Строежът на века - така турски анализатори определят започналото изграждане на мегаканала Истанбул, който ще свързва Черно с Мраморно море. Каналът ще е широк от 250 до 1000 метра и дълбок около 25 метра. Проектът е на стойност поне 15 милиарда евро.
Изграждането на този канал обаче породи редица притеснения, както сред турските еколози, така и сред колегите им от страните в региона на Черноморския басейн.
Най-застрашени са местните видове, които може да бъдат изместени от чужди видове, които ще нахлуят през канала от Мраморно море. Това коментира за Радио Варна доц. Виолин Райков от Института по океанология към БАН.
"Двете морета са с различна соленост и евентуално смесване на техните води ще доведе до промяна в химичния състав на Черно море, което ще се отрази на всички организми в него", каза още Виолин Райков и допълни, че при самото прокопаване ще се вдигнат дънните утайки, което също ще има негативни последици.
Каналът между Черно и Мраморно море ще засегне и популацията от делфини, които обикновено зимуват в района на Босфора, това пък е свързано и с миграцията на рибите, подчерта доц. Райков.
Изграждането на Канал Истанбул може евентуално да доведе до спадане на нивото на Черно море, каза капитан Трифон Трифонов, който дълги години е работил в Хидрографската служба на Военноморските сили.
"На изток от нос Шабла се усеща едно голямо течение, носещо много вода. Това течение достига до Босфора, който обаче не може да поеме голямото количество водна маса и тя се връща в западна посока. Възможно е тази вода да потече по новия канал, което ще има непредвидими последствия", каза Трифонов.
Според него спадането на нивото ще предизвика пресушаване на крайбрежни езера и лагуни. В същото време има вероятност да навлиза и по-солена вода от Мраморно море, което неминуемо ще се отрази на флората и фауната в Черно море.
Твърдението, че прокопаването на новия Канал Истанбул ще доведе до проблеми с екологията в Черно море е ВЯРНО. Според експертна оценка изграждането на проекта ще предизвика редица проблеми, не само в Черно море, но и в крайбрежните зони. Очакват се негативни последици върху биоразнообразието, както и навлизане на инвазивни видове, които може да изместят традиционните за Черно море. Прогнозираните промени с морските течения могат да имат непредвидими последствия за морските обитатели.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Елементарните сметки за мнозинство за съставяне на правителство сочат, че най-логично е то да е формирано от коалициите ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната - Демократична България". Всеки опит да се прави мнозинство с други партии около едната от двете коалиции е игра. Това каза политологът Даниел Стефанов в предаването на Радио Варна Post Factum. Той..
От днес започва рехабилитацията на пътната настилка в район „Аспарухово“, като началото на дейностите е подходът към корабостроителницата под Аспарухов мост. След това техниката и екипите ще изпълнят текущите ремонти по улиците и булевардите в квартала, посочват от Дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ към Община Варна.
Още тази седмица може да започне демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“, информираха от Дирекция "Управление на сигурността и контрол на обществения ред". Премахването на бараките ще става по утвърден график, във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул...
Предвижда се цялостно обновяване на сградата на Диагностично-консултативния център „Света Екатерина“ и изграждане на допълнителна пристройка към нея, в която да бъдат обособени операционни зали. Това каза управителят на ДКЦ-5 д-р Галина Павлова. Ремонтът ще бъде финансиран по програма "Региони в растеж", проектът на стойност 8,5 млн. лева е класиран..
Протест под надслов "Нито една повече" ще се проведе в редица градове у нас, сред които и Варна. Шествието във Варна започва от 18 часа пред Съдебната палата на площад "Независимост". Да покажем солидарност с всички момичета и жени, преживели или станали жертва на насилие, посочват организаторите. В същия час протестни акции ще се проведат още в..
От началото на годината до края на октомври във Варна има ръст на издадените заповеди за защита при домашно насилие. Tе са 420, докато за същия период на миналата година са били 338. Това съобщи регионалният координатор по темата в ОД на МВР полицейски инспектор Янка Донева н а специален брифинг, посветен на Международния ден за премахване на..
Увеличава се броят през настоящата година на издадените заповеди за защита, свързани със случаите на домашно насилие, на територията на област Добрич. Извършилите престъпления от този характер от 1 януари до 31 октомври са 136 мъже и 18 жени. При издадените 146 заповеди за защита от домашно насилие потърпевши са били 35 деца, 128 жени и..