С измененията в Закона за медиацията, които ще влязат в сила от 2024 година, все повече трудови спорове ще бъдат насочвани към медиацията и ще намират решенията си по този път, каза за Радио Варна доц. Андрей Александров от Института за държавата и правото при БАН. Той участва в Третата национална конференция на тема "Медиацията в различните обществени сфери", която се провежда днес в Икономическия университет във Варна. Конференцията се организира от Институт „Итера“, Университетския център по медиация към Икономически университет-Варна и Камара на медиаторите в България.
Медиацията придобива все по-широто разпространение, като това е и идеята на последните промени на Гражданския процесуален кодекс, в Закона за медиацията и в Кодекса на труда, уточни доц. Андрей Александров. Като алтернативен вариант за решаване на извънсъдебни спорове, тя трябва да доведе до намаляване на разноските, до постигане на по-бърз и по-справедлив, от гледна точка на спорещите страни, краен резултат.
По думите на доц. Александров е трудно да се каже от сега дали промените в Закона за медиацията са добри, но той посочи своите резерви към промените, които ще влязат в сила, които касаят трудовите спорове:
„Трудовите спорове по принцип трудно се потдават на уреждане по доброволен път, защото при тях отношенията са много изострени. Става дума за трудовите спорове за прекратяване на трудовото правоотношение за споровете за незаконно уволнение. При тях работодателя вече ясно е изразил позицията си, че не желае да поддържа трудово-правната връзка с този служител, а от гледна точка на служителя – това, за което настоява е уволнението да бъде обявено за незаконно, да бъде възстановен на работа и да му бъде присъдено обезщетение. Трудно може да се намери някакъв компромисен вариант между тези две непримирими позиции. Така че, аз лично не мисля, че трудовите спорове за незаконно уволнение, са най-подходящия тип трудови спорове за насочване към медиация.“
Подготовката на медиатори е в основата на Университетския център по медиация към Икономическия университет във Варна. Той е първият в страната и работи от 4 години след проучване на необходимостта от обучени медиатори, каза доц. д-р Андрияна Андреева,ръководител на Катедра "Правни науки" в Икономически университет-Варна. Конкретната дисциплина, която се изучава в универистета, е „Медиация извънсъдебни спорове“, към която интересът расте с всяка година. Обучават и сертифицирани медиатори – преподаватели, служители и студенти, които са вписани в регистъра на университетския център.
„Работи се повече по посока на превенция, т.е. да се познават методите на медиация, за да може да се управляват конфликтите и да не се достига до ситуация, в която страните не могат да постигнат извънсъдебно споразумение. Разбира се, не всички казуси, не всички случаи могат да попаднат, но голяма част от тях да успеем да овладеем е едно добро начало.“, каза доц. Андрияна Андреева.
Своето място сред медиаторите тепърва ще заеме Татяна Попова от Варна. По професия е IT специалист, но се увлича от психологията и е взела решение да работи като медиатор. Затова се включва и в националната конференция, за да придобие повече знания, а за избора си сподели:
„Много искам да помагам на хората. Смятам, че съм подходящ човек, защото умея да изслушвам и да чуват това, което са ми казали. Искам да намеря път за двете страни, за да се случат по-добре нещата. Имам много примери около мен на достатъчно интелигентни и образовани хора, които нямат идея за това, че един медиатор би могъл да им спести време, пари, енергия и да помогне по-бързо да се случат по най-добрия начин за тях нещата.“
Доброволците от Доброволно формирование - Варна ще получат нови лични предпазни средства, които включват каски, ръкавици, защитни костюми, маски и други необходими елементи, съгласно последните стандарти за безопасност, съобщават от общинския пресцентър. Кметът Благомир Коцев и заместник-кметът по обществен ред и сигурност Илия Коев проведоха..
Силно земетресение е регистрирано в Турция. По данни на Европейско-средиземноморския сеизмичен център то е било с магнитуд от 6,2 по скалата на Рихтер и е усетено в 12:49 часа, съобщава БНР. Регистрирано е с епицентър на 26 км южно от град Силиври, близо до района на Истанбул, с дълбочина 6 км. Трусът е усетен и в части на нашата страна – най-вече..
Малко преди 13,00 часа абонати на мобилни оператори с телефони с операционна система Андроид получиха известие за трус с епицентър на 63 километра от Истанбул, алармираха слушатели на Радио Варна, които посочиха, че са усетили разлюляване. Приблизителният магнитуд на земетресението е 5,6 по Рихтер. Системата за оповестяване е на софтуерната компания..
Новият ферибот на община Белослав ще замени настоящия, който от 26 години не е гасен. Ремонтът му би струвал повече, отколкото е цената на новия. Това съобщи за Радио Варна кметът на Белослав Деян Иванов: "Този ферибот е морално остарял. Навремето е изчислен за автомобили с по-малки габарити. Новият ще е за 40-44 автомобила, което е двойно повече."..
Министерство на земеделието и храните напомня на стопаните, чиито насаждения са засегнати от измръзване или слана в периода 07–11.04.2025 г., че могат да подават заявления за извършване на оглед и оценка на щетите в Общинските служби по земеделие по местонахождение на имотите. Срокът за подаване на заявленията е до 10 работни дни (включително) след..
Рибарите вече нямат достъп до буната в близост до резиденция "Евксиноград", а табела "Не преминавай" е поставена в частта от съоръжението, доскоро свободна за преминаване. Достъпът до цялата буна е забранен, съобщи в предаването "В ефир сте" Иван Димов, който редовно ходи за риба в района. Миналата година такава табела нямаше, а преди месец-месец и..
Публичното обсъждане на проектобюджета на Община Варна за 2025 година ще се проведе от 14:00 днес часа в зала „Пленарна“ на Община Варна. Поканени са жителите на общината, представителите на бизнеса, неправителствените организации и цялата варненска общественост. Акцентите в документа бяха представени миналата седмица от кмета Благомир Коцев и екипа..