Дюните са публична държавна собственост и като такава не могат да се приватизират. Основните видове дюни са зараждащи се дюни, подвижни (бели) дюни, неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) и облесени дюни. Белите, сивите и облесените дюни са обект на по-строго опазване и според Закона за устройството на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК) върху тях се забранява строителството и поставянето на преместваеми обекти и съоръжения, промяната на предназначението и учредяването на ограничени вещни права, поставянето на шатри и палатки, както и преминаването, паркирането на превозни средства. Затова и е много важно картите да упоменават вида на дюните.
От инициативата "Зелени закони" са констатирали пропуск по отношение на определянето на типа дюни на плажа "Крапец-север", община Шабла, които са с площ от 452 декара. В Специализираната карта, която се изготвя от Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК), те са определени само като дюни, без да е изрично упоменат видът им (виж илюстрацията долу).
От "Зелени закони" са сезирали Министерството на туризма за проблема, споделя експертът Стефан Аврамов.
"До 2025 година всички дюни трябва да се прекартират наново, но имайки предвид, че казусът е малко извънреден, ние се обръщаме с молба към Министерството на туризма да инициира тази процедура още тази пролет. Опасностите са, че всяко нарушение на тяхното опазване може да остане ненаказано, може да бъде лесно обжалвано, процедурите по опазването им стават много по-сложни и дюните са уж опазени ама неопазени. Колкото по-скоро бъдат отразени типа на дюните в специализираната карта, толкова по-рано те биха получили най-адекватната защита."
Наша проверка показва, че според Информационната система за защитени зони от Екологична мрежа Натура 2000 дюните на плажа "Крапец-север" са бели (виж илюстрацията долу).
Дюните на плажа "Крапец-север" са част от Защитена зона "Езеро Дуранкулак". Според специализираните документи подвижните или бели дюни, които се посочват чрез код 2120.
Поддържането на специализираните карти и регистри на обектите по чл.6, ал. 4 и 5 от Закона за управление на черноморското крайбрежие се извършва въз основа на проведено обновяване през период от десет години. За морските плажове органът, на който е било възложено управлението е Министерството на туризма.
По думите на арх. Мария Митрева Министерството на туризма вече изработва техническото задание за обществена поръчка, чрез която ще бъде възложено изменение на Специализираната карта, където вече ще бъде отразен и видът на дюните.
Измененията са задължение и в правомощията на министъра на туризма по ЗУЧК. Министърът на туризма може да възлага изменение, което ще бъде направено за Крапец и за другите територии с неопределен тип дюни. А колкото до актуализацията – на всеки десет години АГКК прави такива обновявания. В случая с Крапец тази дейност ще бъде извършена от министъра на туризма и ще бъдат допълнени данните чрез изменения на специализираната карта."
За пропуска при актуализацията на специализираната карта да бъде определен видът на дюните на "Крапец-север" става ясно и от отговора на министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков от 1 ноември 2022 година на зададен въпрос от народни представители по същия сигнал. В него се посочва, че предвид обстоятелството, че Агенцията по геодезия, картография и кадастър няма правомощието да определя вида на пясъчните дюни, в специализираните карти са били отразени само границите им като отделни обекти. След влизане в сила на Закона за изменение и допълнение на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие от 15 март 2013 г. към територията на морския плаж се включват и пясъчните дюни, което е наложило актуализация на част от съществуващите специализирани карти. За целта е била създадена междуведомствена работна група. Плажът "Крапец-север" обаче не е бил включен в обхвата на тази актуализация и за него данните не са бил променени.
Ако някой реши да провери бели ли са дюните на плажа "Крапец-север" по най-лесния възможен начин и напише в търсачката на страницата на МОСВ в интернет бели дюни, то излиза статия под заглавие „Най-често задавани въпроси за разположението и съществуващите класификации на дюните в България“, която обаче е недостъпна.
На този етап има очевидно разминаване в картирането на дюните на плажа „Крапец-север“, които според специализираната карта са пясъчни дюни, а според Информационната система за защитени зони от Екологична мрежа Натура 2000 дюните на плажа „Крапец-север“ са бели. Необходима е спешна актуализация на специализираната карта, за да могат 452 декара дюни да бъдат изцяло под зарилата на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие.
--------------------
Този материал е изготвен по проекта "Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда" (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация "Калуст Гулбенкян" (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Чуйте репортажа на Мая Щърбанова:
ДПС на Ахмед Доган напуска управляващото мнозинство и оттегля подкрепата си за правителството на Росен Желязков, съобщиха от формацията. Мотивът е, че моделът "Пеевски" не е демонтиран. Решението е взето на съвместното заседание на Централното оперативно бюро и на ПГ на ДПС-ДПС, съобщава БНР. С мотивите, с които влязохме тогава, напускаме това..
СУ „Климент Охридски“ във Варна ще бъде преобразувано от средно в основно училище от учебната 2025/2026 г. Това реши на днешното си заседание постоянната комисия „Наука и образование“. Преструктурирането се извършва в изпълнение на държавната политика за преминаване към едносменен режим. Още в края на 2018 г. от ръководството на СУ „Климент Охридски“ е..
Предстои извършване на реставрация на стенописите в катедралния храм "Св. Успение Богородично" във Варна. Ще бъдат подновени рисунките на южната стена, южната и северозападната част на олтара. Това съобщи Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Вече са получени необходимите документи с одобрението от Националния институт за недвижимо..
Стотици жители на селищните образувания Боровец-юг, Боровец-север, Прибой, Зеленика, Ракитника, както и на квартал „Галата“ са недоволни и обезпокоени от ремонта на пътя между Аспарухово и Галата. Сред притесненията им е, че пътят е станал по-тесен от стария, както и че липсва отводнителна система. Включилите се в подписка местни жители бяха..
Среща „Дезинформацията – как да я разпознаваме, еврото – предимства, факти, митове“ се провежда днес в Двореца в Балчик. Тя е организирана от Европа Директно Добрич и Държавен културен институт "Двореца" в Белия град и цели да развие критично мислене при ползване на средства за осведомяване, предоставяне на факти и запознаване с достоверни източници..
От 1 май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва Списъка със стоки с висок фискален риск (СВФР) и в него вече се включват: строителни материали; нови и употребявани пътни превозни средства; части и принадлежности за автомобили; торове. След наблюдения и анализ на риска, направени през последните няколко години от НАП, е..
Проектите по Алея първа трябва да бъдат завършени до три години, паралелно с изграждането на обектите трябва да се работи по облагородяване на пространството. Това уверение е поискал кметът на Варна Благомир Коцев от инвеститора "Холдинг Варна", съобщи той по време на брифинг. Строителните дейности да бъдат преустановявани през летните месеци, тежка..