Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художникът Юлий Таков: Това, което държи сетивата ми будни, се крие зад изображението

Активният творчески сезон за варненската галерия A&G Art Meeting продължава и през юли. Новото предизвикателство към сетивността на публиката идва от художника Юлий Таков и неговата изложба „Над повърхността“. Изложбата ще остане в арт пространството на галерията до 11 август.

В нея той представя няколко цикъла картини, които са част от търсенията му през последните две години. „В тях разглеждам въпросите за границите на свободата, егото, субективността на отделния индивид при интерпретиране на околния свят“.

Човекът е в центъра на работата на художника. „Той е потопен в своя илюзорен свят. Среща се с бариерите, които сам е поставил пред себе си и преодолявайки ги, намира смисъл в съществуването си. В работите си търся многозначност. Вълнува ме и влиянието на заобикалящата среда върху вътрешния свят на човека, както и обратното, тяхната взаимовръзка.“ – споделя авторът.

Ето как галеристката Анна Халамян осмисля картините на Юлий Таков: “Юлий е лаконичен философ, неговите творби ми напомнят испанското кино, в което има повече недоизказаност, отколкото изказаност. Привидно нормално, привидно спокойно, драмата е задкулисна, но затова пък - с голям потенциал. Той не работи с абстрактни сюжети, но предизвиква абстрактно мислене, в което духът е свободен.“

Картините за мен са като запис на отрязъци от време, своеобразен автопортрет на деня, седмицата или годината – казва Юлий Таков. Понякога посоката е предначертана. Друг път започвам отнякъде и продължавам без да зная къде ще ме отведе. През целия творчески процес обаче зная, че онова, което е най-съществено за мен, там, където е идеята и което държи сетивата ми будни, се крие зад изображението. И ми се иска тъкмо то да изплува над повърхността.

Светлана Вълкова разговаря с художника:


За автора:

Юлий Таков е роден през 1971 г. в София, където живее и работи. Завършва Националната художествена гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив, 1991 г., както и Частната художествена академия „Жул Паскин“ в София в класа на проф. Николай Майсторов, 1995 г.

Първата му самостоятелна изложба се открива 1994 г. в галерия „Акрабов“, Пловдив. През 2000 г. Юлий е носител на Първа награда за живопис на СБХ на името на Ани Трингова в „Национална младежка изложба“. През 2004 г. получава Трета награда в „Национална изложба конкурс на фондация „Св. Св. Кирил и Методий”, през същата година участва в изложбата „Пътуващ музей“, представена в Чехия, Полша, Унгария и двореца Порча, Австрия. През 2005 г. участва в изложбата „Съвременно българско изкуство“ в музей Джинтай, Пекин, Китай и Национална галерия за съвременно изкуство, Ню Делхи, Индия. Следват изложбите: „Внимание: прясна боя!“, Софийска градска художествена галерия, 2015; „Проф. Николай Майсторов и ученици“, Национална художествена галерия „Квадрат 500“, София, 2018; „Образ и подобие“, Музей за съвременно изкуство „Зураб Церетели“, Тбилиси, Грузия, 2019; „Дългото пътешествие“, галерия Структура, София, 2020; „Крачки в паметта“ галерия Капанa-ГХГ Пловдив, 2022 и др.


По публикацията работи: Нина Милошевич

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00

Инвеститор съветва: Спестявайте в злато

Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..

публикувано на 11.02.25 в 08:40