Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Забравеният свят на гения на Панчо Владигеров

Близо 20 пана, включващи снимки, нотни листове, кореспонденция, концертни афиши и др., свързани с малко познати факти от живота и творчеството на Панчо Владигеров включва изложбата „Панчо Владигеров в музикалния калейдоскоп на ХХ век. Посоки, връзки, отражения”, която е част от ММФ "Варненско лято" и може да бъде видяна до 9 юли във фоайето на Фестивален и конгресен център.

Сред документите има и театрални програми, в които присъства името на Владигеров като автор на театрална музика в Берлин – нещо, за което малцина в България знаят, разказва директорът на къщата – музей „Панчо Владигеров“ в София, Надя Сотирова.

Любопитно е да се види и афиш от музикалния фестивал в австрийския Залцбург от 1925 г., след който се разжа и идеята за създаването на варненските музикални дни, прерастнали по-късно в първият музикален фестивал у нас „Варненско лято“.

Панчо Владигеров е бил изключително име в музикалния свят на Европа, в обкръжението на най-ярките имена в европейската и световна музикална култура – композиторите Рихард Щраус, Золтан Кодай, Бела Барток, Дмитрий Шостакович, Джордже Енеску, Арам Хачатурян; диригентите - Бруно Валтер, Исай Дубровен, Херберт фон Караян, Едуард Мьорике, Джордже Джорджеску, Саша Попов, Евгени Светланов; на пианистите – Алексис Вайсенберг, Дино Липати, Святослав Рихтер; на цигуларите – Макс Розен, Густав Хавеман, Бронислав Хуберман, Давид Ойстрах, Леонид Коган; на певци, музикални продуценти, театрални състави, както и други представители на интелектуалния елит на Европа през миналия век – поети, писатели, драматурзи, режисьори.

Контактите на Владигеров с ярките творци на миналото столетие дават своя отпечатък в израстването му като композитор и пианист от световна величина, утвърждават го като ярко име и присъствие в културните програми и афиши на Европа десетилетия наред.

Неговите творби са изпълнявани в Берлин, Лайпциг, Мюнхен, Дрезден, Виена, Залцбург, Париж, Утрехт, Копенхаген, Стокхолм, Брюксел, Ню Йорк, Рим, Варшава, Атина, Букурещ... И днес изпълненията на творби на Панчо Владигеров по световните сцени изумяват изпълнители и публика, казва още Надя Сотирова.

Отдаваме ли дължимото на Панчо Владигеров, който масово в България свързваме почти единствено с рапсодия „Вардар“ (с нейно изпълнение се открива всяка година ММФ Варненско лято)?

Целият разговор с Надя Сотирова може да чуете в звуковия файл.

"Варна е един от градовете, които са особено свързани с неговата биография и с неговия творчески път. Вероятно повечето знаят и помнят този факт, че той е един от двигателите и основателите на първите български народни музикални тържества, в далечната 1926, които поставят началото на днешния фестивал "Варненско лято". Смятам, че отдаваме значимото, тъй като, от една страна той задочно присъства на фестивала, а от друга страна може да се види изключителното богатство на неговия архив, който завещава на българската държава. И не на последно място да се напомни отново на българската публика, на ценителите на българското музикално изкуство, какво е било мястото на Владигеров сред европейския и световен музикален елит", каза Надя Сотирова.
След Варна, където ще остане до 24 юли, изложбата „Панчо Владигеров в музикалния калейдоскоп на ХХ век” ще гостува в Зеления образователен център в Шабла, съобщи Надя Сотирова. Досега тя е показвана в много градове на страната, както и в Рим, Будапеща и Берлин. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Гостуваща изложба в РИМ-Варна: "Подаръкът - акт на дипломация и междудържавни отношения"

Исторически музей – Правец представя единствена по рода си колекция, включваща подаръци на българската държава и на държавния глава Тодор Живков от гости и делегации на правителствено ниво от цял свят. Периодът обхваща 60-те и 70-те години, както и подготовката и честването на 1300 годишнината на българската държава през 80-те години на ХХ..

публикувано на 07.07.24 в 11:24

Фестивалът „Киното – моя любов, моя песен“ за 13-ти път във Варна

Варна отново е домакин на фестивала за младежко изкуство „Арлекин“, от 3 до 8 юли. Част от него е 13-то издание на конкурса за пеещи деца и младежи „Киното – моя любов, моя песен“, от 5 до 7 юли. Над 40 деца от различни населени места в страната се представиха с популярни филмови песни Арт салона на Радио Варна. Тази година журито е в състав:..

публикувано на 06.07.24 в 16:36

Премиера на "Бохеми" тази вечер в Опера в Летния театър

Операта "Бохеми" със  звездното сопрано Красимира Стоянова в главната роля ще има своята премиера тази вечер от 21 часа във Варна.  Опера от Джакомо Пучини се поставя в рамките на Опера в Летния театър по повод  100 години от смъртта на Пучини.  Прочутият испански тенор Антонио Гандиа от Испания, гостуващ за пръв път във Варна, ще изпълни ролята..

публикувано на 06.07.24 в 10:53

Изложбата "Отвътре навън" гостува на варненската галерия "Ларго"

Талантливата художничка Силвия Богоева гостува на варненската галерия "Ларго" със серия от живописни платна и рисунки. Експозицията носи името "Отвътре навън" и представя творби, подготвяни в последната година. Това е първата самостоятелна изложба на младата авторка във Варна, а публиката ще има възможност да надникне във вселената на Силвия...

публикувано на 05.07.24 в 14:45

Излезе от печат книгата „Крайморска Добруджа – недоразказаното минало”

Излезе от печат книгата „Крайморска Добруджа – недоразказаното минало“. Днес авторът  проф. д-р Ангел Ангелов, д.м.н., я представи първо пред Общинския съвет в Балчик, който преди година гласува финансова подкрепа за издаването и. Краеведското издание съдържа: ретроспекция на земетресения и сурови снежни зими; историческа топонимия – над 400..

публикувано на 04.07.24 в 17:34
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 04.07.24 в 17:01

“HOME 2124” или едно дистопично бъдеще в бункер

На 4 юли се открива изложбата “ДОМ 2124” по идея на художника Димитър Солаков. 11 артисти от България и света ще превърнат бункера в дом “след края на света”. Звездата на изложбата е украинската артистка Жана Кадирова със световно известната творба “Паляница” (на укр. погача). Творбата представлява хляб, направен от камък и е метафора за трудностите..

публикувано на 04.07.24 в 16:39