Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Швейцария гласува нов закон за климата

Швейцария
Снимка: money.bg

Швейцарците, които усещат въздействието на глобалното затопляне върху бързо топящите се ледници, гласуваха нов закон за климата, целящ да насочи страната към въглеродна неутралност, предаде АФП.

Последните проучвания на общественото мнение сочат силна подкрепа за предложения закон, който ще изисква от Швейцария да намали зависимостта си от вноса на нефт и газ, като увеличи разработването и използването на по-екологични и местни алтернативи.

Но в последното проучване на социологическата агенция gfs.bern подкрепата се понижи, макар и да остана 63%, на фона на твърденията на популистката дясна Швейцарска народна партия (SVP), че законът, който ще задължи страната да стане въглеродно неутрална до 2050 г., може да навреди на икономиката.

Избирателните секции трябваше да бъдат отворени за няколко часа в неделя сутринта, преди да затворят по обяд.

Но повечето гласове обикновено се подават предварително, по известната швейцарска система на пряка демокрация, и първоначалните резултати се очакваха до средата на следобеда.

Поддръжниците твърдят, че предложеният "Федерален закон за целите на опазването на климата, иновациите и укрепването на енергийната сигурност" е необходим, за да се гарантира енергийната сигурност.

Те твърдят, че той също така ще помогне за справяне с опустошителните последици от изменението на климата, подчертани от драматичното топене на ледниците в швейцарските Алпи, които са загубили една трета от обема на леда си между 2001 и 2022 г.

Швейцария внася около три четвърти от енергията си, като целият потребяван нефт и природен газ идват от чужбина.

Първоначално активистите за климата искаха да настояват за пълна забрана на потреблението на нефт и природен газ в Швейцария до 2050 г.

Правителството обаче се противопостави на т.нар. инициатива "Ледници" и изготви контрапредложение, в което отпадна идеята за забрана, но бяха включени други елементи.

В текста се обещава финансова подкрепа в размер на 2,2 млрд. швейцарски франка (2,2 млрд. долара) за период от десет години, за да се насърчи замяната на отоплителните системи, работещи с газ или нефт, с алтернативи, щадящи климата, както и помощ за насърчаване на предприятията към екологични иновации.

Почти всички основни партии в Швейцария подкрепят законопроекта, с изключение на най-голямата партия в страната - SVP, която инициира референдум срещу това, което нарича "закон за разхищение на електроенергия".

SVP твърди, че целта на законопроекта за постигане на неутралност по отношение на климата за малко повече от четвърт век на практика означава забрана на изкопаемите горива, което според нея ще застраши достъпа до енергия и ще доведе до рязко повишаване на сметките за електричество на домакинствата.

Миналия месец лидерът на SVP Марко Киеза разкритикува "утопичната" визия на законопроекта, като заяви, че той ще увеличи разходите за енергия с 400 милиарда швейцарски франка (448 милиарда долара), като същевременно няма да има почти никакво въздействие върху глобалния климат.

Световната метеорологична организация (СМО) заяви през април, че топенето на алпийските ледници ще има икономическо въздействие както в краткосрочен план - като природни бедствия и загуба на приходи от туризъм, така и в дългосрочен план, тъй като те захранват реките и водноелектрическите централи.

През 2021 г. SVP успешно лобира срещу закон, който щеше да ограничи емисиите на парникови газове.

Но според наблюдатели този път ще ѝ бъде по-трудно да убеди хората в своето послание.

Все повече се настоява Швейцария да намали зависимостта си от чуждестранни енергийни източници, след като руската инвазия в Украйна постави под съмнение достъпа на Швейцария до голяма част от чуждестранната енергия, която използва.

Провежда се и референдум за това дали да се повиши данъчната ставка за големите предприятия.

Правителството иска да промени конституцията, за да може Швейцария да се присъедини към международно споразумение, водено от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), за въвеждане на глобална минимална данъчна ставка от 15 % за мултинационалните корпорации.

Последното проучване на общественото мнение сочи, че 73% от швейцарските избиратели подкрепят плана, който ще наложи новата ставка на всички базирани в Швейцария компании с оборот над 750 млн. евро.

Досега много от 26-те швейцарски кантона налагаха едни от най-ниските ставки на корпоративния данък в света, което според тях често беше необходимо за привличане на бизнеса в условията на високи заплати и разходи за местоположение.

Според изчисленията на швейцарското правителство приходите от допълнителния данък ще възлязат на между 1,0 и 2,5 млрд. швейцарски франка само през първата година.
По публикацията работи: Ваня Славова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ксанти

Гърция ограничава отдаването на имоти за краткосрочни наеми, налага глоби до 40 хил. евро

Гърция ограничава отдаването на имоти за краткосрочни наеми, като глобява собствениците им до 40 хиляди евро. Това засяга и българите, които отдават имотите си сезонно. Политиката на правителството е да се ограничи отдаването на имоти на краткосрочни наеми, за да се увеличат предложенията за дългосрочни наеми, заяви премиерът Мицотакис...

публикувано на 09.11.24 в 15:10
Облачно море

Облачно със слаби валежи от дъжд

През денонощието времето ще бъде предимно облачно, главно в Североизточна България и по северното Черноморие със слаби валежи от дъжд.  Ще духа до умерен, през нощта и в сутрешните часове по крайбрежието силен вятър от север-северозапад.  Минимални температури между 1° и 6°, максимални 3°-8°, по крайбрежието и в Югоизточна България 8°-11°...

публикувано на 09.11.24 в 14:28
Благомир Коцев

Благомир Коцев: Строителството на стадион "Варна" зависи изцяло от "Химимпорт"

Липсата на проектна готовност от предходния кметски екип е причина за очакваната загуба на част от общо 100-те милионале лева, които държавата отпусна за Варна за тази година. Това съобщи в предаването „Позиция“ кметът на Варна Благомир Коцев. Парите, които няма да бъдат усвоени през тази година, не могат да се прехвърлят за следващите..

обновено на 09.11.24 в 14:27

Бранимир Балачев: Прогнозирам местни избори за кмет на Варна до няколко месеца

Народният представител Бранимир Балачев гостува в предаването "Позиция" на Радио Варна. На тези избори това, което постигнахме, е впечатляващо.  Успяхме за два-ти месеца да върнем близо 120 хиляди гласа обратно. Като махнем областите в България със смесено население: Силистра, Разград, Търговище, Шумен и Кърджали, във всички останали области ние..

публикувано на 09.11.24 в 12:17

Празникът на еленския бут привлича посетители

За единадесета година възрожденският град Елена посреща хиляди гости за Празника на еленския бут. Майсторите балканджии днес и утре ще демонстрират кулинарното си изкуство. Повече от 1500 еленски бута са приготвили за гостите си домакините. Освен прословутият еленски климат, който е задължително условие за неповторимия вкус на..

публикувано на 09.11.24 в 10:52
Снимката е илюстративна.

Затварят за два часа в неделя част от ул. „Кирил Шиваров“ заради футболната среща между ФК „Спартак“ и ФК „Лудогорец“

Във връзка с провеждане на футболна среща между отборите на ФК „Спартак“ и ФК „Лудогорец“ Разград, на 10 ноември, за времето от 15:30 ч. до 17:30 ч. ще бъде преустановено движението на моторни-превозни средства по ул. „Кирил Шиваров“ в отсечката между ул. „Дойран“ и ул. „Прилеп“. Промяната в организацията на движението ще да бъде осигурена..

публикувано на 09.11.24 в 10:42

Интензивен е трафикът на някои от граничните ни пунктове

За интензивен трафик на изход за товарни автомобили на граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) "Русе" и "Кардам" на границата с Румъния съобщават на сайта си от Главната дирекция "Гранична полиция"на МВР. Данните са към 6:00 часа тази сутрин. На ГКПП "Дунав Мост Русе" от 1 до 15 ноември ще се въведе временна организация на..

публикувано на 09.11.24 в 10:32