22 035 мъже са ползвали така наречения отпуск по бащинство миналата година, по данни на Националния осигурителен институт, предоставени на Българското национално радио.
За сравнение, през 2021 г. техният брой е бил малко над 21 900 души.
Съгласно Кодекса на труда, когато майката и бащата имат брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписване на бебето от лечебното заведение. По време на този отпуск бащата получава и парично обезщетение, което е 90 процента от среднодневното му възнаграждение. Изискването е мъжът да има 6 месеца осигурителен стаж като осигурен за общо заболяване и майчинство.
Данните на Националния осигурителен институт сочат, че и през пандемичната 2020-а година бащите, които са се възползвали от този вид отпуск, са 21 656-ма.
За миналата година има 885-ма мъже, които са гледали детето си от 1 до 2-годишна възраст. През 2021-а те са били 727, а през 2020-а – 735.
Данните на НОИ сочат, че през 2022 година само 266 бащи са гледали бебето си след шестия месец от раждането му. През 2020-а техният брой е бил 310.
1370 са бащите, които са ползвали парично обезщетение за отглеждане на дете до 8-годишна възраст. Таковд се отпуска от 1 август 2022 година със законови промени, с които се уреди нов вид отпуск от два месеца за бащите.
През нощта ще е предимно ясно, а утре слънчево и още по-горещо. Следобед ще се развива купеста облачност и към вечерта във вътрешността на Североизточна България не са изключени изолирани краткотрайни превалявания. Ще духа слаб, през деня умерен вятър от юг-югоизток, по Черноморието от източна четвърт. Преобладаващи минимални температури..
Вярата посочва всички наши недостатъци и ни насочва към смирението, каза отец Емануил по време на неделната си проповед в добричкия храм “Света Троица”. Той прочете част от Евангелието на Матей. Свещеникът разказа за думите на стотника, който се обърнал към Христос с молба да изцели неговия слуга: “Господи, аз не съм достоен да влезеш под..
На 14 години, с усмивка и воля по-силна от много възрастни — това е Ана Добрева от Варна. Тя живее с диагноза детска церебрална парализа. Родена преждевременно, още от шестмесечна възраст Ана преминава през рехабилитации. Но въпреки усилията, походката ѝ остава неправилна. Преди година лекарите решават, че има нужда от коригиращи операции – по една..
Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..
България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..
Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..