Отчет за свършеното от кабинета представи служебният премиер Гълъб Донев. На открито извънредно заседание на Министерския съвет той представи доклад за периода 3 февруари - 5 юни.
Пред министрите си премиерът Донев настоя, че десетте месеца, в които неговият кабинет е управлявал, са били изтощителни.
"Ние върнахме центъра за взимането на решения, където е неговото място – в България. Отчетът ни съвпада с връщането на изпълнен мандат. Може би до края на отговорностите ни като временна власт остават плюс/минус 24 часа. Не очаквах да се стигне до такава изобретателност в изпитанието, когато казах, че сме в новия сезон на "Сървайвър". Отвън спореха какви са правомощията ни, какъв ориентир следваме в посоката ни на развитие. В последните дни всички говорят за държавата. Мислете за хората. Те са държавата. Не мачкайте и не пречупвайте хората. Този модел вече не работи. Политическата арогантност вече е демоде", обърна се той към задаващото се редовно правителство.
По думите му, изпълнителната власт – избрана или назначена, дължи отчет за начина, по който е управлявала.
"Отчетността е основен принцип на доброто управление, за съжаление това изискване се пренебрегваше от изпълнителната власт, нито един кабинет след 2009 г. не е представил такъв отчет – частичен или пълен", настоя Гълъб Донев.
Според него предсрочните избори са минали спокойно и свободно, а МВР се е справило с основната си цел – да пресече купуването на гласове.
Служебният пример отчете и борбата на министрите му с галопиращите цени и високата инфлация.
"Предприети бяха мерки за гарантиране на продоволствената сигурност и цените на храните", отбеляза той.
Изплатена бе великденска добавка от 70 лева на над 1 млн. българи, най-уязвимата част от населението ни, допълни премиерът.
"Реален е напредъкът към изграждането на Национална многопрофилна болница за лечение на деца, реално започна и създаването на спешна медицинска помощ по въздух. Присъединяването ни към Шенген беше един от ангажиментите на правителството, продължиха интензивните разговори с Нидерландия за откриването на формула, която ни дава увереност, че резервите им спрямо България ще отпаднат. Независимо от наложилото се отлагане, продължава подготовката ни по присъединяването ни към Еврозоната", заключи Гълъб Донев.
Максималната допустима скорост за управление на велосипеди и индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на община Добрич да е 15 км/ч прие Общинският съвет на редовно заседание, предаде БТА. Към одобрената Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за организацията, безопасността на движението и дисциплината на водачите на..
Във връзка със Световния ден на съня 14 март, Медицинският университет във Варна организира безплатни диагностично-консултативни прегледи за хора с проблеми с обструктивна сънна апнея и хъркане. Прегледите ще се проведат в периода 4-2 1 март в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Oсвободител“ №84, ет. 1, каб. №114...
Над 1 700 тролейбусни стълбове във Варна ще бъдат обследвани със специализирана апаратура, за да бъде направен точен анализ дали има изтъняване в основата им. Това уверение е получил от дружеството "Градски транспорт" заместник-кметът по сигурността Илия Коев, съобщи самият той за Радио Варна. За тази цел ще бъде наета лаборатория, като засега няма..
Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио. На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години по-късно". То ще..
Летящи с висока скорост тротинетки – сериозен проблем както за пешеходци, така и за шофьори. Не липсват и тежките инциденти. На скорошно заседание на комисията по „Обществен ред и безопасност на движението“ към Общинския съвет във Варна беше обсъден един от опасните участъци в града - к ръстовището на булевард „Васил Левски“ с улица „Васил..
В базата данни в Центъра за малки планети в Харвард вече фигурира астероидът с българско име "Перперикон". Името е предложено от доц. Веселка Радева, ръководител на Планетариума във Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във Варна. Името е одобрено от специална комисия на Международния астрономически съюз. Над 250 астероида с..
Синята и зелената зона за паркиране в Бургас поскъпват. Решението влиза в сила от 1 април, а самата цена за почасово паркиране се повишава от 1.30 на 2 лева. Само допреди година цената беше 1 лев. Увеличението е одобрено на заседанието на Общински съвет с гласовете на 32 общински съветници. Като причина за поскъпването се посочва желанието на..