хубав момент днес, от който трябва да се възползваме.

Разкажи повече за изследването, свързано с творчеството и разходките, което провеждаш в момента.

Кръстила съм го Лаборатория "Движение и думи" и за момента представлява една скромна фокус група. Резултатите от тези разходко-литературни експерименти в бъдеще ще послужат за разработването на ателиета, разделени по възрастова група, за българи, за чужденци и т.н. Обърнах се към хора с афинитет към литературата и към движението, като никой от тях не е професионален писател или човек, който практикува. Поканата към тях беше да направят една до три разходки и след това да изпълнят няколко литературни упражнения. Например една от задачите беше да разкажат за своята разходка не от първо лице, а от 3 л. ед. ч. и да я коригират дотолкова, доколкото биха желали. Резултатът са изключително интересни кратки истории. Второто упражнение е по време на разходката да измислят несъществуваща в българския език дума, която да има смислено значение. Тези експерименти ясно показват, че ако човек бъде поставен в една творческа ситуация, без самият той дори да осъзнава, че се намира в такава, спазвайки определени лимитации (например телефонът му да е изключен, да се освободи от определени ангажиращи мисли) той получава невероятна свобода и резултатите от едно толкова простичко творческо упражнение са забележителни.

Целия разговор с културолога Светлозара Христова, в който споделя и някои от акцентите в отбелязването на десетата годишнина от създаването на фестивала РАДАР, слушайте в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45
Богдан Богданов

Богдан Богданов, ПП: Репресиите срещу нас няма да спрат, очакваме сценарият с Благомир Коцев да се повтори и в Благоевград

Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...

публикувано на 19.07.25 в 15:45

Адв. Бранимир Балачев, ГЕРБ/СДС: Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва

Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..

публикувано на 19.07.25 в 14:39

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00

Първият треньор на Иван Иванов: Тренировките бяха забавление с впечатляващи резултати

Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев.   Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..

публикувано на 16.07.25 в 09:00