Във Варна няма функциониращо рибарско пристанище. Искаме да знаем къде да застанем, да си вържем корабите и да имаме възможност да работим. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна Емил Милев, председател на рибарското сдружение "Черноморски изгрев" и собственик на кораба "Барбун", заседнал по-рано днес на влизане в рибарско пристанище "Карантината".
По думите на Милев са били проведени разговори с представители на Община Варна в търсене на решение къде да застанат корабите, след като се налага ремонт на пристанище "Варна". "Единствено от тях получаваме наистина помощ и разбиране, че трябва да се намери решение. Пристанището беше удълбочено и бе върнато към проектните дълбочини. Картата, която получихме, показа, че корабът може да влезе. Направихме днес опит с надеждата, че ще има къде да застанат нашите кораби, но неуспешен, за което съжаляваме. Никой от собствениците не иска да си жертва кораба и да рискува в такава ситуация. Дали днес е имало отлив или наноси, събрани за една седмица - може би ще се докаже, ако има разследване", допълни Милев.
Аспаруховият плаж е един от най-плитките плажове в района. Подходящ ли е обаче за пристанище? "По принцип мястото е удачно от икономическа гледна точка - малки преходи, малки разходи за корабособствениците. Като място е идеално. Но проблемът с наносите се знаеше още от самото му проектиране. Тогава не се взе под внимание мнението на рибарите, че две греди, сложени в плажа, след два дни са затрупани от пясъка. Грешка в проектирането - ако има вал или защитна стена западно, където се завърта течението, пристанището ще може да се използва и ще бъде функционално", каза още собственикът на заседналия кораб.
Според него, въпреки че Варна е най-големият град на север и морска столица на България, се оказва, че "няма къде да спираме". Държавата е тази, която трябва да намери решение на проблема, категоричен е Милев.
Бул. “Владислав Варненчик” при кръстовището на Двете кули вече е асфалтиран и отворен за движение в двете посоки. Натовареността на трафика е подобрена, съобщава кметът Благомир Коцев във Facebook. Ремонтните дейности по ВиК мрежата на възловото кръстовище вървят много по-бързо от предвиденото. Най-трудната част от проекта е приключила, уточнява..
С всеки изминал избор има все повече разминавания между това, което машината за гласуване отчита, и вписаните данни в протоколите. За сравнение на парламентарните избори през октомври 2022 година, когато все още се прилага протокол от машинното гласуване, разминавания няма. Това са изводите от изследване на неправителствената организация "Демократичен..
ГЕРБ отказаха отправената покана за среща този следобед с ПП-ДБ за обсъждане на възможни партньорства. Това стана ясно от думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който представи решенията след заседание на Изпълнителната комисия на партията, предаде БНР. "Виждам една конструкция, която може да работи - между партиите ИТН, БСП - коалицията и другите..
Комисията за защита на конкуренцията остави без уважение жалбите срещу избор на изпълнител за строеж на новата варненска библиотека. Проектът за нова сграда на библиотеката може да се забави или да бъде блокиран, ако фирми участници в конкурса решат да обжалват на по-висока инстанция. Това коментира зам.-кметът по правни въпроси Диан Иванов. Той..
Председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков ще продължи да ръководи съда и след 22 ноември, когато изтича 7-годишният му мандат. С осем гласа "за" и два "против" Съдийската колегия реши той да остане начело на ключовата съдебна институция до избора нов титуляр, съобщава БНР. Последната възможност за номинации е този четвъртък, като..
След среща на "Продължаваме промяната - демократична България" с партия МЕЧ стана ясно, че двете формации имат единство по отношение на антикорупционното законодателство, но се разминават по възможните партньорства в управлението, съобщава БНР. Лидерът на МЕЧ Радостин Василев отхвърли възможността за сътрудничество с ГЕРБ и предложи като..
Успешно приключиха строително-монтажните работи за повишаване на енергийната ефективност на СУ "Христо Смирненски" в балчишкото село Оброчище. Приложени са четири мерки за енергийна ефективност - топлоизолация на фасадни стени на училищна сграда и на покрива и стени на физкултурния салон, изграждане на термопомпена..