Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варна отбеляза 46 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма"

6
Снимка: Румен Сарандев

С поднасяне на венци и цветя на паметната плоча, поставена в градинката до гаровия площад, днес във Варна бе отбелязана 46-ата годишнина от потушаването на пожара на моторния танкер "Ерма". 






През 1977 г. пожар избухва на танкера „Ерма", който се намира във варненското пристанище. На кораба има хиляди тонове нефт, а гасенето на пожара продължава почти цяло денонощие.

Варна е била заплашена от унищожителен взрив, който, според специалисти, е щял да помете всичко на 2 километра разстояние.

На 22 юни танкерът Ерма пристига във Варна с над 18 000 тона висококачествен либийски нефт. За едно денонощие са разтоварени близо половината.

На 23 юни в 17,35 на кораба се чува мощна експлозия, съпроводена със силен пожар. По късно ще стане ясно, че той е предизвикан от внезапно възникнала повреда в спомагателен генератор на танкера. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

На борда е само една трета от екипажа, извършващи рутинни разтоварни операции. След първия взрив моряците панически напускат кораба, но старши помощник капитанът, с помощта на двама моряци, успява да затвори крановете, по които мазутът тече към бреговата магистрала.

Корабът остава без осветление, унищожени са пожарните и отводнителните помпи. Полупълният танкер се превръща в куп горящ и трещящ метал.

Първи предприемат действия пожарникарите, които са вече на мястото само 10-15 минути след оповестяването им. Пожарът обхваща цялата кърмова част, от единия борд влекачите поливат туловището на горящия танкер, а от другата страна екип от пожарникари се опитва да гаси от брега. В първите няколко часа резултат от гасенето няма.

Мащабите на бедствието са застрашително големи и всички възможни сили и средства са призовани да се включат в борбата с възникналата инфарктна ситуация. Спасителният кораб "Нептун" по това време е ангажиран с осигуряване безопасността на най голямата ежегодна ветроходна регата с чуждестранно участие и се намира край Несебър. Веднага му е наредено да изостави 100-тината ветроходни яхти и с пълен ход да се отправи към Варна.

Стига се и до рискования план на два 100-тонни кран-платформи да се натоварят противопожарни коли и така да се приближат непосредствено до борда на „Ерма". Това става под канонада от взривове от горящото и пушещо туловище на танкера.

След серията от взривове „Ерма" опира дъното и безплодни се оказват опитите да бъдат срязани котвените вериги. Тогава става мощна експлозия. Процесът става неуправляем. Всички плавателни съдове са евакуирани от порта. Тогава от София със самолет пристига началникът на националната Противопожарна охрана.

Появата на генерал Илия Дончев и неговият личен пример вдъхват кураж на останалите и създава условия за организирано осъществяване на операцията по загасяване на пожара. Прокрадва се надеждата, че нощта няма да свърши трагично за града.

На сутринта в действие влизат и водолази, които трябва да изпълнят сложна мисия в горивния танк. Нужни са двама, но няма желаещи. След жребий късите клечки изтеглят Веселин Димов и Пламен Димов. Те атакуват газьоления танк отвътре и успешно запушват цепнатините, подхранващи непрекъснато "нафтовата печка" - огнището на пожара.

По време на операцията е изразходено цялото количество пенообразовател на пожарните служби на областите Добрич, Шумен, Търговище, Разград и Бургас. До окончателното потушаването на пожара в следобеда на 24 юни педантично броените взривове от Бреговия щаб са 91.

По чудо няма сериозно пострадали при операцията по ликвидиране на пожара. Според полковника от резерва Цанко Ганев обаче, стресът по време на пожара се е отразил на някои от огнеборците и в следващите 3 години са починали 9 от офицерите, участвали в операцията.

9 дни по-късно „Ерма" е преместен от мястото на инцидента. Никога повече танкерът не вижда открито море и отива за резервни части.

След случая с „Ерма" в страната идват представители на пожарните служби от тогавашните социалистически страни, за да се запознаят с опита ни за успешната ликвидация на инцидента. Анализите показват, че при евентуално взривяване на товара на танкера е щяло да бъде пометена всичко в радиус от 2 километра.

Специалистите казват, че надеждата за овладяване на пожара на „Ерма" е била малка, тъй като в световната практика са известни само няколко случая на спасен танкер. А случаят „Ерма" остава в историята като единственият, при който горящ танкер е загасен на територията на пристанище.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциация "Българска книга": Тази година "Алея на книгата" във Варна няма да има

Традиционното събитие "Алея на книгата" няма да се проведе тази година. Това съобщиха организаторите от асоциация "Българска книга".   Причината, допълват те, е че Експертният съвет по устройство на територията към Община Варна не е разрешил събитието да се проведе на обичайното му място. През последните 15 години „Алея на книгата“ се провеждаше по..

публикувано на 21.07.25 в 17:33

Как и кога можем да изхвърляме едрогабаритни отпадъци във Варна? (ГРАФИК)

Община Варна припомня на гражданите, че функционира площадката за разделно събиране на отпадъци, генерирани от домакинствата. Жителите на Варна имат възможност да предават напълно безвъзмездно различни видове битови отпадъци. Площадката е с адрес: гр. Варна, район „Владислав Варненчик“, ул. „Перперикон“ №11, с работно време: всеки ден от 9:30 до..

публикувано на 21.07.25 в 16:43

Предлагат да бъде удължен срокът за бележките в евро и лева от таксиметровите шофьори

Промяна на Закона за въвеждане на еврото в Република България предвижда срокът за обозначаване в лева и евро на бележките от таксиметровите апарати да бъде удължен до 30 октомври 2025 г. Това са част от промените, предложени от правителството, които вече са внесени в Народното събрание и ще бъдат разгледани преди 8 август т.г., съобщиха от пресцентъра..

публикувано на 21.07.25 в 16:33

Министър Вълчев: Да говорим с факти срещу митовете за еврото

Най-много трябва да разчитаме на гласа и експертизата на учените по отношение на процесите и икономическите перспективи пред страната ни от въвеждането на еврото. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев при откриването на конференцията „Ние и еврото: научни факти срещу митове“. Форумът се провежда в Икономическия университет –..

публикувано на 21.07.25 в 14:43

Пожар затвори магистрала "Тракия"

Пожар е възникнал при 73 км на магистрала „Тракия“ в посока Бургас. Огънят е в близост до бензиностанция. 5 пожарни коли са на място и работят за погасяването на пожара. Няма пострадали хора, няма опасност за населението, предаде бТВ. ОТ Агенция "Пътна инфраструктура" призовават шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост. Заради..

публикувано на 21.07.25 в 14:35

Излезе второто класиране за прием в осми клас

Министерството на образованието и науката публикува второ класиране за прием в 8. клас. Проверката става в системата https://infopriem.mon.bg/ с входящ номер и идентификационен код, съобщиха от пресцентъра на Министерството на образованието и науката.  Записването на класираните ученици ще продължи от 22 до 24 юли включително в училището, в което са..

публикувано на 21.07.25 в 14:32

Заместник-председателите поемат ръководството на ВАС

Днес е последният работен ден на Георги Чолаков като изпълняващ функциите ръководител на Върховния административен съд. От утре той излиза в двумесечен отпуск, а до избора на нов временен ръководител, начело на институцията, ще са заместник-председателите Мариника Чернева и Любомир Гайдов, съобщава БНР.  До това се стигна заради приетите в началото..

публикувано на 21.07.25 в 14:12