23 април е Световен ден на книгата и авторското право. Денят се чества от 1995 г. в чест на Мигел де Сервантес, Уилям Шекспир и Инка Гарсиласо де ла Вега, починали на същия ден през 1616 г. Това е и деня на раждането или смъртта на такива известни автори като Морис Дрюон, X. Лакснесс, Дж. Пла и Мануел Мехиа Валехо.
Международният ден на книгата и авторското право се отбелязва по решение на ЮНЕСКО от ноември 1995 г. През 1995г. ЮНЕСКО решава да направи Международен ден на книгата и авторското право. За дата е избран 23 април.
Това е денят на рождението и смъртта на много бележити автори. Според Юлианския календар на 23 април 1564 г. е роден, а 54 години по-късно на същата дата умира Уилям Шекспир. Според Грегорианския календар смъртта на Мигел де Сервантес и Инка Гарсиласо де ла Вега също е на тази дата. Тя съвпада още и с рождението на Морис Дрюон, Владимир Набоков и Мануел Валехо. Световният ден на книгата и авторското право е посветен на всички четящи и се прави с цел популяризиране на четенето, книгоиздаването и авторското право.
С честването на такъв ден ЮНЕСКО се опитва да насърчи колкото се може повече млади хора да открият удоволствието от четенето, като едновременно с това покажат уважението си към незаменимия принос на онези, които стоят зад направата на всяка книга.
Рекорден брой предложения за престижната награда „Рицар на книгата“ получи Асоциация „Българска книга“ (АБК ) тази година - 211 са номинираните в четирите категории. За общественик има 58 номинации, за учител/училище - 95, за библиотека/библиотекар - 38, а за журналист/медия номинациите са 20.
Наградата се присъжда за изключителни заслуги в областта на книгите и четенето за изминалата година.
Членовете на АБК гласуваха онлайн и ще определят носителите на отличието в отделните категории. Общественикът ще получи голямата награда - статуетка, а победителите в другите категории ще бъдат отличени с грамота и златна значка.
Връчването на наградите „Рицар на книгата“ е финалното събитие от „Походът на книгите“ - националната кампания за насърчаване на детското четене, която стартира на 2 април - Денят на детската книга и продължава до 23 април - Международният ден на книгата и авторското право.
Официалната церемония за награждаването на „Рицар на книгата“ ще се състои в 19:30 часа неделя - 23 април на сцената на центъра за съвременно изкуство „Топлоцентрала“, където са поканени и всички известни личности, участвали в „Походът на книгите“ тази година.
Наградите „Рицар на книгата” се връчват от 2004 г. за изключителни заслуги в областта на книгите и четенето от Асоциация „Българска книга” – най-голямото обединение на книгоиздатели и книготърговци в страната, в което членуват над 130 юридически лица, създаващи повече от 90% от книжната продукция в България.
С тази награда Асоциацията на книгоиздателите в България отбелязва Световния ден на книгата и авторското право – празник, който се чества от 1996 г. под патронажа на ЮНЕСКО като признание за въздействието на четенето и образованието върху човешкото развитие. Чрез тази проява ЮНЕСКО насърчава четенето, публикуването и зачитането на авторските права. 23-ти април се празнува от редица организации, културни институции и лица, занимаващи се с книги, литература и авторско право.
България е единствената страна от ЕС, която все още не е предприела стъпки за удължаване на временната закрила на украинските бежанци. За над 74 хил. бежанци от войната - предимно от районите на Източна и Южна Украйна, това е единствената възможност да продължат живота си у нас - да продължат да работят, да подновят документите си в банки и къде да..
Комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна даде съгласието си за актуализация на входните такси за варненски музеи и галерии. Новите цени се предлагат от директорите на културните институции, но се съгласуват от Общинския съвет. Увеличението ще засегне музейните експозиции и обекти от структурата на Регионалния исторически..
Ясно е журито, което ще определя носителите на награда "Варна" за ярки постижения в областта на културата. Това са Красимир Машев, Димитър Трайчев, Мария Томова, Зоя Черешарова, Делян Жечев и Пламен Гутинов - миналогодишните носители на награда "Варна". Председател на журито е Димитър Чутурков. Това реши днес на свое заседания Постоянната комисия..
Дежурни служители ще бъдат определени във всяко кметство във Варна, които да приемат сигнали, свързани със зимната обстановка. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че ситуацията във Варна е спокойна. Обработват се всички основни булеварди, както и някои малки улици. Техниката е мобилизирана и е на терен. Подготвени за действие са и трите..
С общоградско поклонение и възпоменателна церемония във Варна днес бяха отбелязани 152 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. За първи път традиционният ритуал се проведе на 18 февруари. Пред паметника на Левски в Алеята на Възраждането в Морската градина бяха положени венци и цветя с военен ритуал и заупокойна молитва...
Режисьорката Мая Вапцарова - автор на няколко книги и племенница на поета Никола Вапцаров, е починала, съобщиха нейни близки. Тя е автор на игралните филми "Лъжовни истории" и "Мярка за неотклонение", както и на над 50 документални ленти. Мая Вапцарова беше член на Съвета за електронни медии и негов председател в периода 2009 - 2010 година. Ето..
Възстановено е електрозахранването в селата Булаир, Голица и Солник в община Долни чифлик, съобщиха от Областната администрация във Варна. Припомняме, че електрозахранването в трите населени места беше прекъснато от снощи. Пуснаха тока в селата Попович и Доброглед, без електрозахранване остават Булаир, Голица и Солник От Агенция "Пътна..