Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлозара Христова - между думите и движението

Нов експеримент на културолога изследва разходката като практика, отключваща творческия потенциал на човека

| обновено на 12.04.23 в 18:45
3
Снимка: Яна Пенева

Светлозара Христова е културолог, съосновател на ежегодните варненски фестивали RADAR и Moving Body, създател на платформата за любители на книги Book Journey. Любовта ѝ към четенето и изследователският ѝ интерес към движението я отвеждат до поредния експеримент, в който участниците са предизвикани да се отправят на разходка сами със себе си, без никакви дразнители наоколо, след което да напишат отговори на няколко предварително зададени въпроси-упражнения. Но в основата на всичко е платформата Book Journey.

Светлозара Христова:
Book Journey е свързана с моя дългогодишен интерес към литературата и към самотното занимание на четенето, което всъщност може да бъде и общностно - когато е в група. В Book Journey предлагаме изненадващи четива на аудиторията - романи, издадени в последната една година, които комбинираме с кулинарни рецепти. Авторите подбираме заедно с актрисата Ирмена Чичикова, а Нора Ненчева разработва рецептите - те може да са свързани с дестинация от сюжета на романа, или пък с родното място на автора, а понякога де отнасят до любимата храна на героите в книгата. Да, четенето на един роман е самотно занимание, но когато след това поканиш близки и приятели, с които да споделите вкусна храна и да обсъдите впечатленията си от този роман, това вече е общностно занимание. Освен това абонатите на платформата имат възможността да участват в месечни литературни срещи. Щастлива съм от факта, че все повече хора ни се доверяват за избора - да не забравяме, че те не знаят какво ще съдържа кутията всеки месец. Стремим се това да е литература, която подтиква към размисъл и търсене на отговори на големите въпроси. Book Journey е един формат, с който можем да пътуваме по целия свят, докато сме си вкъщи, и освен четивото, рецептата също, чрез своите специфични вкусове и аромати, ни доближава до тази различна култура.

Какво е общото между четенето на книги и разходките?

Разходката е изключително интересен феномен. Тя присъства в нашето ежедневие, но много често е просто машинално действие на придвижване от точка А до точка Б и ние даже не разбираме, че сме се разходили. Моите тийнейджърски години бяха времето на уолкмените, а малко по-късно и на mp3 плейърите. Тогава мой ритуал беше да си пусна един албум, разхождайки се в Морската градина. използвах това време за подреждане на мислите и за изчистване на съзнанието. И като че ли винаги съм усещала, че в разходката се съдържа невероятен творчески потенциал. Резултат от това са аудиоразходките, които с екип от съмишленици създадохме през последните години. А в момента съм се фокусирала върху изследването на разходката като практика. Създадох една поредица от фотографии, спазвайки правилото да снимам един-единствен кадър в рамките на една моя разходка, и в последствие да напиша кратък текст, свързан с него. Т.е. използвах разходката като инструмент за вдъхновение. Писатели като Марк Твен, Вирджиния Улф, много философи и творци са я ползвали, така че това в никакъв случай не е ново откритие. По-скоро усещам, че в днешния дигитален свят се връщаме към една практика, която ни дава много възможности, ако ние изберем разходката да бъде осъзнато наше движение, след което да седнем пред белия лист и да започнем да пишем.

А дали забързаният дигитален век, в който живеем, е причината все по-настоятелно да търсим път към себе си чрез разходки, чрез осигуряване на време за себе си, чрез завръщането към природата и селото?

Със сигурност! Най-хубавото нещо на глобализацията и на дигиталния свят е това, че днес наистина можем да бъдем свързани и да наваксваме разстоянията. Има го обаче и моментът на пренасищане, което ограбва личното ни пространство. И именно затова търсим входове към природата, към градското пространство, в което да ни е достатъчно уютно и приятно, за да не се чувстваме откъснати и роботизирани, а напротив. Така че това завръщане към селото, към една неградска среда и към практики, които преди време много по-осъзнато са били част от ежедневието на хората, е един хубав момент днес, от който трябва да се възползваме.

Разкажи повече за изследването, свързано с творчеството и разходките, което провеждаш в момента.

Кръстила съм го Лаборатория "Движение и думи" и за момента представлява една скромна фокус група. Резултатите от тези разходко-литературни експерименти в бъдеще ще послужат за разработването на ателиета, разделени по възрастова група, за българи, за чужденци и т.н. Обърнах се към хора с афинитет към литературата и към движението, като никой от тях не е професионален писател или човек, който практикува. Поканата към тях беше да направят една до три разходки и след това да изпълнят няколко литературни упражнения. Например една от задачите беше да разкажат за своята разходка не от първо лице, а от 3 л. ед. ч. и да я коригират дотолкова, доколкото биха желали. Резултатът са изключително интересни кратки истории. Второто упражнение е по време на разходката да измислят несъществуваща в българския език дума, която да има смислено значение. Тези експерименти ясно показват, че ако човек бъде поставен в една творческа ситуация, без самият той дори да осъзнава, че се намира в такава, спазвайки определени лимитации (например телефонът му да е изключен, да се освободи от определени ангажиращи мисли) той получава невероятна свобода и резултатите от едно толкова простичко творческо упражнение са забележителни.

Целия разговор с културолога Светлозара Христова, в който споделя и някои от акцентите в отбелязването на десетата годишнина от създаването на фестивала РАДАР, слушайте в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ценностите и добродетелите в семейството на един капитан далечно плаване

Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..

публикувано на 21.11.24 в 09:45
Снимката е илюстративна

Учителите в протестна готовност, ако няма ръст на заплатите от 1 януари

Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...

публикувано на 21.11.24 в 07:00

Георги GOOSH Енчев за премиерата на "Таралежите": Да си таралеж е несъгласие с несправедливостта

Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят  актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..

публикувано на 20.11.24 в 08:30

Експерт: Над 5 млрд. лева годишно харчи българинът за цигари, в домакинствата с ниски доходи разходите стигат 10-15%

Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..

публикувано на 19.11.24 в 08:15

Dwid Hellion (INTEGRITY): Не се опитвам да променя света

Интервю с Dwid Hellion (INTEGRITY) INTEGRITY са една от първите екстремни банди, които смесват метъл с хардкор. Оригинално групата е създадена през 1988 година в Кливланд, Охайо, но е базирана в Белгия от 2003 година. На 24 ноември INTEGRITY се завръщат в България по покана на „141“. Концертът е в „Grindhouse Skateboard Club“ с подкрепата..

публикувано на 19.11.24 в 07:25

Актрисата Юлияна Чернева: Трябва да обичаш всяка роля, защото иначе тя ти отмъщава и никога не се получава добре

Винаги трябва да обичаш ролята, защото ако не я обичаш, тя ти отмъщава и никога няма да се получи добре. Това коментира за предаването "Гравитация нула" по Радио Варна Юлияна Чернева, актриса от Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Тя отбеляза своята 70-годишнина с пърформанс за приятели в галерия "Арт Маркони" и направи своя театрален прочит..

публикувано на 18.11.24 в 08:20

Инвеститорът на небостъргача за проваленото заседание на ЕСУТ: Няма да участвам на политически митинги

Инвеститорът на високата сграда до Окръжна болница няма да присъства на следващото заседание на Експертния съвет по устройство на територията, на който трябва да бъде разгледано предложението за изменение на подробния устройствен план за изграждането й, тъй като по думите му последната среща се е превърнала в политически фарс и митинг. Това заяви..

публикувано на 17.11.24 в 10:35