Огромна лендарт рисунка се появи на брега на Дурнакулак. Автор на чудната картина е Вивия Ники, която след двете си представяния на пътуващата изложба "Сърцето на Природата", сътворява тази картина в огромен размер, съобщават от "Изложби с кауза".
Творбата е посветена на Любовта. Тя е най-голямата лендарт картина правена досега в България с мащаб 510 квадратни метра. Дължината ѝ е 30 метра, ширината - 17 метра. Картината е изрисувана изцяло с елементи на природата – пясък и зелени водорасли, а с помощта на тънък слой тебеширен контур, максимално безвреден за околната среда, картината е придобила по-добра видимост от небето, откъдето е била заснета с дрон.
Буря отми половината рисунка, а останалата част водорасли, авторката със собствен труд изчисти от плажната ивица и се грижи да премахне следите като възстанови в обичания си облик пясъчния терен, съобщават още от организацията.
"Работих по вътрешен устрем, духовен повик, а накрая разбрах че именно в Дуранкулак е мястото на това изкуство. Нарисувани са млад мъж, юмрук, агне , а името на Дуранкулак означава тур – много силен бик от миналото и кулак - юмрук от старобългарски. Ето тук агресивния бик и юмрука се сведоха до прегръдка на агнето, а юмрукът се превърна в грижливо прегърналата го ръка. Силата на името Дуранкулак се влива в мекотата", казва авторката.
Вивия Ники добавя още, че тази картина е измислена около 2021 година. "Беше се явила като израз на любовта към животните. Накрая обаче в нея виждам как се изразява Христовият завет. Юмрукът в прегръдка и агнето символизират грижата и любовта на Бога, живото творчество, благостта, кротостта, и добротата", завършва художничката.
Вивия Ники е архитект и режисьор по образование, през годините се занимава усилено с изобразително изкуство и се отдава на каузи за екологията. Създава младежки комитет "Плодната градина", който засади вече две благотворителни плодни градини за гражданите на Софийска община.
"Два вкуса" е дебютна изложба на младите варненски художници Лилия Кунева и Крис Николов, която ще бъде открита днес от 18:30 часа в Морско казино. Основен акцент в картините, които ще са 17 на брой е красотата на град Варна , каза в интервю за Радио Варна художникът и графичен дизайнер Лилия Кунева. Тя допълни, че двамата рисуват по два..
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..