Със затоплянето на времето все по-често излизаме на разходки из природата, а с покачването и на градусите започват да излизат и първите змии, които предизвикат ужас у мнозина. Въпреки неприятната асоциация в мнозинството от хора, змиите са полезни за екосистемата, защото контролират популацията на вредители като плъхове, мишки, полевки, насекоми.
Полезни и практически съвети даде за Радио Варна Иван Каишев, който има богат опит с влечугите. Бивш служител е на Спасителния център към „Зелени Балкани” и доброволец за цял живот, както самият той се представя. Към настоящия момент е преподавател в Професионална гимназия по електроника „Джон Атанасов” в Стара Загора.
Как да реагираме при среща с влечугите и какво трябва да знаем при ухапване, чуйте в интервюто в прикачения звуков файл:
На територията на България има близо 20 вида змии, сред които само ухапването от пепелянка и усойница може да бъде заплаха за човека.
"Ако вие първи забележите животното, защото обикновено влечугите имат много добър камуфлаж и трудно се различават в тревата, не го закачайте, заобиколете и продължете по пътя си.", съветва специалистът Иван Каишев. По думите му змиите не нападат без причина, а само, ако се чувстват застрашени или ако ги настъпите.
В райони, за които се знае, че се обитават от змии, Каишев посъветва да избягваме високите треви и да избираме по-отъпканите пътеки.
При ухапване от змия, най-правилното решение е да се потърси веднага лекарска помощ на телефон 112. "Най-добре е, ако има възможност, мястото да се промие с вода, защото малко или много това по някакъв начин разрежда навлязлата отрова.", обясни още той. Препоръчително е и превързването и пристягането над мястото на ухапването, ако това е крайник.
С разширяването на градовете и навлизането на хората все повече в територията на животните Иван Каишев обяснява по-честите срещи със змии в градска среда. "Все повече ние завземаме техните територии и техните естествени местообитания, а наличието на хранителни отпадъци, води до наличието на гризачи, а те са притегателни за влечугите, които се хранят с тях."
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..
2 135 са новорегистрираните пациенти през изминалата година в Специализирана болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" във Варна. Анализите на последните четири години показват, че цифрата е относително константна и това е добрата новина. „Лошата“ е, че все още не се наблюдава тенденция на намаляване на този..