Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Морето като стихия

Ветроходецът Васил Куртев и водолазът Димитър Франгов за любовта към синьо-зелените води

| обновено на 08.06.23 в 19:30
Снимка: Пламен Тенев

Необятната синева на морето, маранята на замъгления хоризонт, където вода и небе се сливат, уханието на водорасли, ситният пясък, който полепва по краката ти и не иска да се отмие са само малка част от притегателната му мощ. Морето дава много, но и много може да отнема, затова и към него трябва да се гледа с нужното уважение и с готовност на компромиси пред авторитета му на стихия.

Морето на север е приказка, която разказва увлекателно, тихо привлича и бурно се смее. Заставайки на високия бряг, очите ти не могат да обхванат красотата на морските дюни, на безкрайните северни плажове, на почти липсващите доказателства от цивилизацията. Затова и любителите на Северното Черноморие са хора, които щом ти заговорят, от устите им се лее разказ за любовта.

Морето за ветроходеца Васил Куртев е една красива и в същото време опасна стихия. През 2017 г. той посрещна 80-годишния си юбилей в Индийския океан по време на околосветското си плаване, продължило 645 дни и преодолени 26 000 мили. Мечтата на живота си Васил Куртев сбъдва с яхтата на брат си, наречена „Одесос“. Той е и четирикратен носител на Златния глобус „Кор Кароли“. 

Най-важното е да бъдеш упорит и да се съобразяваш с тази стихия. Морето е стихия, която привлича хората. Аз винаги съм казвал, че езерото е красиво, но морето е хем красиво, хем те плаши. Ако не се плашиш, само бела можеш да направиш. Човек трябва да е подготвен, винаги преди да тръгне с големи стъпки, преди да почне големи крачки, първо трябва да направи малки крачки наблизо, казва Куртев.

Когато плаваш с лодка, която познаваш, ти всъщност имаш добра застраховал, категоричен е мореплавателят. 

През 2021 г. две събития по Северното Черноморие поставиха поредица от въпроси по отношение на морското спасяване. В края на месец септември в един и същи ден излезе новината, че мъж от Добрич, влязъл с кану в морето, е изчезнал. Малко по-късно стана ясно и че печално известният вече кораб "Вера Су" е заседнал в морето до скалистия бряг край местността Яйлата. В спасителната операция на рибаря тогава се включиха много доброволци, сред които и водолазът Димитър Франгов. Роден в София, завършил "Връзки с обществеността" в Софийския университет, но от години живее със съпругата си и двете си прекрасни деца в Шабла. Димитър Франгов е от онези хора, които можете да слушате с часове, защото говорейки за морето, той говори и за любовта. Но и според него човек никога не трябва да подхожда към морската стихия с наивност и с убеждението, че водата е само романтика, плясък на вълните и ухание на свобода.

Всяко зло води след себе си мъдрост. Много е важно да си направим съответните поуки за безопасността, която винаги трябва да си съпровожда във всяко наше занимание, дори и фа не е професионално, а като хоби, категоричен е Франгов. Той коментира, че след тези случаи пробойните в устройството на институциите вече се виждат, а всъщност проблемите са известни отдавана.

Франгов изрази надежда след ситуацията с "Вера Су" да са извадени правилните изводи по отношение на организацията и финансирането на морското спасява и протокола при спасителните операции.

Хората да не подценяват морето и винаги да са подготвени, съветва Франгов. Той препоръчва дори тези, които управляват малки плавателни съдове, за които не се изисква регистрация и капитанско право, да преминат курсове. Той е категоричен, че на първо място винаги трябва да е съобразена метеорологичната обстановка. Технологичното време, в което живеем, ни дава възможност да сведем до минимум фатални инциденти, благодарение на модерни GPS устройства, каза той. 

Водолазът обърна внимание и на друг сериозен проблем - няма режим на регистрация на джетовете, а това според него е притеснително, тъй като няма година, в която да няма инцидент.

С двама морски хора, влюбени в безкрайността на синьо-зелените води, ни среща в следващия репортаж кореспондентът ни в Добрич Мая Щърбанова:





По публикацията работи: Елисавета Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

АМОРФА на 16!

Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..

публикувано на 25.01.25 в 15:45

Почитаме паметта на Свети Григорий Богослов

Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..

публикувано на 25.01.25 в 10:48

Университетски ботанически градини публикуваха списъка със семена (INDEX SEMINUM) за 2025 г

И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“).  Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..

публикувано на 24.01.25 в 19:46

Формите на домашно насилие разясняват сред подрастващите в Добрич

Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..

публикувано на 24.01.25 в 19:44

Как да си възстановим здравноосигурителните права след пребиваване в чужбина?

Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..

публикувано на 24.01.25 в 15:45

С нова техника ще чистят пътищата във Вълчидолско от сняг

С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..

публикувано на 24.01.25 в 13:20
Кап. Георги Славянов

Вицеадмирал Митко Петев: Капитан Георги Славянов е пример за всеки морски офицер

Днес българската морска общност отбелязва 132 години от рождението на капитан I ранг Георги Славянов. Георги Славянов има големи заслуги за развитието на ВМС и подводното плаване. Той е и един от началниците на ВВМУ. Командир е на първата българска подводница UB18. Дава тласък на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна за строеж и..

обновено на 24.01.25 в 12:19