Варна няма стратегия за развитие на културата. През последните години тази сфера от обществения живот девалвира. Равнището на културния живот върви надолу, коментира ситуацията в града литературният критик, писател и изследовател Панко Анчев. Според него провинциалният образ на Варна става все по-видим. А това е много страшно и опасно, продължава Панко Анчев. Той е изненадан, че Варна е толкова духовно обедняла, а културният живот е сведен до няколко фестивала, които почиват на стара слава.
За да се поддържа духа на един град, неговите творци трябва да са пред очите на жителите на този град. А през последните години варненските изчезват, споделя наблюденията си Панко Анчев.
"Или по-точно, те нямат възможност нито да създават своите нови произведения, нито да ги публикуват. Градът изглежда някак едностранчив. Уж има културен живот, уж има афиши, но те са все за гастроли, за участие на външни хора. Това мен много ме тревожи и натъжава."
Един град трябва да развива своята художествена култура. На първо място трябва да излизат творците на града, категоричен е писателят Панко Анчев.
"Варна е голям град. Варна има и художници, и писатели, и музиканти - хора на изкуството, които са много подготвени, талантливи, от различни поколения. Но почти не се появяват. Дори така, може би, най-активни са художниците, но като си направи човек една равносметка - уж има изложби, но ако започне да смята колко от тези изложби са на творци от Варна, вижда, че техният брой не е чак толкова много."
"Варна трябва да живее със своето изкуство. Трябва да има дискусии, срещи, да се говори да се спори, да има ярки събития, които да правят впечатление на всички.Отчайващо е положението с писателите. Писателите, които живеят във Варна, някои от които са на много високо равнище, почти не се появяват, защото не могат да издадат своите книги. Никой не им помага. И това е вече твърде опасно, защото нашата национална култура е от такъв характер, че литературата е най-важна. Когато в един град няма писатели или те нямат възможност да се проявяват, то и равнището на културата пада драстично."
Причината е начинът, по който се ръководи културния живот във Варна. Не можем да възлагаме на общинската администрация да се намесва пряко в духовния живот, коментира Панко Анчев, но тя трябва да създава условията за развитието на културата.
"Трябва да подпомага всячески и финансово, и морално, и материално своите творци, творците на на града, и така да издига неговото равнище.
Творците на Варна са оставени на произвола на съдбата, със съжаление продължава Панко Анчев.
"Не случайно, аз обръщам внимание на това, втора година не се връчва награда "Варна" за литература. Даже миналата година наградата за литература беше присъдена на Държавния архив във Варна. Да видим и фонд "Култура" също - как разпределя парите, колко средства остават за творците, не за самодейците, не за любителите, а за професионалните творци на нашия град. че там работите не вървят, че той не се управлява добре, че тази комисия, която решава кой да бъде удостоен с финансиране на неговия проект, е под всякаква критика. Там очевидно хората не познават културния живот на града, не познават творците, не знаят какво става, не знаят кой кой е.
Варненските творци трябва сами да вземат нещата в свои ръце. Трябва да бъдат по-активни и да влияят на тези, които вземат решенията за създаването на условията, в които да се развиват културата и изкуството във Варна.
"Да излезем от това провинциално състояние и отново да се заговори за Варна не като "град на фестивалите", не като "морска столица", а като град на изкуствата, на високата култура, на истинската култура."
Целият разговор с Панко Анчев можете да чуете в звуковия файл.
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..
Мечките у нас са застрашени от изчезване . Те са защитен вид и са вписани в Червената книга на България и убиването им е криминално престъпление. И все пак всяка година близо 100 мечки стават жертви на бракониерство. В седмицата на Мечкинден природозащитната организация WWF насочва вниманието към шест мечета-сираци, получили..
Общинската организация на хората с увреждания Клуб "Св. Марина" организира концерт по случай 3 декември - Световен ден на хората с увреждания. Благотворителното събитие ще бъде на 2 декември в залата на НЧ "Паисий Хилендарски - 1870", с начало в 17,30 ч . Във фоайето на читалището ще бъде подредена изложба-базар "И аз мога!". Входът е 5 лева...
Десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“, организирано от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ към Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, обещава да обедини талантите и въображението на ученици и студенти. Събитието ще се проведе на 30 ноември 2024 г., от 9,30 ч. в..
В плочата е включена може би най-известната песен за "Левски" - "Напред, Левскари!". Част от заглавията в сборната "Левски е вечен" са "100 години Слава", "С името на Левски", "За теб, Левски!". Иво Тасков разкри, че до коледните и новогодишните празници ще бъде готова още една песен, коледен подарък за всички левскари, която се казва "С..
В навечерието на коледните и новогодишните празници се оргаизират много благотворителни кампании в подкрепа на хора в нужда. И за добри дела. Човек, обаче, винаги трябва да има едно наум, че дори и повече, когато реши да дарява. Днес всеки може да организира благотворително събитие в социалните мрежи. Достатъчен е един пост, като..
Преди дни Светослав Райков сподели, че има нужда от помощ за купуването на памперси. Чуйте повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с общинския съветник София Колева в прикачения звуков файл: Който желае да помогне, може да го намери всеки ден от 9:00 до 21:00 на улица "Роза", а скоро ще имате възможност да си..