Рим е един специален за българите и изобщо за славяните маршрут.
В предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" посещаваме най-важните места, които са свързани с делото и живота на светите братя Кирил и Методий.
Векове назад ни връща Катерина Георгиева, която живее дълги години в италианската столица и поддържа свой канал за историята и забележителностите на Вечния град.
Започваме нашия тур от там, където през 9-и век славянската писменост става официална за християнството - базиликата "Санта Мария Маджоре", за да преминем през "Санта Праседе" и да достигнем до "Сан Клементе", научавайки повече за тези значими за християнството места.
Базиликата "Санта Мария Маджоре" има много интересна история. Тя е единствената папска базилика, която е посветена на женската фигура. Всичко започва още през 352 г. "Каква чест е да имаме мраморна плоча с благодарност към светите братя Кирил и Методий", подчерта Георгиева.
Първото злато, изпратено от Христофор Колумб на испанския крал, който от своя страна го праща на папата в Рим, се използва, за да се позлати таванът на „Санта Мария Маджоре“. Затова е много важно да се знае историята на тази църква. Когато има юбилейна година, папата тръгва с чук и изкъртва вратите на четири базилики в Рим и две в Асизи, допълни Катерина Георгиева.
На стотина метра от „Санта Мария Маджоре“ се намира една много значима църква с интересна история – „Санта Праседе“.
Точно до нея е построен манастир, в който е починал св. Константин Кирил Философ. Там той прекарва последните две години от живота си, защото е бил болен. Църквата е достъпна и отворена за туристи, но манастирът – не.
В Рим има много български следи. Срещу Колизеума се намира малка пиаца – "не в някакъв си квартал или на някаква си улица, а срещу Колизеума. Това е ларго „Асен Пейков“, подчертава Георгиева.
В Рим има и паметник на Иван Вазов, който се намира до Националната галерия, както и монумент Петко Войвода, който „гледа“ цял Рим.
„Сан Клементе“ е църква, която ревностно се пази и почита. Там е погребан Константин Кирил Философ. Улицата, на която се намира църквата, е с интересна история. Каква е тя? Чуйте в прикачения звуков файл:
На 10 и 11 април 2025 г. Варненската библиотека посреща издателя и писател Йордан Д. Радичков и преводача Владимир Полеганов. Днес от 18:00 ч. двамата ще представят българското издание на култовия графичен роман „Маус“ от Арт Спигелман, който излиза на български език за първи път и е дело на издателство „Нике“. На 11 април Йордан Д. Радичков ще се..
„Primavera“ е изложба, съвместно предизвикателство на проф. д-р Анна Цоловска и проф. д-р Бисера Вълева, преподаватели в Катедра „Визуални изкуства“ към Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет. Във варненската галерия „Папийон“ двете художнички представят скулптурни форми от бял шамот и кристално стъкло и..
Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в родпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..
В XXIV Великденски музикален фестивал на Държавна опера Варна, точно на Велики четвъртък от Страстната седмица, маестро Григор Паликаров ще ни отведе с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва кръстната си смърт. МАЕСТРО ГРИГОР ПАЛИКАРОВ ЗА..
„ТАМ И ТОГАВА“ е новата стихосбирка , която днес представя Светлин Трендафилов в ХГ Христо Градчлиев“ гр. Каварна от 17,30 часа. Поет, музикант, художник, Светлин Трендафилов тази година отбелязва юбилейните си 10 творчески години на сцената. В интервю за местния ф-к „Факел-Каварна плюс“ той споделя: „За мен любопитството седи в основата на..
От 11 до 13 април 2025 г. Варна ще бъде домакин на танцовата лаборатория – B>Curious Lab. Събитието ще се проведе в Campus 90 и ще даде възможност на участници от различни сфери на изкуството да се включат в процес на експериментиране, колаборация и артистично изследване. Организирана е от Barcelona International Dance Exchange (BIDE) в сътрудничество с..
Поредна изложба на художника Паруш Парушев ще бъде открита във Варна. Паруш Парушев е роден на през 1957 година в Полски Тръмбеш, Великотърновско. Начално обучение по класическа живопис получава в град Русе. Завършва живопис във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ . Член е на Сдружението на художниците в Русе и в Варна. Зад гърба си има десетки..