Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Автомобилен експерт: Камерите по пътищата могат да помогнат за намаляване на катастрофите

Българските шофьори не са научени да карат в екстремни условия

Според Диан Драганов, държавните институции преписват чужди закони, които не могат да се приложат в България


В делчните дни и в пиковите часове пътуването с автомобил по улиците в градовете е изпълнено с напрежение и опасности, почти колкото във филм на Стивън Кинг, озвучен от шума на двигатели, клаксони и викове на нервни шофьори. Когато обаче тази картина бъде допълнена и със силен валеж, тогава често нещата излизат извън контрол. Така беше миналия четвъртък, когато заради натоварения трафик и мокрите и на места наводнени улици във Варна, броят на катастрофите в  скочи драстично. Общият брой на пътно-транспортните произшествия за миналата седмица в областта са били 78, като 18 от тях са тежки.
Според председателя на Съюза на българските автомобилисти във Варна Диан Драганов, една от основните причини за честите катастрофи в градска среда е безразсъдното шофиране и чувството за безнаказаност у някои водачи, независимо от времето и условията на пътя. 
"Сякаш всеки си мисли, че на него няма да му се случи и че е добър шофьор, но статистиката казва друго", коментира Драганов.
Той е на мнение, че държавата и институциите не правят достатъчно за да ограничат всекидневните катастрофи.
"Имам чувството, че само имитират някаква дейност и преписват чужди закони, които обаче е видно, че не работят в България", поясни експерта. Той даде пример с мярката "30", която се коментира широко у нас и цели да ограничи максималната скорост в градски условия до 30 км/час. Според Диан Драганов един знак с ограничение на скоростта, без значение дали на него пише 50 или 30, няма да спре джигитите, които шофират бързо. Оказва се, че в Италия мярката "30" е въведена с цел намаляване на шумовото замърсяване от двигатели, а не за ограничаване броя на катастрофите, каквато е идеята в България.
Голям процент от пътните инциденти у нас са заради високата скорост. Диан Драганов даде предложение за мярка, която по думите му ще реши 25% от проблема. 
"Ако съм на мястото на институциите, бих направил нещо много лесно, което дори вече го имаме. Става дума за изградената мрежа за видеонаблюедние на ТОЛ системата, която вече е покрила 90% от страната. Тази система може да се използва за определяне на средна скорост от точка до точка. Това означава, че от камера до камера, софтуера засича определен автомобил и ако той е спазвал ограничението на скоростта ще премине разстоянието между двете камери за определено време. Ако стигне по-бързо означава, че той е превишил тази скорост", обясни Драганов. И съответно нарушителят бива заснет от камерите. Подобна мярка се прилага успешно в Италия.
Според Диан Драганов, лошата понякога инфраструктура в градовете и многото улични ремонти, каквито има в момента във Варна, допълнително увеличават риска от ПТП.
Той посъветва шофьорите и как да управляват при мокра настилка и ако колата се занесе, в никакъв случай да не въртят рязко волана. В предаването "Новият ден" в ефира на Радио Варна, той каза още, че българските водачи не са научени да карат в екстремни условия. Това важи както за младите, така и за по-опитните водачи.
Чуйте повече в звуковия файл



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37

Варна - ключова спирка на бизнес форум, посветен на добрите практики сред брокерите

Варна бе избрана за последна спирка на бизнес форумите в рамките на проекта Real Estate Business Forum Center Works. Темата тази година е „Стандарти на бъдещето в средата на живота“, а целта е да се обсъди визията на местната власт за устойчиво развитие на градовете. Това каза за Радио Варна Снежана Стойчева - управител на компанията..

публикувано на 01.10.24 в 14:51

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 01.10.24 в 13:25

Добо Мързов: Музиката е универсалното лекарство!

На 1 октомври, когато светът празнува Музиката, Ви срещаме с човека, за когото тя, Музиката, е спасение и смисъл. (бел. ред. Във всеки един ред, в който думата "Музика" се спомене в този текст, тя ще бъде изписана с главна буква - заради силата, която има, и заради заряда, който носи тя за събеседника ни и за всички, които я обичат).  Добо..

публикувано на 01.10.24 в 11:40

105-годишната Евдокия Чочева: В Стара Варна утрото започваше с песен...

105 години навърши на 29 септември Евдокия Чочева - варненка, родена в Гръцката махала, и пазеща духа на Стара Варна в сърцето си. Вероятно най-възрастната варненка е неуморима и с  буден интелект, вълнува се от политическите събития и слуша от сутрин до вечер любимото Радио Варна. Пристрастието ѝ към БНР идва от това, че нейната сестра - Недялка Цанева,..

публикувано на 01.10.24 в 08:00

Урбанист от Дания: Веломрежата във Варна на места не е добре свързана

Морската градина на Варна е невероятна. Такова място нямат Копенхаген и други големи градове. Това сподели специално за Радио Варна датският урбанист Леон Легеланд, след разходката си с велосипед в морската столица.  “Устойчива градска мобилност - хора и публични пространства” беше темата на третото събитие от тазгодишното издание на “Форум за Варна”,..

публикувано на 30.09.24 в 07:20