Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Морето като стихия

Ветроходецът Васил Куртев и водолазът Димитър Франгов за любовта към синьо-зелените води

| обновено на 08.06.23 в 19:30
Снимка: Пламен Тенев

Необятната синева на морето, маранята на замъгления хоризонт, където вода и небе се сливат, уханието на водорасли, ситният пясък, който полепва по краката ти и не иска да се отмие са само малка част от притегателната му мощ. Морето дава много, но и много може да отнема, затова и към него трябва да се гледа с нужното уважение и с готовност на компромиси пред авторитета му на стихия.

Морето на север е приказка, която разказва увлекателно, тихо привлича и бурно се смее. Заставайки на високия бряг, очите ти не могат да обхванат красотата на морските дюни, на безкрайните северни плажове, на почти липсващите доказателства от цивилизацията. Затова и любителите на Северното Черноморие са хора, които щом ти заговорят, от устите им се лее разказ за любовта.

Морето за ветроходеца Васил Куртев е една красива и в същото време опасна стихия. През 2017 г. той посрещна 80-годишния си юбилей в Индийския океан по време на околосветското си плаване, продължило 645 дни и преодолени 26 000 мили. Мечтата на живота си Васил Куртев сбъдва с яхтата на брат си, наречена „Одесос“. Той е и четирикратен носител на Златния глобус „Кор Кароли“. 

Най-важното е да бъдеш упорит и да се съобразяваш с тази стихия. Морето е стихия, която привлича хората. Аз винаги съм казвал, че езерото е красиво, но морето е хем красиво, хем те плаши. Ако не се плашиш, само бела можеш да направиш. Човек трябва да е подготвен, винаги преди да тръгне с големи стъпки, преди да почне големи крачки, първо трябва да направи малки крачки наблизо, казва Куртев.

Когато плаваш с лодка, която познаваш, ти всъщност имаш добра застраховал, категоричен е мореплавателят. 

През 2021 г. две събития по Северното Черноморие поставиха поредица от въпроси по отношение на морското спасяване. В края на месец септември в един и същи ден излезе новината, че мъж от Добрич, влязъл с кану в морето, е изчезнал. Малко по-късно стана ясно и че печално известният вече кораб "Вера Су" е заседнал в морето до скалистия бряг край местността Яйлата. В спасителната операция на рибаря тогава се включиха много доброволци, сред които и водолазът Димитър Франгов. Роден в София, завършил "Връзки с обществеността" в Софийския университет, но от години живее със съпругата си и двете си прекрасни деца в Шабла. Димитър Франгов е от онези хора, които можете да слушате с часове, защото говорейки за морето, той говори и за любовта. Но и според него човек никога не трябва да подхожда към морската стихия с наивност и с убеждението, че водата е само романтика, плясък на вълните и ухание на свобода.

Всяко зло води след себе си мъдрост. Много е важно да си направим съответните поуки за безопасността, която винаги трябва да си съпровожда във всяко наше занимание, дори и фа не е професионално, а като хоби, категоричен е Франгов. Той коментира, че след тези случаи пробойните в устройството на институциите вече се виждат, а всъщност проблемите са известни отдавана.

Франгов изрази надежда след ситуацията с "Вера Су" да са извадени правилните изводи по отношение на организацията и финансирането на морското спасява и протокола при спасителните операции.

Хората да не подценяват морето и винаги да са подготвени, съветва Франгов. Той препоръчва дори тези, които управляват малки плавателни съдове, за които не се изисква регистрация и капитанско право, да преминат курсове. Той е категоричен, че на първо място винаги трябва да е съобразена метеорологичната обстановка. Технологичното време, в което живеем, ни дава възможност да сведем до минимум фатални инциденти, благодарение на модерни GPS устройства, каза той. 

Водолазът обърна внимание и на друг сериозен проблем - няма режим на регистрация на джетовете, а това според него е притеснително, тъй като няма година, в която да няма инцидент.

С двама морски хора, влюбени в безкрайността на синьо-зелените води, ни среща в следващия репортаж кореспондентът ни в Добрич Мая Щърбанова:





По публикацията работи: Елисавета Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образователни лекции за трима военни пилоти от Добрич организира РИМ-Добрич

Образователни лекции за трима военни пилоти от Добрич – Димитър Списаревски, Георги Атанасов и Йордан Славов, организира Регионалният исторически музей в добруджанския град. Инициативата носи заглавието „Те браниха небето на България – пилоти от Добрич, участвали във Втората световна война“ и е по повод 80-годишнината от нейния край. Поредицата от..

публикувано на 23.04.25 в 19:52

РИОСВ-Варна за пеликана Стойчо: Птицата е социализирана, но заради храната наготово няма стимул да отлети

Превърнал се в любимец на Варна и талисман на града - розовият пеликан Стойчо, който заживя на Морска гара, вече е социализиран и не изпитва безпокойство от човешко присъствие, съобщават от Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна. Експерти от екоинспекцията наблюдават птицата. Според тях пеликанът е в добро общо състояние, не се..

обновено на 23.04.25 в 17:45

От детските книжки до големите мечти с Екатерина Монева

На 23 април отбелязваме Международния ден на детската книга и на авторското право. Ден, посветен на вълшебството на историите, които променят света на малките читатели. И кой по-подходящ събеседник за този ден от един истински съвременен разказвач – Екатерина Монева, автор на детската книжка „Лоли“.  Радостната новина е, че историята няма..

публикувано на 23.04.25 в 13:20

Анна-Мария Попова: За книгите с любов

 Анна-Мария Попова е библиотекар в РБ "Пенчо Славейков" във Варна, създател на блога „ Bookfan.tasy ”, запален читател и киноман. Срещаме се с нея в Световния ден на книгата и авторското право, в специалния за четящите хора месец април. Започнал с годишнина от рождения ден на Андерсен и посветен на детската книга, пролетният месец продължава с..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

Варненската библиотека отбелязва Световния ден на книгата с "Маратон на четящите хора"

23-тото издание на „Маратон на четящите хора“ идва под мотото „Невидимите диалози: писатели, преводачи, читатели“. На днешния ден всички събития във Варненската библиотека представят литературата като жив и непрекъснат диалог — между автора, преводача и читателя. Преводът превръща литературата в активен мост между културите, а преводачът е творецът,..

публикувано на 23.04.25 в 08:21

Как да се разтоварим след преяждането по празниците

Покрай Великденските празници, почивните дни и емоциите от срещите с роднини, често може да се случи да попрекалим с хапването. В такива случаи, след като откопчее още едно копче на панталона, най-често човек си казва „от понеделник съм на диета и започвам да се храня здравословно“.  Специалисти съветват в никакъв случай да не правим драстични..

публикувано на 23.04.25 в 06:51

Маратон на четящите хора във Варна

23-тото издание на „Маратон на четящите хора“ идва под мотото „Невидимите диалози: писатели, преводачи, читатели“. На 23 април 2025 г. всички събития във Варненската библиотека представят литературата като жив и непрекъснат диалог — между автора, преводача и читателя, отбелязват оттам. Преводът превръща литературата в активен мост между културите, а..

публикувано на 22.04.25 в 19:55