Елена Стоева представя самостоятелната и поетична изложба „Думите – килерът на душата“ до 9 август в арт галерия “Le Papillon” във Варна. Живописните картини разкриват душевното у художничката, изобразяват значението на думите, закодирани в изкуството, и подтикват зрителите да се докоснат до всички емоции, които изгражда „Килерът на душата“. С Елена Стоева разговаря Мартин Николов:
Каква е ролята на геометричната синтетика в изкуството на Елена Стоева?
Изключително важна е. Аз, като един човек с астигматизъм, знаете ли колко трудно я постигам?
Тоест преди да започнете да рисувате и да нанасяте щрихите, вземате линията и молива и започвате да разчертавате, така ли?
Аз наистина съм с астигматизъм и специално този шкаф си беше сериозна задача, защото там има перспектива, чертае се.
Шкаф или килер е това последно?
Това е „Шкаф за сиеста“. Когато всички спят, ти обаче не искаш да спиш. Така или иначе, обаче, си прибран в една стая - това е „Шкафът за сиеста“. При баба ми имаше такъв интересен шкаф. То всичко ти е интересно, когато нямаш какво да правиш. Всъщност, това е времето, в което имаш време за фантазии и за планове.
Кога е съществувал този шкаф? Той съществува ли още?
Да, съществува. За съжаление, вече не седя от 2 до 4 да го гледам. Това е моето съдържание, което включва мои истории, мои спомени и мои думи. Думи и истории, защото всяка дума може да поведе история или е свързана с някаква представа, или със спомен, или с идея.
Къде е „Килерът“?
Килерът е там, в шишенцата. Предметите са си предмети, но това, което остава, е емоцията, моментите на щастие, на възторг, на опиянение, на радост. Музиката ти остава. Всъщност, това е килерът на душата – всички емоции, които в крайна сметка те изграждат.
Вие внимавате ли с думите?
Не внимавам много, обаче съм си поставила за цел да внимавам. Вярно е, че думите са магия. Човек трябва да е отговорен, защото мислите и думите правят твоя свят.
Цялото интервю с Елена Стоева чуйте в звуковия файл:
По традиция преди Коледните и новогодишни празници варненската галерия "Арт Маркони" представя сборната изложба "Изобилие". В нея със свои творби участват редица художници - Ангел Атанасов/Ачо, Ангел Веселинов, Васил Петров, арх. Владимир Рачев, Димитър Манолов, Дима Ненова, Димитър Кавръков, Емилия Бояджиева, Ивайло Евстатиев, Илиян Пеев, Клементина..
Интервю с Eicca Toppinen (APOCALYPTICA) APOCALYPTICA започнаха кариерата си с албум с кавъри на METALLICA. Близо 30 години по-късно финландците издадоха и втора част отново с кавъри на METALLICA. На 28 ноември групата ще представи „Plays Metallica Vol. 2“ и в София по покана на „EventEase“ в Зала 3 на НДК. Това ще бъде деветия концерт на..
Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..
Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..
Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...
Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..
Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..