Община Варна е изготвила стратегия за въвеждането на едносменен режим на обучение в училищата, за да изпълни изискването на Министерството на образованието и науката /МОН/ той да стане факт до 2026-2027 година. Това каза за Радио Варна Лилия Христова, директор на общинската дирекция „Образование“. Няколко са възможностите за реализирането на стратегията, каза тя и посочи какви са те.
Първата е намаляване на приема на ученици, което вече се случи в основните училища „Цар Симеон Първи“ и „Васил Априлов“ през настоящата учебна година и учебните заведения вече са на едносменен режим.
Втората възможност е чрез преобразуване на вида на училището от средно в основно – това се случи вече в училище „Васил Друмев“, а след три години ще е факт и за училище „Свети Климент Охридски“.
Третата възможност е разделяне на училищата, които се помещават в една сграда и строеж на нови сгради.
Четвъртата – изграждане на пристройки в дворовете на онези училища, които позволяват това, като Лилия Христова даде за пример СУ „Найден Геров“.
Намаленият прием на ученици в съответните училище се прави след анализ на базата данни от ГРАО и за всеки район община Варна има данни колко са децата подлежащи на обучение в училище. Единственият проблем е когато има масово пререгистриране на настоящи адреси, но общината няма лостове за ограничаване на този процес, обясни Лилия Христова.
Допълнителна пристройка е планирана да бъде изградена в ОУ „Васил Друмев“. Проектът е готов има и разрешение за строеж. Финансирането за него е част от програмата на МОН от 2020 година, по която за Варна отпуснатите средства за строителство са 30 млн.лв., но програмата не е индексирана с индекса на инфлацията в строителството и сега предстои общината да търси дофинансиране за строежите, както за училище „Васил Друмев“ , така и за още 6 обекта включени в програмата, каза Лилия Христова. По въпросната програма общината в момента строи детска градина на ул. „Хъшове“, изгражда се новата сграда към ДГ „Ран Босилек“ в село Тополи и пристройката в СУ „Найден Геров“.
Изпълнението на тази програма е много важно за Варна, защото то ще доведе до разделянето на двойките училища, каза още Лилия Христова. Една от двойките училища, които се помещават в една сграда са ОУ “П. Славейков“ и Трета природо-математическа гимназия. В двора на училището има място за строеж на нова сграда, която ще се ползва от гимназията.
ОУ „Захари Стоянов“ предстои да бъде разделено с МГ „Д-р Петър Берон“, като за гимназията ще бъде построена нова сграда.
Към момента двойката училища ПГИ „Д-р Иван Богоров“ и ОУ „А. Страшимиров“ остават в една сграда, тъй като материалната база е достатъчна за нуждите и на двете учебни заведения.
За разделянето на Пета гимназия и ОУ „Г.Раковски“ ще се направи широко обществено обсъждане и предстои отново случая да се разгледа в бъдещия Общински съвет на Варна, каза Лилия Христова. Припомням /бел.авт./, че планът на общината за разделянето на двете училища предвиждаше основното да остане в сегашната сграда, а за Пета гимназия да бъде построена нова в двора на ОУ „Свети Иван Рилски“. Според тогавашния план на общината 100-годишната сграда на училище „Свети Иван Рилски“ трябваше да бъде съборена и на нейно място да се построи нова за Пета гимназия, а учениците от основното училище да бъдат разпръснати в съседни училища. Варненската общественост реагира остро на намерението за събарянето на сградата и всички дейности бяха спрени.
Сега Лилия Христова заяви, че не се планира събарянето на нито една училищна сграда.
Снимката е от ОУ "Христо Ботев" в село Николаевка, община Суворово, което беше закрито миналата година.
На този ден през 1961 г. е извършен първият в историята пилотиран космически полет на космонавта Юрий Гагарин с кораба „Восток“. Преди два дни пък се навършиха 37 години от полета на първия български космонавт Георги Иванов. На 12 април 1961 година във Космоса е изпратен първият човек, съветският космонавт Юрий Гагарин. Той излита точно в 6 часа и 7..
През нощта времето ще бъде ясно и почти тихо. През деня ще е предимно слънчево, ще духа слаб вятър от югоизток. Температурите слабо ще се повишат, минималните ще са между 1° и 6°, а максималните ще са между 11 ° и 16 °. За Варна минимална температура около 5°, максимална около 14°. Вълнение на морето 2 бала. Температура на морската вода 8°-9°.
От 1 юни 2025-а година хартиената трудова книжка става електронна и се превръща в електронен документ - единен електронен трудов запис, информираха от КНСБ. Законодателната промяна, която предвижда дигитализацията, е от есента на 2023-а година, и беше даден дълъг преходен период, припомниха от синдиката. Старите хартиени трудови книжки трябва да бъдат..
Ахмед Доган умишлено води Алиатнса за права и свободи към заличаване. Той постепенно предава властта и този процес започна в края на миналата година. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна основателят на НДПС Гюнер Тахир. Според него, скоро може да има само едно ДПС с председател Делян Пеевски. „Това ще е така до момента, докато..
Държавата е забавила част от плащанията по проекти, включени за финнасиране със стоте милиона лева, които Варна трябваше да получи за миналата година. Това съобщи в предаването „Позиция“ на Радио Варна новоизбраният общински председател на ДСБ д-р Ивайло Митковски. Сред проектите, за които има забавяне, са сградата на новата библиотека и..
Основната цел на предложенията на първо четене на промените в Закона за движение по пътищата е да се намалят пътно-транспортните произшествия и травматизмът, като мерките са насочени към спасяване на човешки животи. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ бургаският депутат от ГЕРБ/СДС и председател на Временната парламентарна..
Варна е домакин на едно от най-значимите кариерни събития в страната – „Национални дни на кариерата“, организирано от JobTiger. Тази година в морската столица участват 22 компании , което е по-малко спрямо миналата година, когато броят им е бил над 30. Причините за това са икономическите предизвикателства, които усещат, както българският бизнес,..