Директорът на Театрално-музикален продуцентски център Варна Даниела Димова стана "Кавалер на ордена за изкуство и литература" на Франция. Отличието й беше връчено на официална церемония на Сцена Ротонда в Държавна опера-Варна от Н. Пр. Жоел Мейер, посланик на Република Франция в България.
В обръщението си Мейер проследи творческата и обществена биография на Даниела Димова, като посочи заслугите й за развитие на сценичните изкуства и културния живот във Варна, информират от пресцентъра на културната институция. Висшият дипломат специално открои приноса на Даниела Димова за популяризиране на френската музика и култура, както и активното сътрудничество с Френския институт в България и Алианс Франсез Варна. По повод 20-годишнината на Френския институт в България през 2011 г., в премиерата на Държавна опера Варна „Проклятието на Фауст“ от Берлиоз, Даниела Димова изпълнява ролята на Маргарита, заедно с френския баритон Пиер-Ив Прюво в ролята на Мефистофел, под палката на френския диригент Амори дьо Клозел. През същата година, в партньорство с Френския институт се реализира втора копродукция, премиерата за България на „Граф Ори“ от Росини, основана на новата версия на творбата от френския музиколог Дамиен Колас, с участието на френски постановъчен екип и артисти от Варненската опера. След това силно начало двустранните взаимоотношения се задълбочават и всяка година на сцената на Държавна опера Варна и Летния театър се изпълняват множество френски музикални произведения. Поставят се френски творби, сред които мюзикълът „Парижката Света Богородица“ през 2020 г., оперите „Хофманови разкази“ от Жак Офенбах през 2021 г., „Ромео и Жулиета“ от Гуно през 2022 г. и др. Артисти от Варненската опера редовно участват с концерти и други събития на открито в Празника на музиката, който от 2011 г. Френският институт в България и Алианс Франсез Варна организират съвместно с Община Варна през последните 11 години. През 2024 и 2025 г., по повод 150-годишнината от първото изпълнение на „Кармен“ от Бизе и 150-годишнината от рождението на Равел, Държавна опера Варна и френските институции замислят нови амбициозни начинания.
Даниела Димова благодари на Н. Пр. Жоел Мейер и Френското посолство за вниманието и високата оценка на нейните усилия в годините. „Успехите ни са плод от креативността и старанието на целия екип на Театрално-музикален продуцентски център Варна, съдействието на Община Варна и подкрепата на всички съмишленици, с които създаваме част от културния облик на Варна. Заедно ще продължим по пътя, в който аз ще вложа всичките си професионални и човешки знания, а мой ориентир ще останат и в бъдеще ценностите на френската музика и френската култура“, изтъкна Димова.
Орденът за изкуство и литература е висше държавно отличие на Франция, учредено на 2 май 1957 г. Престижното звание „Кавалер на Ордена за изкуство и литература“ се присъжда на творци, откроили се с произведенията си в областта на изкуството или литературата, или с приноса си за влиянието на изкуствата и литературата във Франция и по света. Даниела Димова е вторият български творец, който 41 години след големия български диригент Руслан Райчев получава високото френско отличие.
За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка. Тази година "Нощ на Музеите и..
Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..
От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..
„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш...
Учебният музей към Регионалния исторически музей във Варна съвместно с Тракийски научен институт, филиал Варна, организират дискусия на тема: "Памет и поуки. 80 години от края на Втората световна война". Тя ще се проведе на 8 май от 16.30 ч. в Археологически музей - Варна, зала "Одесос". В нея ще вземат участие доц. д-р Йорданка Тонева и доц. д-р..
"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..
Създателката на Ванилия от детската поредица "Феята от захарницата" ще гостува във Варна на 3 май, събота, в Регионалната библиотека "Пенчо Славейков". Антонова ще запознае децата с предисторията на своята „първокласна сладкарска фея, величествена и всемогъща” и ще разкаже за това как феята е попаднала в захарницата. В Детския и средношколски отдел..