Дрехи без етикети или със смачкани обозначения на състава на текстила установи проверка на Радио Варна.
Можем ли да сме сигурни, че дрехите, които се предлагат за нови в магазините в центъра на Варна, не са употребявани? Не визираме магазините втора употреба, аутлет или преоценена стока. Ограничаваме се със стоката зад лъскавите витрини, където се оказва, че трудно може да разберем какъв е съставът на материята. Причините - етикетът, поставен от производителя, е смачкан и боядисан с цвета на дрехата, или пък липсва.
Продавачката в един от магазините на бул. „Княз Борис I“ не успя да обясни защо след като, по думите й, дрехата не е прана, етикетът е цикламен, какъвто е и цветът на блузата. Тя отрече в магазина да се продават дрехи втора употреба.
Блузата е нова колекция, 100 % лен, а цената - 78 лева.
Със снимка на смачкания и оцветен етикет отиваме в магазин за втора употреба. Показваме го на продавачката, през чиито ръце минават купища използвани дрехи:
„Етикетите на употребяваните дрехи винаги са намачкани. Когато цветът на етикета е променен, значи дрехата е прана. При нас можете да откриете много хубави и запазени дрехи. Имаме ленена пола за 7 лева. “
В друг магазин на бул. „Сливница“ предлагат нови дрехи без етикети. Обяснението на продавачката е, че етикетите са паднали.
Създателят на платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова коментира пред Радио Варна, че всеки търговец, който продава дрехи втора употреба, трябва да информира предварително потребителите, че това е така, в противен случай се счита, че дрехите са нови. Освен външните белези, за качеството на дрехата може да ни ориентира етикетът, който съдържа информация за състава на текстилните влакна. Не може да има дрехи без етикети:
„В разпоредбите, които са валидни за целия Европейски съюз, изрично е записано, че етикетът трябва да е здраво прикрепен към дрехата, за да не се стига до подобни случаи."
Радио Варна изпрати сигнал до Комисията за защита на потребителите /КЗП/ във Варна. Очакваме резултатите от проверката.
Чуйте повече в прикачения звуков файл.Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..